O životním stylu

Tvé vzdělání, sociální postavení, věci, co ráda nakupuješ, to, jak se oblékáš i to, co jíš, to je tvůj životní styl. Je to v podstatě souhrn vztahů a činností, které děláš. Nový rok si mnoho z nás spojuje s předsevzetími a změnami ve svém životě, například to, že zhubne, přestane kouřit, zlepší si fyzickou kondici, apod. Je fakt, že věčně někde sedíme, ať už ve škole, či v kanceláři, většina z nás se málo hýbe, ale hodně stresuje.

Každý občas potřebuje chvíli jen pro sebe
Nejen cvičení, ale také relaxace pomůže tvému zdraví.

Pokud ses rozhodla změnit svůj život a udělat něco pro sebe, počítej s tím, že je to delší záležitost. Nejde o týden, anebo měsíc, ale o změnu režimu, které se budeš muset přizpůsobit. Na začátek pár rad – vyhledej radu odborníka, ať už je to výživový poradce, anebo fyzioterapeut. První z nich ti řekne, v jakém stavu se tvé tělo nachází (kolik má v sobě tuku, vody, apod.), změří si tě a na základě informací o tobě a tvém stravování ti připraví jídelníček na míru. V každém případě buď gurmán. Jídlo si užívej, neber ho jako nutné zlo. Čím déle budeš jíst, tím víc se nasytíš a přitom sníš méně. Hlídej si tři zásady: potřebné množství živin, počet kilojoulů by měl být stejný jako ten, co vzápětí vydáš, a mysli také na objem stravy, který zaplní žaludek. Objemu jídla, který žaludek zaplní, se říká energetická denzita jídla. Ta vyjadřuje poměr mezi hmotností a energetickou hodnotou potraviny. Je lepší dát si něco většího s menším počtem kalorií, než naopak. Zaměř se na jídlo s vysokou hladinou vlákniny, kterou obsahují především ovoce, zelenina, luštěniny, celozrnné pečivo a rýže. K ovoci a zelenině můžeš přidat při svačinkách bílkovinu (například mléčné výrobky).

Cvičit ano, ale smysluplně

Fyzioterapeut ti řekne, které svaly máš ochablé, zkrácené, jestli správně stojíš a sedíš a poradí ti, jaký sport je pro tebe vhodný. Druhý krok je cvičení. Nejlepší by bylo nejprve cvičit pod dohledem osobního trenéra, no a potom až doma. Trenér ti sestaví cvičení na základě toho, co mu napíší nutriční terapeut a fyzioterapeut a dohlédne na správnou techniku cvičení. Správné cvičení tvé tělo nejen posílí a zeštíhlí, ale získáš i dobrou kondičku. Trenér ti vymezí jak dobu cvičení, tak i dobu volna. Klidový režim opravdu dodržuj, nepřeceňuj se! Dodržuj ale tyto sportovní zásady:

[check_list]

  • Respektuj svou tělesnou konstituci. Pokud máš široké boky, nezbavíš se jich, i kdybys na sobě denně intenzivně dřela v tělocvičně a téměř nic nejedla. Pracovat na sobě můžeš, ale nečekej, že boky mávnutím proutku zmizí.
  • Věnuj se sportu intenzivně 40 minut 3x týdně.
  • Piš si tréninkový deník, budeš mít přehled.

[/check_list]

Začíná to v hlavě

Změna životního stylu ale není jen o změně stravování, či novém cvičení. Změna začíná ve tvé hlavě. Když budeš působit sebejistě, budeš sebejistá. Zkrátka a dobře musíš milovat samu sebe, a pak tě budou milovat i druzí. Ramena nes stažená dozadu, narovnej se, tvůj pohled musí být otevřený a zaměřený na druhé. Možná ti to přijde divné, ale ostatním to přijde naprosto normální. Pocity nedokonalosti a nekompletnosti postihují občas každou z nás, ale nepoddávej se jim. Buď k sobě milá.

Na náš životní styl má vliv také stres. Nauč se s ním bojovat – dej si občas pauzu, vypni. Zaměň negativní myšlenku za myšlenku pozitivní. Relaxuj. Věnuj se svým koníčkům, věcem, co tě baví. Sportuj.

Zvládneš to i sama

Pokud nechceš platit velké peníze za nutriční terapeuty, anebo fyzioterapeuty, zkus následující. Nepodceňuj pravidelný pohyb. Jez celozrnné pečivo. Omez konzumaci cukru a soli. Polovina tvého jídelníčku by měla být tvořena ovocem a zeleninou. Hodně pij, hlavě vodu, neochucené minerálky, bylinkové čaje. Dostatek spánku také neuškodí.
Pamatuj, že malé změny jsou mnohdy účinnější, než ty velké. Změna životního stylu je ten správný druh diety, který hledáš. Bez jojo efektu! Navíc se budeš cítit a vypadat lépe. Neměň se radikálně, všechno má svůj čas.

Bára

Studuje a bydlí v Ostravě, učí se rusky, anglicky, španělsky a německy, baví ji fotografování, plavání a knížky Roberta Fulghuma.

1 Comment
  1. Ahoj, hezký článek. Sama jsem si dala předsevzetí se sebou něco udělat, ale hmmm – všichni to známe :-D Slova, slova, slova – ale tu čokoládu si večer klidně dám… prostě průser. Dostala jsem předplatné Diety, tak to teď čtu a snažím se držet snad každé stránky… Hlavně cvičím podle Hanky Kynychové. Sice to asi vypadá divně, číst si u toho – ale mě to vážně baví. Mrkni na to, určitě doporučuju. K.

Leave a Reply

Your email address will not be published.