Zdravé mlsání: Usuš si na zimu ovoce

Možná už brzy se za oknem zatřpytí první sněhové vločky, sněhulákům budou zářit oranžové nosy a barevné šály kolem krku, a ty budeš po náročném dni ráda, že si můžeš vlézt do pelíšku, dát si čaj s medem a mlsat. Pokud ale nechceš přes zimu nahnat tukové zásoby, vyměň brambůrky a čokoládu třeba za sušená jablka z vlastní zahrádky.

Sušené ovoce - ideální pochoutka nejen na zimu

Ani v zimě bys neměla zapomínat na přísun vitamínů. V supermarketech sice čerstvé ovoce seženeš, ale nebudeš mít tak velký výběr jako v létě. Proto je vhodné čerpat vitamíny i z ovoce sušeného, které si můžeš připravit sama doma.

Které druhy ovoce je možné usušit?

Usušit si můžeš prakticky jakékoliv ovoce, proto je nejdůležitější to, které máš ty sama nejraději. Mezi oblíbené sušené ovoce patří meruňky, jablka, hrušky, banány, švestky, broskve. Sušit můžeš i ananas, papáju či jahody. Ovoce musí být zralé, ne však nahnilé nebo příliš měkké.

Stačí, když ovoce před sušením omyješ, dobře očistíš, zbavíš jej nejedlých částí, jako jsou pecky či stopky. Potom ovoce nakrájíš na tenké plátky. Před sušením se ještě doporučuje ovoce vložit do vody, kam přidáš trochu kyseliny citronové, aby ovoce na vzduchu nezhnědlo. Po chvilce ho vytáhni a můžeš jej skládat rovnou na plech či na papír – podle toho, jak budeš ovoce sušit.

Sušení ovoce je hračka

Ovoce můžeš sušit  na slunci, v troubě anebo ve speciální sušičce na ovoce, kterou seženeš v rozmezí od jednoho tisíce až do pěti tisíc.

Sušení na slunci se často kombinuje se sušením v troubě. Ovoce nejdříve vysušíš na slunci, a poté už jen dosušuješ v troubě. Sušení na slunci by samo o sobě trvalo déle, než by se dobře ovoce usušilo. Sušíš jej tak, že ovoce rozprostřeš na plech nebo papír. Papír můžeš rozložit i na topení k oknu a sušit tímto způsobem, anebo pokud máš doma krb, tak ovoce do pekáčku a můžeš si za pár dnů užít zdravé mlsání. Na konci podzimu se však na zubaté sluníčko už spoléhat nemůžeš.

Sušení v troubě je snad nejobvyklejším způsobem, jak si usušit ovoce. Při sušení nechej troubu malinko pootevřenou, aby z ní unikala pára ven. Ovoce rozprostři na plech vyložený pečícím papírem a začni při mírné teplotě kolem 30 °C. Jakmile se voda z ovoce odpaří, můžeš na teplotě přidat (okolo 70 °C), potom teplotu na dosušení opět sni.

Věděla jsi, že…? Ovoce by se nemělo sušit na víc než 80 °C, protože potom se z něj vypařují vitamíny, ztrácí barvu i vůni.

A konečně sušení ve speciální sušičce, ve které si můžeš usušit i zeleninu nebo houby. Je to asi nejrychlejší způsob a také nejdůkladnější. Přestože si ovoce nebo zeleninu vysušíš v sušičce, vysoký obsah vitamínů, minerálů a vlákniny se nevytratí. Sušička se skládá ze základní jednotky, sušících sít a víka. Síta skládáš nad sebe a víkem uzavřeš sestavu sít. Sacími otvory, jež jsou v základní jednotce, se nasává vzduch, ohřívá se na teplotu nastavenou termostatem a je rozváděn mezi jednotlivá síta.

Doba sušení jednotlivých druhů ovoce, zeleniny i hub trvá běžně kolem sedmi až dvanácti hodin. Záleží, o jaký druh ovoce se jedná a také na obsahu vody či velikosti plátků. Taková jablka budeš mít usušená mnohem dříve než například meruňky.

Skladování sušeného ovoce

Při uskladnění si musíš dávat pozor, aby usušené ovoce nezvlhlo, protože potom by začalo plesnivět, takže bys ho mohla rovnou vyhodit do koše. Uchovávat by se mělo v suchých, větraných a ideálně tmavých místnostech, nejlépe s teplotou do 15 °C. Usušené produkty ulož do plátěných sáčků nebo do sklenic s vzduchotěsným uzávěrem.

Tip: Sušené ovoce oživí také domácí müsli. Pokud ti sušené plody chuťově nesedí, vhodnou “mlsací” variantou jsou různé druhy ořechů. Pokud hledáš něco pro zdraví sušený zázvor, který z těla vyžene nachlazení i chřipku.

Sušené ovoce a kalorie

Přestože má sušené ovoce vyšší obsah cukru a je o něco kaloričtější než čerstvé ovoce, k mlsání je mnohem zdravější, než kdybys dala přednost mléčné čokoládě, slaným chipsům či cukroví. Usušené plody v sobě ukrývají až 80 procent vitamínů, obsahují celou řadu antioxidantů, minerálů a vlákniny. Sušené ovoce uspokojí tvé chutě a můžeš jím pohostit i návštěvu.

Jitka Libigerová

Narodila se ve znamení Kozohora jednoho lednového dne roku 1989. Miluje český jazyk, literaturu, knihy, med, Tři oříšky pro Popelku, květiny, ananas, jógu, tenis, děti a pohádky. Ve volném čase se kromě psaní věnuje také sportu. Závodně se snaží o in-line bruslení a běh, rekreačně hraje tenis, jezdí na kole, plave a cvičí jógu. Blízká je jí také turistika, fotografování, zájem o interiér a pečení. Jednou by se chtěla stát spisovatelkou.

No Comments Yet

Leave a Reply

Your email address will not be published.