Milujeme oříšky. Vlašské, lískové i kešu

oriskyKaždého čas od času honí mlsná a není na tom nic špatného – proč si občas neudělat dobře čokoládou, zmrzlinou nebo sladkým želé. My ale máme pro všechny naše super čtenářky radu, jak mlsat a přitom se nebát, že do svého těla vpravujete jenom samé nepotřebné kalorie a zbytečné množství cukru. Milujeme oříšky!

Proč právě oříšky?

Tyto nenápadné, ale velice chutné plodiny neslouží pouze jako pochoutka, ozdoba zmrzlinových pohárů (ňam:) a součást náplně čokoládových tyčinek, ale můžeme vyzvednout jejich přednosti také ze zdravotního hlediska. Pyšní se velkým množstvím potřebných velice kvalitních živin, díky kterým budeš zas o něco krásnější. Lecitin, vitamín B a E, kyselina listová – to je jen stručný výpis. Oříšky si do těla mimo to dopravíš také spoustu kvalitních bílkovin a jsi-li vegetariánka, určitě by jsi ve svém stravě na ořechy zapomínat neměla.

Není ořech jako vořech :-)

Oříšky nejsou pouze vlašské nebo lískové. Vyzkoušej také další druhy, nebudeš litovat!

VLAŠSKÉ OŘECHY

Snad každému majiteli zahrádky se mezi záhonky tyčí ořech. Máš-li takové štěstí, určitě se tomuto stromu nevyhýbej obloukem. Je vědecky dokázáno, že pravidelná konzumace těchto oříšků zase o něco vylepší tvůj tělesný metabolismus a tvé tělo se tak bude moci lépe poprat s přebytečnými tuky, které denně přijímáš v potravě. Najdeš v nich spoustu železa, selenu, zinku a již zmíněných vitamínů B a E.

LÍSKOVÉ OŘÍŠKYorisky

Lískové oříšky jsou oblíbenou pochoutkou, najdeš je v každém druhém dortu, čokoládě nebo zmrzlině. Výborné jsou klidně jen tak na zobání třeba večer u televize nebo při učení – úžasně jimi nahradíš chipsy nebo křupky. Abychom nezůstali jen u mlsání, je třeba říci, že tyto oříšky jsou významným zdrojem fosforu, železa a vitamínů E a C.

BURSKÉ OŘÍŠKY alias ARAŠÍDY

Máš nervy před písemkou? Dej si do nosu a posilni se pořádnou dávkou buráků, protože jsou skvělým posilovačem nervové soustavy. Skvěle pomáhají při kožních onemocněních (třeste se, zákeřné pupínky!) a působí preventivně proti vzniku zubního kazu. Ale i přes všechna tato plus POZOR – hodně lidí trpí alergií právě na buráky. Taková alergie se projeví nateklým hrdlem, což je velice nebezpečné. Máš-li nějaké podezření, nech si na alergologii udělat testy!

PISTÁCIE

Pistácie si oblíbili už naši dávní předkové – svědčí o tom nálezy, které dokazují pěstování pistácií v době před více než 3000 lety. Nejen že snižují nebezpečný cholesterol v krvi, ale také působí preventivně před vznikem mnoha druhů rakoviny. Mají vysoký podíl bílkovin – asi 20%.

KEŠU

Kešu oříšky jsou plody tropického stromu, který je v našich krajích známý pod názvem ledvinovník. Nejsou však už jen lahodnou přísadou kořeněných indických jídel. I u nás jsou tyto ořechy ceněny díky velkému množství betakarotenu a zinku. Mimo to obsahují vysokou hladinu stopových prvků, které podporují růst buněk a věř nebo ne – také tvorbu spermatu u mužů. A chutnají úžasně!

MANDLE

V mandlích nalezneš hromadu vápníku, hořčíku a jiných minerálních látek. O tom, že jsou tyto oříšky s maličko nahořklou slupkou velmi oblíbené, svědčí i fakt, že se nepoužívají pouze jako ozdoba cukroví, ale také je najdeš v salátech, rizotě a omáčkách.

PEKANOVÉ OŘECHY

Že jsi slovo „pekan“ v životě neslyšela? Jedná se o odrůdu klasických vlašských ořechů, a to odrůdu velmi vydařenou. Obsahují spoustu látek a vitaminů jako vlašské ořechy a mnohem více!

JEDLÉ KAŠTANY

Přestože kaštany mají velmi nízký obsah tuku, jsou kaloricky velmi vydatné. Narozdíl od jiných ořechů však neobsahují olej, ale škrob. Díky nim si do těla dopravíš spoustu vitaminu C a B1 a ochráníš se tak před problémy se srdcem a nervovou slabostí.

PARA OŘECHY

Para oříšky jsou zdrojem selenu a mají vysoký podíl kvalitních bílkovin. Obsahují hodně vitaminu E, ale na druhou stranu nejsou po stránce obsahu tuku to pravé ořechové, hlídáš-li si štíhlou linii.

PINIOVÉ OŘÍŠKY

Pignoli je středoevropská borovice, jejímiž plody jsou právě tzv. piniové oříšky. Skvěle chutnají vařené nebo solené.

Eliška R.

Je jí třiadvacet, žije v Brně, miluje ruch a "šumění" města. Ve volných chvílích se často baví vařením nebo brouzdáním po obchodech. Sní, že jednou bude mít šatnu o velikosti minimálně své dosavadní ložnice. Náladu jí vždy zaručeně zvednou knížky od Roberta Fulghuma a za ráj na zemi považuje francouzské Azurové pobřeží.

6 Comments
  1. to je sice pěkné,že oříšky přidávají energii,a moře vitamínů…ale co solené oříšky? ty nebudou až tak tělu prospěšné. Málokde se prodávají třeba nesolené arašídy..ja je znám jedině z obchodu “zdravá výživa” a věřte,že to není zas tak levná záležitost..nemyslím třeba ty arašídy,ale spíše piniové oříšky,mandle,kešu atd.pokud z nich chce člověk něco mít,tak se pěkně prohne;-)

  2. Tak, já souhlasím s kackuskou, že ty nesolené oříšky se málokde koupí a vštšina z nich je opravdu docela drahá, ale co se týče třeba mandlí nebo lískových oříšku, tak ty se dají jednoduše koupit v potravinách, my je doma používáme třeba na lupačku, akorát nejsou oloupané, ale to je taky jednoduché, takže . . .

Leave a Reply

Your email address will not be published.