Vyzkoušej recepty na vánoční cukroví pro zdraví

Chceš si o Vánocích udržet štíhlou linii? Nedovedeš si ale představit, že bys chroustala rýžové chlebíčky, zatímco si všichni kolem tebe budou pochutnávat na sladkém? Jdi na to chytře: každé cukroví jde připravit tak, aby bylo zdravější a dietnější.

Klasické ingredience vyměň za zdravější varianty

Pět kilo mouky, dvě a půl kila cukru, tři kila tuku, 25 vajíček a další přísady. Zkus si to představit na jedné hromadě. To všechno představuje asi deset druhů vánočního cukroví pro čtyřčlennou rodinu. Děsivé? Rozhodně tě nechci zrazovat od pečení vánočního cukroví nebo ti zakazovat tvé oblíbené druhy, které byly doposud příjemnou sladkou součástí tvých Vánoc. Mám pro tebe ale pár návrhů, jak docílit toho, aby cukroví nebylo jen „prázdnou energií“ složenou pouze z cukrů, tuků a bílé mouky bez dalších výživných látek, a aby tvému tělu dodalo cenné živiny.

Není mouka jako mouka

Bílá mouka je vyrobená z mletých zrn, která byla zbavena povrchových vrstev. Celozrnná mouka na rozdíl od ní obsahuje i povrchové části. Díky tomu má celozrnná mouka daleko vyšší obsah vitamínů a minerálních látek a je také zdrojem vlákniny, která je velmi prospěšná pro naše zdraví. Čistí střeva, je prevencí proti vzniku civilizačních onemocnění a má i další pozitivní vlivy.

Pokud jsi ještě nikdy nepekla z celozrnné mouky, pro začátek zkus nahradit alespoň pětinu  z celkového množství mouky moukou celozrnnou. Chuť to takřka neovlivní, a pokud budeš spokojená, můžeš časem nahradit i větší část, popřípadě použít pouze celozrnnou mouku, ze které lze připravit všechny druhy těst.

Pečeš-li z celozrnné mouky, pamatuj, že je pro vláčnost těsta potřeba více tekutin. Můžeš přidat trošku vody, mléka, bílého jogurtu nebo zakysané smetany. Upečené těsto z celozrnné mouky má výraznější vůni, proto není potřeba tolik umělých aromatických přísad jako vanilkový cukr nebo rum.

Jaká mouka se na co hodí?

Pšeničná mouka se hodí pro sladké i slané druhy pečiva.
Pšenice špalda je velmi kvalitní mouka, voní po oříšcích a hodí se skvěle právě na cukroví.
Žitná mouka s pšeničnou se  používají na perníčky.
Pšeničná mouka – Přidat do cukroví trošku pohankové mouky udělá dobře srdci a cévám, pohanka je jedním z nejvýznamnějších zdrojů rutinu. Osobně bych se zdráhala použít na těsto pouze pohankovou mouku, používám ji jen částečně kvůli její specifické chuti.
Kukuřičná mouka – Potřebuješ-li dodat pečivu pěknou žlutou barvu, přidej kukuřičnou mouku.
Sójová mouka je jednou z nejhodnotnějších potravin. Díky svému složení může nahradit část přidávaného tuku, nebo i vejce. Používej raději výživově hodnotnější plnotučnou sójovou mouku. Jeden žloutek lze nahradit jednou lžící sojové mouky, celé vejce nahradí přibližně dvě lžíce rozkvedlané v tekutině.

Tip Slečny: Přemýšlíš, jak letos ozdobit vánoční stromeček a jak připravit stylový štědrovečerní stůl? Inspiruj se našimi tipy na vánoční výzdobu. Přečti si také o štěsdrovečerním věštění a nezapomeň se o Vánocích zahřát punčem nebo ovocným svařákem.

Méně tuku

Vzhledem k prokázané souvislosti mezi konzumací transmastných kyselin a poškozováním srdečně-cévního systému nebo vzniku cukrovky se osobně vyhýbám ztuženým rostlinným tukům. K pečení cukroví, které tuk vyžaduje, používám pouze čerstvé máslo. Tuky rozhodně do našeho jídelníčku patří, ovšem v rozumném množství. Pokud budeš chtít snížit množství tuku v některém cukroví, až třetinu můžeš nahradit mlékem, bílým jogurtem nebo zakysanou smetanou. Pokud by ses chtěla vyhnout cholesterolu, které máslo hojně obsahuje, některé zdroje uvádí jako vhodnou náhražku běžného tuku palmový olej.

Oslaď si život

Řepný cukr neobsahuje žádné vitamíny ani minerální látky. Pro zajímavější chuť cukroví či jakéhokoliv jiného pečiva můžeš bílý cukr nahradit třtinovým. Nutriční hodnota tím příliš nestoupne. Pokud bys ji chtěla zvýšit, cukr v receptu nahraď například javorovým, agávovým, rýžovým nebo pšeničným sirupem.

Pokud použiješ rýžový nebo pšeničný sirup, potřebuješ dvě a půl násobek množství, protože má menší sladivost. U sirupů agávového a javorového stačí množství zvýšit pouze dvojnásobně. Všechny tyto sirupy mění chuť jen nepatrně. Pokud použiješ sirup, těsto trošku zřídne, proto sniž množství tekutiny na přípravu těsta.

Celozrnná mouka má sama o sobě nasládlou chuť. Pokud začneš pomalu, po troškách omezovat slazení, začneš si více uvědomovat přirozenou chuť potravin, která je příjemná i s mnohem menším množstvím cukru. Chuťové návyky se dají bez utrpení měnit pomalu a pozvolna, ale o to déle vydrží. Není lepšího pocitu, než dobré cukroví, které  chutná a dodá tvému tělu i cenné látky.

Sladké i prospěšné nepečené cukroví

U vyznavačů zdravé stravy v současnosti stoupá popularita nepečeného cukroví. Jde hlavně o nejrůznější směsi drcených oříšků a sušeného ovoce spojené medem popřípadě sirupem. Tyto směsi se obvykle tvarují do kuliček, mohou se polévat čokoládou a posypat skořicí, kakaem, kokosem a podobně. Jejich výhodou je, že na rozdíl od pečeného cukroví zůstane zachováno velké množství prospěšných a cenných látek. Tento typ cukroví je lepší připravovat vždy čerstvé a skladovat v lednici pouze pár dní.

A když se to s cukrovím přežene…

Pokus se postupně nahrazovat suroviny méně hodnotné nutričně bohatšími a snižovat množství tuků i cukrů v cukroví. Vánoční pamlsky nejsou vhodnou náhradou za jednotlivé denní pokrmy, spíše sladká tečka na závěr. Ale ani pokud to se sladkostí přeženeš, není to ještě konec světa, vždycky si můžeš zacvičit a další den jíst tak, jak se má.

Pokud nechceš, aby se ti nadbytečná energie uložila v podobě tuku, vyvaž zvýšený příjem energie jejím zvýšeným výdejem. Obzvláště nemáš-li pravidelné cvičení zařazené ve svém týdenním plánu, vyber si nějakou vytrvalostní sportovní aktivitu. Můžeš třeba vyrazit s přáteli do akvaparku, na procházku do přírody, případně klasicky na aerobik nebo spinning. Anebo si o svátcích vyraz na lyže. Zvedání činek nebo sprint na sto metrů tuky nespálí.

Autorka: Míša

3 Comments
  1. To: Ecomooie – tak nevím, ale toto jsem se dočetla na internetu ohledně palmového oleje: 0% špatného cholesterolu
    0% transmastných kyselin
    vitamíny a karotenoidy
    bod přepálení 250°C
    příznivá cena
    tekutost oleje v běžných podmínkách (30°C)
    odolnost proti oxidaci a žluknutí

    A mimochodem, slovo “vždyť” se píše s tvrdým “y”.

  2. Ahoj,
    snažím se cukr omezovat, takže hledám různé náhrady. Jednou z možností je i maltitol, na který se často zapomíná. Má skoro stejnou sladivost, ale méně kalorií i sacharidů. Také má nižší glykemický index. Kdo chce, může se mrknout sem http://www.maltitol.cz Dá se s ním nahradit cukr všude – při pečení, za studena i při vaření :-)

Leave a Reply

Your email address will not be published.