Základem je těsto 8. Díl

[button link=”https://slecna.info/tag/mijin-blog/” color=”blue”]MIJIN BLOG[/button]

MIJIN BLOG – Pomalu, ale jistě se seriál o těstu blíží k závěru, a tak jsem si pro tebe připravila těsto, které už přece jen vyžaduje určité zkušenosti. Příprava hmoty pro odpalované, neboli pálené těsto, není složitá ani pracná. Proto si myslím, že zkušenost je jediným bodem, který je potřeba u tohoto těsta splnit.

Pokud jsi už ale párkrát něco pekla a pečení tě baví, nebude pro tebe problém upéct už třeba na podruhé chutný zákusek.odpalovane testo, zakusek

O odpalovaném těstě

Jak už jsem říkala, příprava pálené hmoty není nijak složitá. Zkušenost je potřeba jen proto, že těsto se liší od ostatních typů hmot  svojí nezvyklou přípravou. Základem tohoto těsta je totiž vařící tekutina (mléko nebo voda), do které se ještě na plotně vmíchává mouka. Po vychladnutí se těsto zpracovává už běžně. Umět připravit odpalované těsto je určitě výhodou. Nepřidává se do něj žádný cukr, jen špetka soli, a proto se z něj dá vykouzlit jak sladký dezert, tak slaný předkrm – podobně jako u těsta listového.

Použití

Upečené těsto se dá tedy doupravit na slano i na sladko. Nejznámější moučníky jsou například věnečky, větrníky, nebo banánky. Není ale žádný problém krém nahradit ovocem nebo šlehačkou, popřípadě jejich kombinací. Stejně tak polevu lze zaměnit s obyčejným moučkovým cukrem. Co se týče slané úpravy, můžeš plnit polotovar různými zeleninovými, masovými, uzenářskými, sýrovými a dalšími pěnami nebo saláty.

Recept

[box]

0.25 l vody
Sůl
100g másla
150g hladké mouky
4 vejce

[/box]

Tuk na plech

Vodu se solí a máslem přiveď k varu, přisyp mouku a na mírném stupni teploty míchej vařečkou, dokud se hmota nepřestane lepit na nádobu a na stěnách a dnu nádoby nebude bělavý povlak. Hmotu odstav a po chvíli chladnutí přendej do čisté mísy, kde vmíchej vejce jedno po druhém. Správně připravená hmota je lesklá a zůstává viset na lžíci. Hmota se stříká na plech cukrářským sáčkem, nejčastěji se špičkou ve tvaru hvězdičky, na mastný plech. Peč v troubě vyhřáté asi na 200°C. Prvních 10 minut troubu vůbec neotvírej! Hmota by ti pak klesla. Celková doba pečení je okolo 20-25 minut. Záleží na velikosti tvarů. Upečené a vychladlé tvary rozkroj a naplň. Menší můžeš rozkrojit už teplé, aby se ti později při rozkrajování nerozpadly.
Varianta s mlékem je opravdu jiná jen tím, že místo vody dáš mléko a místo hladké mouky polohrubou. U varianty s mlékem je dobré rozšlehat vajíčko a tvary před pečením potřít.

Mléko vs. Voda

Ještě k použití jednotlivých hmot. Hmota s vodou se hodí na věnečky, věnce, srdíčka nebo větrníky. Hmota s mlékem na banánky nebo labutě.

Věřím, že si odpalované těsto zamiluješ stejně jako já a tvoji přátelé tuto dovednost stoprocentně ocení.

Příští díl je poslední a těšit se můžeš na Plundrové těsto.

(S)měj se s pečením!

No Comments Yet

Leave a Reply

Your email address will not be published.