Problematická pleť nemusí znamenat špatnou péči

Trápí tě vyrážky, mastná pleť a pupínky i přes to, že si pleťovou péči pečlivě vybíráš a jen tak něco bys na obličej nedala? Pak věř, že i tvá životospráva, to co jíš a piješ, tvé zdraví a psychická pohoda mají na pokožku obličeje silný vliv – možná větší, než sis myslela.

Už starověká čínská medicína věří v celkové propojení těla a duše. Pokud se necítíš dobře psychicky, jsi unavená a můžeš trpět nechutenstvím, jestliže tě často a vytrvale bolí hlava, může to souviset se zády a krční páteří. akne-plet-kozni-problemyProstě stručně řečeno, všechno souvisí se vším a nemoci a zdravotní problémy by se měly léčit komplexně.

Akné a mastná, nečistá pleť určitě mezi nemoci dnešní doby patří a trpí na ni jak puberťáci, tak i dospělí. Určitě jsi už slyšela a četla mnoho rad, že se při mastné problematické pleti nemají jíst smažená kořeněná jídla, sladké, čokoláda a naopak máš pít dostatek čisté vody, hodně spát, mít dostatek pohybu atd.

Nepěkná pleť ale nutně nemusí souviset s tvým jídelníčkem, ale také s alergií, třeba zrovna na nějakou potravinu nebo nemocí, o které ani nemusíš vědět. Co se nám tedy tělo snaží naznačit?

Kde je zakopaný pes

Pokud tě trápí pupínky či jiná neplecha v oblasti spánků, může za to špatně fungující zažívání nebo také onemocnění močových cest. Řešením je zvýšená konzumace čisté vody a samozřejmě i prevence onemocnění močového měchýře a srovnání zažívání, například za pomoci laktobacilů a kysaných mléčných výrobků.

Akné uprostřed čela značí alergii na některou z potravin. Pokud jsou problémy v této oblasti vytrvalé, navštiv alergologa, který pravou příčinu odhalí. Jestliže máš pupínky na čele pouze nárazově, stačí snížit přísun čokolády, alkoholu a mastných smažených jídel a naopak pít více čisté vody.

Pupínky kolem uší poukazují na zhoršenou funkci ledvin. Omez pití kávy a perlivých nápojů a naopak pij pouze čistou vodu. Tmavé kruhy pod očima kromě nedostatku spánku značí i nedostatečný přísun tekutin. Opět, pij hodně vody, nejlépe čisté a bylinných čajů.

Špatná pleť na tvářích a v oblasti kolem nosu ukazuje na špatnou funkci dýchacího systému. Jestliže kouříš, vyvaruj se toho, a vyhýbej se i zakouřeným prostorám. Pupínky na nose ukazují na vysoký krevní tlak. Pokud jsou pupínky trvalého charakteru, raději vyhledej lékaře, aby ti s vysokým tlakem poradil.

Akné uprostřed brady znamená špatné zažívání a zhoršenou funkci žaludku. Proto bys měla jíst více vlákniny a čas od času pročistit celý organismus například nějakým detoxikačním čajem. Pupínky kolem koutků rtů se objevují podle menstruačního cyklu a jsou způsobeny výkyvy hormonů. Pokud se vyskytují trvale, zeptej se svého lékaře, jestli máš hladinu všech hormonů v pořádku.

Posledním místem, kde se pupínky rády usídlí, je krk. Tam se vyskytují, když jsi nemocná, nebo na tebe nějaká choroba teprve  leze.

A co teď, doktore?

Jestliže tě trápí vytrvalé pupínky v některé ze zmíněných oblastí, nemusíš hned běžet za doktorem nebo na kožní. Jak sis určitě všimla, ve většině případů jsem doporučovala zvýšenou konzumaci čisté vody, hodně vlákniny a kysaných mléčných výrobků. Zkus nejdříve tuto nenásilnou léčbu a až pokud nezabere, obrať se na specialistu.

Dříve jsem takovýmto pověrám nevěřila, ale musím se přiznat, že jsem se v tomto popisu našla. Jakmile jsem zlepšila svou životosprávu, mám více pohybu a neaplikuji na svou pleť denně 4 různé krémy, je to na pokožce znát, je zdravější a tvoří se méně zánětů. Jak se říká: méně je někdy více.

Platí na tebe tyto zóny, nebo tě trápí pupínky hlava nehlava? Vyzkoušíš alespoň omezit sladké a pít více vody, aby se organismus pročistil?

Martina Koubová

Milovnice sladkostí, hlavně cupcaků, přírodní kosmetiky, koček, gumových kachniček a vinylových desek, co by jednou ráda vlastnila kavárnu či obchod plný šminek.

No Comments Yet

Comments are closed