Problémy se vstáváním: STOP Šípkovým Růženkám!

spanekNemůžeš se ráno vyhrabat z postele, usínáš ve vyučování a celý den jsi jak přejetá parním válcem? Stop! Je na čase dát do pořádku svůj denní režim a kompletně změnit své spací návyky. Přece není možné, aby jsi jednou usnula dokonce uprostřed rande!

Dost možná to znáš na vlastní kůži – sníš a do tvého nádherného snu se ti najednou vkrade odporný zvuk budíku, který ti nemilosrdně oznamuje, že je čas opustit zahřátý pelíšek. Možná také přemýšlíš, proč je pro tebe tak velká námaha, aby ses dokopala k tomu, vystrčit z postele alespoň jednu nohu a rozlepit oči.

Uvědom si, že čeká-li tě náročný den, musíš být na něj připravena nejen vědomostmi a svými výtvory, ale také musíš být dobře odpočinutá a fit. K tomu ovšem potřebuješ osm poctivých hodin ničím nerušeného spánku. K jakým problémům nedostatek nebo naopak nadbytek spánku může vést?

Zlý budík!

Čím hlubší je tvůj spánek, tím je obtížnější přinutit tě k probuzení. Není se proto čemu divit, když nemáš dostatek spánku a s přehledem drčící budík nebo mobil zkrátka přeslechneš, nebo jej zacvakneš a spíš dál.

Co s tím:

  • Choď spát včas, aby tvé tělo proti rannímu probuzení nemuselo tolik protestovat.
  • Dobře také uděláš, umístíš-li budík třeba na druhou stranu pokoje od postele – aby jsi ho utišila, budeš muset přejít několik metrů, což už je vlastně malá ranní rozcvička, i když to zní drasticky.
  • A ještě něco – pořiď si klasický budík s hlasitým drnčení. Proubouzí-li tě automaticky zapínající se rádio nebo přehrávané písničky, lehce zaspíš!

Když nemůžeš usnout…

Je čas spánku, lehneš si do postele, ale ne a ne usnout. Hlavou se ti pořád honí hromada myšlenek, klepeš se pomyšlením na zítřejší písemku a obracíš se z jednoho boku na druhý. Zní to hrůzostrašně už jen při tom pomyšlení.spanek2

Co s tím:

  • Hodinu nebo půl hodiny před samotným pokoušením se usnout by ses už neměla učit, nahánět zanedbané povinnosti, nebo sedět za počítačem. Tyhle a další věci zahltí tvé myšlenky natolik, že je z hlavy nemůžeš dostat ani v maximální únavě.
  • Po šestnácté hodině už nepij kafe ani jiné nápoje obsahující kofein.
  • Stále máš v hlavě děsivou noční můru a bojíš se usnout, i když by to pro tebe bylo vlastně vysvobozením? Zajdi si do kuchyně a vypij sklenici vlažného mléka s trochou medu. Mléko i med obsahují uklidňující látky.
  • Vyzkoušej tichou hudbu – pusť si v přehrávači cédéčko s příjemnými písničkami (vyhni se sluchátkům!) a ztiš jej na minimální, ještě slyšitelnou hranici. Až zalehneš do postele, vnímej tichou melodii a soustřeď se na ni. Je to mnohem lepší než počítání oveček!
  • Přejdi do jiné místnosti. Nerozsvěcuj však světla, nezapínej televizi – zkrátka se vyhni všemu, co by tě mohlo jakkoli rozptylovat. V této místnosti chvíli tiše seď s otevřenýma očima a po pár minutách se opět vrať do své postele. Taková malá přestávka ve snaze usnout zresetuje tvoji schopnost přivést mysl do stavu maximálního klidu.
  • Vytvoř si svůj režim dne. Nechoď jednou spát v deset a podruhé v jedenáct. Dopřej tělu, ať si na vše navykne.

Když usínáš během dne…

Prakticky existují dva důvody, které způsobují tento problém:

A) Nedostatek spánku – Uvědom si, co tvé tělo musí za den zvládnout a tvůj mozek vymyslet. Nezasluhují si proto oba dva pořádnou dávku odpočinku? Nenechávej své povinnosti na deset večer a nespoléhej, že se do školy dobře připravíš i o půlnoci. Pokud jsi unavená, stejně si už nic nezapamatuješ!

B) Nadbytek spánku – Každý už byl alespoň jednou ve svém životě „přespaný“. I nadbytek spánku, na který nejsi zvyklá, jelikož obvykle spáváš mnohem méně, není pro tvé tělo a mysl dobrý. Snaž se o to, aby jsi pokaždé spala podobně dlouhou dobu.

Co s tím:

  • Usínáš-li uprostřed vyučování, strč si do pusy peprmintovou žvýkačku. Ta tvůj mozek probudí!
  • Nemáš ráda kafe? Nevadí, kofein nalezneš také v silném černém čaji a v kofole. Nemůžeš ale spoléhat, že tě kofein udrží při bdělosti až do doby, kdy budeš chtít jít spát podle vlastních plánů. Kofein tě povzbudí na nějakou chvíli, ale pak to s tvou pozorností půjde zase pěkně z kopce!
  • Nejen děti ve školce si můžou dopřát odpolední siestu. Vrátíš-li se domů odpoledne unavená, klidně si aspoň na hodinku zdřímni. I když nebudeš přímo spát, odpočívej při nenáročné činnosti. Můžeš si číst, poslouchat hudbu, kreslit si…
  • Máš s usínáním neustálé potíže? Naordinuj si dvoutýdenní pravidelný režim, kdy budeš chodit spát i vstávat ve stejnou dobu a doba tvého spánku bude kolem osmi hodin. Pokud i tak budeš cítit únavu, navštiv svého lékaře a se svým problémem se mu svěř.
Eliška R.

Je jí třiadvacet, žije v Brně, miluje ruch a "šumění" města. Ve volných chvílích se často baví vařením nebo brouzdáním po obchodech. Sní, že jednou bude mít šatnu o velikosti minimálně své dosavadní ložnice. Náladu jí vždy zaručeně zvednou knížky od Roberta Fulghuma a za ráj na zemi považuje francouzské Azurové pobřeží.

8 Comments
  1. mno já mám menší problém, usínám kolem 10 a budím se kolem 7, maximálně o půl 8, víc ani ťuk…jo, jenomže kolem 12 hodiny dopoledne začnu být příšerně unavená a to trvá celý den :'( co s tím…?

  2. Já si du lehnout o 9 a zaspím až za dvě hodiny a navíc nemůžu za to že musím čekat až si všichni moji sourozenci půjdou lehnout a já jak na potvoru mam 2 bráchy a 1 ségru a mamka je furt naštvaná protože nic doma neděláme a tak se mi taky moc dobře nespí. A co s tím?

Leave a Reply

Your email address will not be published.