Nový školní rok, nový sport? Rozhýbej tělo

Předsevzetí nejsou pouze výsadou silvestrovské noci. Jistě znáš všechny ty sliby na začátku nového školního roku – budu se víc učit, číst povinnou literaturu průběžně a ne až o zkouškovém, budu chodit maximálně na jeden večírek týdně, začnu se konečně hýbat… Nakopnout tě k tomu sice nemůžeme, ale aspoň ti poradíme s výběrem vhodného sportu.

Cvičení tě musí především bavit!

Najít si nový sport v místě studia, kde to zatím moc neznáš, není jen tak. Sportovní lekce ve velkých městech nejsou zrovna nejlevnější, navíc určitě hledáš něco, co tě bude bavit, pokud možno bude fungovat na tvé problematické partie a půjde sladit s tvým školním rozvrhem. Slečna ti poradí, co stojí za vyzkoušení.

Roztoč to s hudbou

Sedíš celé dny zavřená v laboratoři nebo si lámeš hlavu s příklady do ekonomiky? Pak ti nejspíš udělá dobře sport, který ti po hodinách psychické zátěže pořádně rozproudí krev v rytmu svižné hudby. Snad ve všech sportovištích najdeš nabídku hodin klasického aerobiku nebo dnes tolik oblíbené zumby. Nejdříve se však zajímej o to, zda jsou lekce rozdělené do skupin podle pokročilosti a zda permanentka platí pouze na jednu určitou hodinu ve stále stejný čas, nebo můžeš přijít kdykoliv a místo aerobiku občas podle chuti zajít třeba na pilates či posilování s míči. Tak budeš mít jistotu, že tě o předplacené hodiny nepřipraví třeba nárazová brigáda nebo učení na průběžný test.

Pokud tě však ani jedno z toho neláká, možná tě potěší třeba exotická salsa, kam můžeš chodit s partnerem ale i bez něj. Svůdným pohybům se zase přiučíš při lekcích tance o tyči (pole dance) nebo neodolatelného flirt dance. Hledáš-li něco tvrdšího a opravdu efektivního, pusť se do tanečního tae-ba, při kterém na tobě nezůstane ani cár oblečení suchý.

Buď paní svého času

Chceš být stoprocentním pánem svého času, určovat si své vlastní tempo a dobu, kdy budeš cvičit? V tom případě si pořiď permanentku do některého fitness centra. Než si někde koupíš permanentku, omrkni reference na internetu anebo si zajdi jednou zacvičit do více podniků a sama porovnej vybavení a ochotu personálu.

Do posilovny si můžeš “zaběhnout” klidně v osm ráno před školou nebo naopak večer po  posledním semináři, to záleží jen na tobě. Spousta sportovních center však nabízí atraktivní slevy pro studenty obvykle v dopoledních hodinách. A co je nejdůležitější, přestože cvičíš sama pro sebe, neměla bys zapomínat na nejdůležitější zásady. Minimálně hodinu před cvičením nic nejez, nejprve se dostatečně rozehřej (například na rotopedu, spinningovém kole či běhacím pásu) a při každé návštěvě se zaměř ideálně na dvě partie – například jednou na břicho a zadek, podruhé na paže a stehna. Důkladně procvičit všechno najednou za jednu návštěvu je nejen náročné, ale také neefektivní. Po sportovním výkonu se pak nezapomeň protáhnout, aby ses další den neprobudila celá bolavá.

Posilovna nové doby

Že tě už ale obyčejné činky, rotopedy a další podobné nářadí nebaví? Vyzkoušej posilovací přístroje nové generace. Hitem poslední doby je cvičení Power Plate. Jedná se o vibrační plošinu, která vibrace přenáší do svalů. Dají se na ní cvičit prakticky všechny možné cviky na různé partie, které jsou díky vibracím mnohem účinnější. Aktivují totiž i takové skupiny svalů, kterým se při běžném posilování nedostává pozornosti, a tak s přibývajícím věkem stále více ochabují. Přestože zde cvičíš pouze s váhou svého těla, je zde potřeba vyvinout mnohem větší sílu než normálně a také udržovat stabilitu, takže stačí mnohem kratší lekce – jedna trvá třeba jen deset minut. Připrav se, že tě čeká skutečná makačka, proto nic nepodceňuj a první lekce absolvuj ve společnosti zkušeného trenéra. Lekce Power Plate jsou dnes dostupné snad v každém větším městě.

Tip: Například bydlíš-li na kolejích v Praze 6, Power Plate máš je hned za rohem ve studiu JOYfit. Na študáky tam rozhodně myslí, nabízejí totiž zajímavé studentské slevy – jedna lekce s trenérem tě vyjde na 189 korun.

Kopej za tým

Možná patříš k lidem, které sport baví, hlavně pokud jsou při něm součástí týmu a společně se ženou za vítězstvím. Snad každá škola nabízí volitelné sportovní kurzy, kde natrefíš na spoustu stejně zapálených vrstevníků, ať už se poohlížíš po volejbalu, basketu nebo třeba florbalu. Sportování se školou je navíc buď zdarma, nebo za mnohem nižší poplatky než ve sportovních centrech. Druhou možností je “posbírání” vlastního týmu z řad kamarádů a spolužáků. Většinou stačí sehnat alespoň osmičlenné družstvo pro hru čtyři na čtyři. V pěkném počasí se dá hrát venku na veřejných hřištích anebo se poptejte přímo ve škole o možnosti zapůjčení tělocvičny.

Je pro tebe soupeření obrovským stimulem, ale raději jsi sama za sebe? Pak ti k pročištění hlavy a pořádnému protažení těla pomůže tenis, squash nebo třeba badminton. Pořiď si raketu, ukecej parťáka a hurá za míčkem!

Už žádné výmluvy

Je to smutné, ale spousta mladých holek, které na první pohled vypadají naprosto zdravě, řeší zdravotní problémy, jež jim zabraňují dělat sport podle svého gusta. Astma, problémy se zády nebo klouby, poúrazové komplikace ani obezita však nejsou důvodem, proč na jakékoliv sportování rezignovat úplně. Když můžou cvičit maminky v pokročilém stavu těhotenství nebo staré babičky, proč ne ty? Důležité je vybrat si sport podle svých možností – v takovém případě ti bude dokonce prospívat. Také mnohá fitness centra nabízejí zdravotní cvičení či nenáročné lekce například relaxační jógy, cvičení na míčích a podobně. Možná se při nich nezapotíš jako na zumbě, ale určitě příjemně protáhneš tělo a budeš mít dobrý pocit z toho, že nejsi lenoch nejlínější.

A pozor! Spousta kurzů nabírá účastníky právě v září až říjnu, proto neváhej a začni se po něčem poohlížet!

Děláš pravidelně nějaký sport nebo uvažuješ, že s nějakým tento školní rok začneš?

Eliška R.

Je jí třiadvacet, žije v Brně, miluje ruch a "šumění" města. Ve volných chvílích se často baví vařením nebo brouzdáním po obchodech. Sní, že jednou bude mít šatnu o velikosti minimálně své dosavadní ložnice. Náladu jí vždy zaručeně zvednou knížky od Roberta Fulghuma a za ráj na zemi považuje francouzské Azurové pobřeží.

1 Comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.