Je müsli opravdu zdravé?

Müsli před více než sto lety vynalezl jeden švýcarský lékař pro své pacienty. Dnes si ho spousta z nás dává každé ráno v kombinaci s mlékem či jogurtem ke snídani a těší se z vědomí, že dělá dobrou věc pro své zdraví. Jenomže není müsli jako müsli.

Nejzdravější je müsli vyrobené doma

Všude se mluví o tom, že müsli je zdravé. Víš ale proč? Díky ovesným vločkám, které tvoří základ müsli, a sušenému ovoci, najdeš v tomto pokrmu velké množství vlákniny prospěšné pro zažívání. Zároveň také vláknina vyvolává pocit sytosti, což oceníš, pokud se snažíš zhubnout. Dále obsahuje bílkoviny, sacharidy a aminokyseliny, které jsou důležité pro stavbu svalů. Opomenout bychom neměli ani zdravé tuky.

Kontroluj obsah cukru

Spousta druhů müsli nám chutná hlavně proto, že je v něm velké množství přidaného cukru. To samozřejmě není dobře. Nejenže takové müsli zdravou snídani nepředstavuje, ale navíc po něm rozhodně nezhubneš, pokud ho právě z takového důvodu každé ráno snídáš. Pokud je na obalu napsané ‘bez přidaného cukru’, je to v pořádku. Dávej si pozor i na to, zda se nejedná o zapékané müsli, které zase obsahuje také velké množství tuku. Je toho opravdu dost, čeho by sis měla při výběru müsli všímat, ale rozhodně je nepodceňuj. Jedině díky pečlivému výběru budeš mít přehled o tom, co vlastně jíš.

Tip: Přečti si, proč je důležité snídat a jak má vypadat zdravá snídaně.

Nejlepší müsli? Domácí!

Abys měla nejlepší přehled o tom, co každé ráno snídáš, můžeš si müsli vyrobit doma. Nestojí to moc, časově to také není náročné a ještě si připravíš snídani podle svého gusta.

Tip: Cukr můžeš omezit i jinde. Vyzkoušej také dietní vánoční cukroví a přečti si, jak péct zdravěji.

Potřebovat budeš ovesné vločky, které trochu namočíš, přidáš med a promícháš. Směs vysyp na plech a dej do vyhřáté trouby péct asi čtvrt hodiny. Poté už vše záleží na tobě. Přidat můžeš všechny možné druhy ořechů, čokoládu, ovoce, koření, prostě to, co ti nejvíce chutná. Takto utvořené müsli uchovávej v uzavřené nádobě, aby nezvlhlo. Pokud ti bude připadat málo sladké, přidej buď více medu nebo třtinový cukr.

3 Comments
    1. Cca 10% z celkového energetického denního příjmu mohou být cukry. Nejlépe však ty přírodní – ne tedy sladké čokoládové tyčinky nebo slazené nápoje. Spíše ovoce.

Leave a Reply

Your email address will not be published.