Pomoc, čokoláda útočí, aneb Co nás vede k přejídání?

Snažíš se jíst střídmě, zdravě a hlavně tak, aby tělesné míry nenarůstaly. A pak se najednou načapáš, jak sedíš v cukrárně a láduješ se pohárem nebo dortíkem. Že ti je ta situace povědomá? Není divu, většina z nás si ji jednou či víckrát zakusila na vlastní kůži.

Stačí pouhý pohled a už se ti sbíhají sliny?

Čím to je, že tak rádi jíme i tehdy, kdy bychom hlad vůbec mít neměli? Existuje několik faktorů, které nás nutí jíst, aniž by to tělo potřebovalo.

Čas

Připomeňme si slavný Pavlovův pokus se psem, který vrcholil tím, že pes už jen při zazvonění zvonkem začal slinit a těšil se na svou misku, jíž měl se zvukem zvonečku spojenou. Lidská psychika funguje stejně. Každodenní rutina podněcuje tvé chuťové buňky, aby vyžadovaly příděl dobrot několikrát denně ve stejnou dobu nebo při stejné příležitosti. Třeba návštěvu kina si podvědomě spojíš s porcí popcornu a podobně.

Vizuální vnímání

Od přírody nám bylo naděleno barevné vidění, díky kterému se můžeme kochat nekonečným množstvím barev všech odstínů. Technika nám zase přinesla fotoaparáty, jejichž barevné rozlišení je téměř totožné s barevným rozlišením našich očí. To všechno je moc hezké a prospěšné, ne však tehdy, když chceš zhubnout nebo si udržet váhu. Fotka, obrázek, zkrátka jakákoliv vizuální vyobrazení tvého oblíbeného jídla spolehlivě aktivuje v mozku chuť na danou pochoutku. Šlehačkový dortík nebo cheeseburger se do tebe přece ještě vejde…

Neuspokojené chuťové buňky

I přesto, že sníš celou maxi pizzu s olivami a spoustou sýra, ohlížíš se po dortíku, zmrzlině nebo čokoládové špičce. Proč? Ani po vydatném jídle jsi neuspokojila chuť na něco sladkého. Své chuťové buňky ale můžeš úplně snadno obalamutit – vezmi si ovoce! Obsahuje ovocný cukr fruktózu, která je pro tvé buňky stejně sladká jako glukóza v cukroví, takže dortík zůstane v ledničce.

Vůně

Emoční centrum v mozku nic nevzbudí tak spolehlivě jako právě vůně. Znáš výmluvu, kdy lidé říkají, že jen co projdou kolem cukrárny a nadechnou se, přiberou dvě kila? Tak přesně to je případ, kdy zapůsobila vůně sladkého pečiva nebo horké čokolády. Ta může přimět slinivku, aby vypustila inzulin do oběhového systému – a přesně v tu chvíli si začneš myslet, že máš hrozný hlad.

Alkohol

Alkohol je známý jako účinný aperitiv už po tisíciletí. Posiluje chuť k jídlu, ačkoli vědci zatím stále nepřišli na to, proč. Zároveň také „oblbuje“ – povoluje zábrany a oslabuje vůli, takže i ten nejzatvrzelejší dietář je po pár sklenkách vína nebo několika panácích ochoten od svých přísných dietních zásad ustoupit.

Chlad

Už se ti někdy stalo, že když jsi dojedla, musela jsi odložit část svršků? Určitě ano, jídlo totiž zahřívá. Čím větší zima ti je, tím častěji sáhneš po něčem k jídlu, aby ses zahřála. Do jisté míry je to i vysvětlení, proč přes léto lidé většinou hubnou a v zimních měsících naopak přibírají.

Stres

Když jsi ve stresu, dochází v tvém těle ke kolísání hormonů, které způsobí pokles hladiny cukru v krvi. Právě pokles cukru je signálem pro tvůj mozek, aby začal vyžadovat doplnění energie v podobě něčeho dobrého a kaloricky bohatého.

Všechny vyjmenované faktory se k naší smůle nacházejí všude kolem nás a vyhnout se jim je prakticky nemožné. Když si je ale zapamatuješ a budeš si vědoma jejich zákeřností, bude pro ně mnohem těžší tě ulovit.

Autorka: Pavlína

2 Comments

Leave a Reply

Your email address will not be published.