Vegetariánství: láska ke zvířatům z jiné strany

Zvířecí červen: „Zvířata jsou moji přátelé a já své přátele nejím,“ prohlásil kdysi G. B. Shaw. Dovedeš si představit, že bys nejedla maso? Proč se vůbec tak někteří lidé rozhodnou? Je to jen móda, nebo k tomu mají opravdové důvody?

Sama jsem se rozhodla pro vegetariánství asi ve třinácti letech. Na myšlenku nejíst maso mě přivedla knížka od babičky, která byla o zvířatech, ale bohužel (nebo bohudík) i z té druhé, krutější stránky. Najednou jsem viděla, jak se chovají prasata ve velkochovech, jak zuboženě vypadají slepice, od kterých si pochutnávám na vajíčkách, jak se testuje kosmetika a že v cirkusu si namalovaní sloni a opice v šatičkách nehrají.

vegetarian

Rodiče moje rozhodnutí vzali, za což jsem jim nesmírně vděčná. Za to od okolí jsem si musela několikrát vyslechnout nejrůznější hrozby o nedostatku vitamínů, o zdravotních problémech, o mojí touze odlišit se a být módní. Teď po deseti letech jídelníčku bez masa všichni vidí, že mi nic nechybí, jsem spokojená a moje strava je kolikrát pestřejší než ta masožravců.

Ovšem i v dnešní době to někteří nechápou. Přes veškeré studie a výzkumy nevěří, že vegetariánská strava může pokrýt veškeré potřeby těla a vidí vegetariána jako vychrtlého člověka chroupající celý den list hlávkového salátu.

Důvodů je obvykle vícero

Důvody proč si nedat flákotu na talíř se různí, i když ve výsledku hodně splývají. Kvůli jednomu se začne, ale časem se na něj nabalí ostatní. Nejčastější důvody tedy jsou: etické – zvířata totiž cítí bolest stejně jako lidé, zdravotní – živočišná strava obsahuje pro člověka mnoho tuku a cholesterolu, rozumové – dva hektary půdy uživí jednoho masožravce nebo čtrnáct laktoovovegetariánů, ekologické – chovný dobytek spotřebuje ročně 38 % celosvětové produkce obilovin.

Není vegetarián jako vegetarián

Lakto-ovo vegetariáni nejedí maso ani ryby, ale jedí vajíčka a mléčné výrobky.
Lakto-vegetariáni kromě masa a ryb nejedí ani vejce.
Vegani odmítají veškeré živočišné výrobky, tedy i máslo, mléko a med.

Co tedy vegetariáni jedí?

Hodně masožravců žije v přesvědčení, že vegetariáni jedí jen zeleninu a zrníčka. Popřípadě si představí klasické české jídlo knedlíky, omáčku a maso a po odstranění masa neví, čím ho nahradit.

Strava bez masa je ale natolik pestrá a nabízí tolik rostlinných surovin, že o chutné recepty nemusí být nouze. Už jsi někdy zkoušela kuchtit z tofu, tempehu nebo cizrny? Podle studií a několika odrostlých generací vegetariánů se není třeba bát nedostatku vitaminů a minerálů. Jediné, co se musí hlídat, je vitamin B12, který se doporučuje doplňovat ve formě tablet.

Věděla jsi, že…? V Praze existuje první vegetariánská školka. Jmenuje se HAPPY CHILD.

Slavní vegetariáni

Maso nejí spousta známých osobností.  Například modelka Helena Houdová, hudebník Jan P. Muchow, boxer Jan Müller, Nela Boudová, Demi Moore, Natalie Portman, Cameron Diaz, Kim Basinger, Dustin Hoffman, Anthony Hopkins, Paul McCartney, Robert Redford, Samuel L. Jackson, Kate Winslet, Brigitte Bardot, Claudia Cardinale a další.

Masu neholdovaly ani mnohé velké osobnosti dávné minulosti, například Thomas Alva Edison, Nikola Tesla, Albert Einstein, Franz Kafka, L.N. Tolstoj, Platón, Sokrates, Seneca a Ovidius.

I vegetariáni mají svůj svátek

Jestli se masa nevzdáš, ale někdy bys přece jen chtěla zkusit dobroty bez masa, počkej si na prvního října. To je totiž celosvětový den vegetariánů a Česká vegetariánská společnost pořádá každoročně celodenní program s přednáškami, ukázkami vaření, promítáním, vyhlašováním vegetariánské osobnosti a tak dále.  Více informací a fotky si můžeš prohlédnout na www.vegspol.cz

„Skutečná morální zkouška lidstva, zkouška, jež je základem všeho ostatního, je právě vztah k těm, kteří jsou odkázáni na naši milost – ke zvířatům. Na tomto poli lidstvo utrpělo úplnou porážku, tak velikou, že všechny ostatní pramení z ní.“ – Milan Kundera, spisovatel

Odkazy

Pokud si chceš přečíst víc a dozvědět se nějaké zajímavosti, prohlédni si například tyto stránky:

www.vegetarian.cz
www.goveg.cz
www.bezmasa.kvalitne.cz

www.csvv.cz

Nebo se porozhlédni v knihovně:

Vegetariánský život, přednosti bezmasé stravy,  Armin Risi, Ronald Zürrer
Vychutnej život, J. D. Pamplona Rager
Vegetariánství a děti, Sharon Yntemová, Christiane Beardová
Velká vegetariánská kuchařka, Dagmar von Crammová

Jaký je tvůj vlastní názor na vegetariánství?

6 Comments
  1. ja bych se asi masa nedokazala uplne vzdat :D nejsem uplny masozravec,mam radsi ovoce a zeleninu, ale miluju speciality z kureciho masa a ryby…nadruhou stranu…vegetarianska strava je celkem dost pestra v dnesni dobe,takze vegetariani nejsou ochuzeni o dobry pozitek z jidla:)

  2. já se snažím žít jako lakto-ovo-vegetarián a zatím to mému zdraví jedině prospívá . Cítím se vitálnější , od mléčných výrobků – zejména jogurtů se ovšem odpojit nedokáži stejně jako od vajec… nevidím v tomto žádný problém. Moje důvody jsou eticko rozumové

  3. Já jsem taky tak trochu vegetarián. Je mi na nic z toho, když vím jak se zvířata na maso chovají. Nechci jíst zvíře, které trpělo, nemohlo se proběhnout, bylo vykrmeno hormony nebo zabito hrozným způsobem. Proto jím jen ryby a králíka od dědy :) Zdravá jsem a hlady také netrpím ;)

  4. Frýda – Tak když jsem si to přečetla, tak mi je jasné, že na vyhovujícím prostoru je asi opravdu nechová, ale na druhou stranu se to rozhodně nedá srovnávat s velkochovy. Krmí je pestrou stravou a zabíjí je snad také s citem a určitě je před ostatními. Tak teď nevím…

Leave a Reply

Your email address will not be published.