Zahřej se douškem černého čaje

Chladné podzimní dny jsou tady. Kdo by se nechtěl zahřát šálkem voňavého čaje? Na špici oblíbenosti se stále drží černý čaj, a to především díky svým povzbuzujícím a léčivým účinkům.

Černý čaj se vyrábí podobně jako zelený čaj – z lístků asijské rostliny Camellia Sinensis. Má však silnější vůni a obsahuje více kofeinu než ostatní čaje. V Číně je černý čaj známý pod názvem červený čaj, což lépe vystihuje skutečnou barvu čaje.

Výroba čaje

Po natrhání se nechají čajové lístky schnout na sušicím plátně. Listy po několika hodinách zvadnou a změknou, potom jsou svinuty do ruliček. Tím se naruší buněčná struktura lístků a ty potom díky vzduchu oxidují. Čím déle se lístky nechají oxidovat, tím tmavší má čaj barvu. Nakonec se listy zahřejí v sušičce či pražením.

Věděla jsi, že…? Na rozdíl od zeleného čaje si černý čaj uchovává svou vůni i po několik let. Také díky tomu se v Mongolsku, Tibetu i na Sibiři až do devatenáctého století používal jako měna.

Černý čaj jako lék

Černý čaj tě může povzbudit po psychické i fyzické stránce. Působí proti vysoké hladině cholesterolu v krvi a pomáhá snižovat vysoký tlak. Černý čaj obsahuje teraflaviny a terarubiginy, které působí příznivě při astmatických či dýchacích obtížích. Pomáhá také proti zubnímu kazu, posiluje cévy. Je zdrojem manganu, který má příznivé účinky na metabolismus. Navíc je plný antioxidantů, jež slouží jako prevence proti rakovině.

Raději ráno než večer

Přestože má černý čaj léčivé účinky, jsou tu i ty nežádoucí. K nejčastějším patří nespavost. Čaj totiž obsahuje povzbuzující látku podobnou kofeinu. Proto bys černý čaj měla pít naposledy čtyři až šest hodin předtím než půjdeš spát.

Příprava čaje

Černý čaj připravíš ve vodě o teplotě 95 stupňů Celsia. Louhovat ho bys měla zhruba pět minut. Pokud budeš lístky louhovat déle, čaj zhořkne a ztmavne, na jeho sílu to však nemá vliv.

Mezi nejznámější druhy černého čaje patří například indický Darjeeling, čínský Keemun či Earl Grey.

Jitka Libigerová

Narodila se ve znamení Kozohora jednoho lednového dne roku 1989. Miluje český jazyk, literaturu, knihy, med, Tři oříšky pro Popelku, květiny, ananas, jógu, tenis, děti a pohádky. Ve volném čase se kromě psaní věnuje také sportu. Závodně se snaží o in-line bruslení a běh, rekreačně hraje tenis, jezdí na kole, plave a cvičí jógu. Blízká je jí také turistika, fotografování, zájem o interiér a pečení. Jednou by se chtěla stát spisovatelkou.

No Comments Yet

Leave a Reply

Your email address will not be published.