Tae-bo: sport i životní styl pro každého

Časopisy, televizní pořady, škola – všude tam se setkáváš s prosazováním motta sportem ku zdraví. Cynici se jej snaží nahradit svým vlastním: sportem k trvalé invaliditě, ale ať si říkají, co chtějí, sama určitě dobře víš, že sport je skutečně dobrá věc. Hledáš něco všestranného a zábavného? Vyzkoušej Tae-bo.

Tae-bo není jen obyčejný sport, ale také styl života

Díky tělesné aktivitě se uvolňují hormony endorfiny, takže se při a po cvičení cítíš šťastná, uvolněná a jako bonus si ještě buduješ fyzičku. Jenže jak si má člověk vybrat ten správný druh sportu, když je jich tolik? Zkus sport, ve kterém se určitě nespleteš a který může dělat úplně každý – Tae-bo.

Co je to Tae-bo?

Tae-bo je skupinové aerobní cvičení, které je kombinací bojových umění karate, taekwon-da a boxu spolu s prvky tanečního aerobiku. Cvičí se za doprovodu rytmické a rychlé hudby. Od klasického tanečního aerobiku se ale zásadně liší tím, že nemá žádnou pevnou choreografii, na kterou by ses při cvičení musela soustředit. To je nesporná výhoda zejména pro ty z nás, které prostě nemají na kroky hlavu.

Víc než jen sport

Většina sportů se vyznačuje pravidly a technikou. Technika je samozřejmě důležitá i v Tae-bu, ale místo pravidel, kdy a kdo smí vyběhnout či střílet, má něco jiného. Něco, co jej činí nejen sportem, ale zároveň životním stylemfilozofii. Ne, neboj, na hodinách Tae-ba tě nikdo nebude zatěžovat dlouhými teoriemi o poznání, jako to dělají ve škole. Filozofie Tae-ba je jednoduchá a rozdělená na jednotlivé levely, stejně jako výuka sportu, ke kterému patří.

1. Stupeň: Basic program se řídí jednoduchým heslem “GET THE FIRST PLACE BY YOUR OWN“ – tedy zvítěz sám nad sebou. V praxi to znamená neporovnávat se s nikým jiným než se sebou samým – teprve když překonáš sebe sama, začneš si sebe sama vážit a budeš se sebou spokojená.
2. Stupeň: Advanced úroveň má jako ústřední myšlenku slova “LOSE YOUR FEAR“ – zbav se svého strachu. Tato část výuky tě má naučit, jak o sobě přestat pochybovat.
3. Stupeň: Master, konečná fáze výukového cyklu, se řídí mottem: “LIVE YOUR LIFE“. Abys skutečně žila (a užívala si) svůj život, musíš se nejprve smířit sama se sebou, dokázat si, že se umíš překonat, máš pevnou vůli a cítíš se jistá sama sebou – teprve potom je z tebe skutečný master!

Zjisti si předem…

Než půjdeš na hodinu, zjisti si, zda je lekce, na kterou se chystáš, lekce Tae-bo nebo Tae-bo Intro. Rozdíl je totiž patrný. V lekcích Tae-bo Intro se piluje technika jednotlivých úderů, výkopu a jejich kombinací. Dále se Intro zaměřuje na posílení svalů a korigování pohybů. Cílem těchto lekcí je, jednoduše řečeno, aby ses naučila jednotlivé pohyby dělat správně. Kdybys cviky dělala špatně, mohly by ti místo zpevněného těla a dobré nálady připravit pěkně bolestivé chvilky. Pro začátečníky jsou lekce Tae-bo Intro jako dělané.

Tip: Chystáš se do fitka? Přečti si, co si vzít se sebou do posilovny, co na sebe a co určitě nezapomenout doma.

Tempo si určuješ sama

Hodiny Tea-bo jsou zaměřeny na intenzivní cvičení složené z výkopů, úderů a jejich kombinací, které na sebe bezprostředně navazují. Z toho poměrně jasně vyplývá, že na rozdíl od Tae-bo Intro je Tae-bo zaměřeno spíš na vytrvalost než na techniku cviků. Je to rozhodně pořádná zabíračka, ale během hodiny si můžeš kdykoli udělat pauzu podle toho, jak se cítíš – na hodinách Tae-ba nemáš povinnost cvičit striktně stejným tempem jako trenér, intenzitu si zkrátka určíš sama.

V basic programu se cvičí ve dvou rychlostechslow motion a double time. S tímto programem se v našich fitness centrech setkáš určitě nejčastěji, proto je dobré vědět předem, že ani dodržování tempa není nic, co bys nesměla porušit. Pokud double time neudýcháš nebo zkrátka nebudeš stíhat cviky opakovat tak rychle po sobě, můžeš klidně zůstat u slow motion.

Tip: Vyzkoušej také fitbox nebo se zajdi protáhnout na hodinu pilates!

A co pomůcky?

Pomůcky jsou další ohromnou výhodou. Nepotřebuješ totiž žádné! Při cvičení Tae-ba posiluješ především pomocí vlastního těla. Důležitá jsou ale zrcadla, ve kterých se při cvičení uvidíš a bude pro tebe tak snazší regulovat a zlepšovat své pohyby a sledovat pokroky! Bez zrcadel se nakonec neobejde žádné bojové umění ani tanec.

Pokud tě tyto řádky přesvědčily a chceš nastartovat své tělo i sebevědomí, seber tašku se sportovním oblečením a obuví a rychle do fitka!

Autorka: Pavlína

1 Comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.