Pilates, pohyb s velkým P

pilates1Už dlouhou dobu mě bolelo za krkem a za nějaký čas se přidala i bolest hlavy. Vydržela jsem to až do konce zkouškového a v červnu jsem konečně zašla za praktickou lékařkou. Ta mě poslala na rentgen a už to jelo. Moje krční zakřivení vlivem slabých zádových svalů směřuje opačným směrem. Prvně jsem začala chodit na rehabilitace, které mi moc pomohly a cítila jsem se po nich dobře. Fyzioterapeutka mi tam doporučila cvičení pilates. Řekla jsem si, že za zkoušku nic nedám, našla jsem si kurzy na internetu a přihlásila se.

PILATES – OČ JDE?
Pilates je technika cvičení, při které se klade důraz především na správné dýchání, kontrolu nad vlastním tělem a přesnost pohybu. Cvičí se  i s pomůckami jako balón (overball), obruče (magic circles), populární jsou také tyče nebo pletené ručníkové copy, se kterými se výborně posilují paže.

HISTORIE PILATES
Tvůrcem tohoto druhu cvičení je Joseph Hubert Pilates. Již jako malý chlapec trpěl chronickým astmatem, křivicí, revmatickou horečkou a dalšími nemocemi, které mu oslabovaly tělo. Se svým postižením se však nehodlal smířit, naopak se ho rozhodl překonat. Díky silné vůli a chuti do života neustále hledal cestu ke zlepšení svého špatného zdravotního stavu. Začal sportovat. Zkoušel hlavně gymnastiku, silový trénink, šerm, box, plavání, potápění a lyžování. Soustavným a neúnavným úsilím vytvořil řadu cvičení pro nápravu svých zdravotních obtíží.1 Pilates si “vychoval” sedm následovníků, kteří jeho umění šíří dodnes po celém světě. Patří mezi ně například Ron Fletcher, Bob Seed, Kathy Grant, Eve Genery a další.

Asi nejznámějším cvikem pilates je “stovka”. Nyní si popíšeme, jak na ni:

pilates01

 1. Lehni si zády na podložku. Ruce nech podél těla a pokrč nohy. Nezakláněj hlavu.
 2. Zvedni hlavu, dívej se stále mezi kolena.
 3. Bedra „vtlač“ do podložky, zvedni nohy stále pokrčené v kolenou, lýtka by měla být vodorovně s podložkou. Snaž se mít celou dobu zpevněné bříško a neprohýbat se v bedrech.
 4. Zvedni paže z podložky (asi 10 cm) a začni s nimi hmitat ( jako bys jimi plácala o vodní hladinu), paže musí být celou dobu propnuté, jako by tě někdo tahal za prostředníčky
 5. Zvedni nohy, šlapky směřují ke stropu.
 6. Nepřestávej hmitat rukama a dbej na pravidelné dýchání (nádech-nádech-výdech-výdech).
 7. Pokud máš pevné břicho a cítíš, že to zvládneš, spouštěj zvolna propnuté nohy směrem k podlaze. (břicho nesmí povolit a bedra se nesmí odlepit od podložky!).
 8. Po chvíli se postupně vrať do výchozí pozice.

pilates02

ROZHOVOR S INSTRUKTORKOU VANDOU BUBENOVOU
Cvičení nemusí působit složitě nebo náročně, ale je v něm skrytá síla. Samotnou mě opravdu ohromilo a uznávám, že se po cvičení cítím moc dobře. Tajemstvím úspěchu je však dobrý instruktor – naštěstí jsem natrefila na příjemnou olomouckou cvičitelku Vandu Bubenovou. Zúčastnila se workshopu přímo s Ronem Fletcherem, od něhož vlastní licenci, a na mém nadšení má nemalý podíl. Poprosila jsem ji proto, aby mi pro čtenářky Slečny zodpověděla pár otázek ohledně pilates.

Co Vás ke cvičení pilates přivedlo?
To vlastně ani nevím. Nebo si spíše neuvědomuji hlavní důvod, protože jich je hned několik – zranění a ukončení výkonnostního sportování. Hledala jsem něco obdobně smysluplného. Jako malá jsem říkala prarodičům, že vynaleznu injekci, aby tady byli co nejdéle. Pilates mi přijde jako úžasná “injekce” pro prodloužení plnohodnotného života.

Jak jste se dostala k jeho instruktorství?
Hledala jsem hlavně kvalitní kurz – měla jsem hodně cédéček a knih z USA , ale chtěla jsem něco více. Renata Sabongui (jedna z nejlepších tuzemských cvičitelek, pozn.red.) byla vytouženou kvalitou pro můj začátek.

Co je podle Vás na pilates nejlepší a proč?
Jeho celistvost! Upravitelnost pro každého, každý může pilates aplikovat podle toho, jak se cítí a kolik mu jeho tělo dovolí.

Berete pilates jako svoji práci, nebo je pro Vás stále především koníčkem?
Je to droga. Baví mě pozorovat lidi při pohybu, baví mě jejich vývoj. Hlavně mě těší, když poté přijdou a jsou noví, vyšší, štíhlejší a hlavně bez bolestí!

Existují nějaké druhy tohoto cvičení?
Druhy pilates? Každý cvičitel je sám o sobě druhem, proto i pilates každého cvičitele je jiným druhem. Berte to tak, že J. H. Pilates byl první, vytvořil jakýsi základ a udal směr, ale osobité styly různých cvičitelů se chtě nechtě v něčem odlišují.

Je pilates vhodné také pro těhotné?
“Těhu pilates” má svá specifika podobně jako pilates po porodu. Pokud je průběh těhotenství bez komplikací, sama na sobě jsem si vyzkoušela, že se dá cvičit téměř v plném rozsahu na základní úrovni. Pokaždé jsem cvičila až do osmého měsíce těhotenství a k ilates jsem se vrátila po šestinedělí.

Pokud tedy chceš něco udělat pro své tělo, neváhej a poohlédni se po kurzech v okolí. Třeba pilates osloví i tebe.

Použité zdroje:
1. http://www.pilatesvanda.wz.cz/Historie.html

Text a foto: Terezka

12 Comments
 1. já teda na pilates chodím. Abych byla upřímná, vůbec mě to nebaví a nesnáším to, ale
  vždycky se tam dobře protáhnu:)

 2. Já jsem na pilates začala chodit nedávno a musím říct, že mně to zatím opravdu baví. Máme skvělou instruktorku se kterou hodina uteče jako voda a krásně se protáhnem a zpevníme svaly. Pilates můžu jen doporučit :)

 3. no my sme cvičili pilates vzdycky chvili kdyz sem chodila na hodiny cviceni,takovy mix…a moc mě to nebavilo..lepší bylo posilování..

 4. pilates jsem chvíli zkoušela, protože jsem potřebovala zhubnout. nebyla jsem ale spokojená, protože místo shazování centimetrů jsem hodně přibrala ve svalech … :(

 5. já si myslím, že pilates je výbroným začátkem pro úplné “necvičitele”, nebo pro lidi s nějakými problémy s držením těla, potížemi s klouby, nebo s páteří…. Pilates metoda pomůže svaly zpevnit… já kvůli zádům nemůže dělat ani aerobik (moc “poskakování”) ani spinning, protože jsem při něj shrbená nad kolem… Takže prozatím zlepšuji držení těla a pak až si budu přidávat aerobní zátěž… :)

 6. Simonka – svaly ale vypadají pořád líp než roztřepaný rosol, ne? Navíc pokud chceš opravdu zhubnout, tak je lepší spíš aerobní sport při kterém se řádně zapotíš. Pilates je opravdu o zpevnění těla.
  Sama pilates jako takové necvičím, ale trenérka ve fitboxu dělá mimo jiné i lekce pilates a jógy, takže po boxování máme tohle a je to to nejlepší, co můžu doporučit.

Leave a Reply

Your email address will not be published.