Ananas: dietní pochoutka, lék i afrodiziakum

Ananas zná dnes každý. Krájíme si ho syrový, přidáváme do moučníků nebo zapékáme s masem. Málokdo ale ví, že ananas má také celou řadu léčivých účinků. Například v přírodním léčitelství je známá ananasová šťáva, která napomáhá proti horečce. V Karibiku je ananas považován dokonce za afrodiziakum.

Díky ananasu budeš zdravá, štíhlá a neodolatelná

Ananas, tropické ovoce s lahodnou chutí a omamnou vůní, pochází údajně z jižní Brazílie a Paraguaje. Indiáni ho prý rozšířili po celé Jižní a Střední Americe. V roce 1493 jej objevil Kryštof Kolumbus na ostrově Guadaloupe a přivezl ho do Španělska. Španělé ho v šestnáctém století začali pěstovat na Filipínách a zřejmě i na Hawaii. Do Anglie se dostal v roce 1660 a kolem roku 1720 se začal pěstovat ve sklenících.

Jak se pěstují ananasy?

Ananasovníky se pěstují na plantážích se záhony se dvěma řádky, které jsou od sebe vzdálené přibližně padesát centimetrů. Uličky mezi záhony tvoří šířku od padesáti do sto dvaceti centimetrů. Na hektar se tedy vypěstuje až přes čtyřicet tisíc rostlin. Rostliny se množí buďto zanecháním spodní části rostlin po oddělení plodů při sklizni, nebo zakořeňováním odříznutých korun z vrchu plodu, anebo z odnoží vyrůstajících z úžlabí mezi spodními listy. Pro pěstování je nejlepší vlhká písčitá půda s mírně kyselou reakcí. Ananasy se sklízí v době, kdy plody začínají žloutnout.

Jak koupit dobrý ananas? Při nákupu vybírej zralé plody. Poznáš ho podle zabarvení slupky ananasu, příjemné vůně, zelených listů a nahnědlých šupin.

Ananas pro zdraví a krásu

Ananas průměrně obsahuje 86 % vody, sacharidy, vlákninu, bílkoviny a malé množství tuků. Z vitamínů hlavně B, C, E a betakaroten – provitamín A. Stopové prvky jsou zastoupené především draslíkem, vápníkem, železem, fosforem, hořčíkem, manganem, sodíkem i sírou – její větší množství může citlivějším lidem způsobit podrážděnou sliznici nebo bolest hlavy.

Tip: Vyzkoušej pro zdraví a krásu také další zázraky přírody, třeba včelí med, olivy nebo kokosový olej.

organických látek v ananasu převažuje kyselina citronová, maleinová a tartarová. Obsahuje také velké množství biotinu, který má dobrý vliv na zdraví vlasů, nehtů a kůže. Nejznámější látkou je však enzym bromelin, který štěpí bílkoviny z potravy na jednodušší aminokyseliny, čímž příznivě ovlivňuje trávení. Navíc zpomaluje ukládání tuků v těle. Ideální je proto při hubnutí.

Věděla jsi, že…? Energetická hodnota ananasu je přibližně 180 kJ na 100 gramů syrové dužiny ananasu. Pro představu: stejné množství banánu má 400 kJ, jablka 250 kJ a hroznů 290 kJ.

Vyžene nemoci i špatnou náladu

Ananas ve střevech ničí bakterie, které způsobují průjmy, i cizopasné červy. Zabraňuje srážení krve, zlepšuje prokrvování končetin, snižuje krevní tlak, uvolňuje svalové napětí a křeče, například při menstruaci. V těhotenství se čerstvý ananas moc nedoporučuje právě kvůli snižování srážlivosti krve. Pomáhá také při infekcích močových cest, zmírňuje otoky, rány, či poslouží proti popáleninám. Snižuje horečku a působí rovněž proti depresím.

Tip: Obsahuje bio ananas více prospěšných látek? Přečti si mýty o biopotravinách. A zjisti také, proč bys měla jíst ovoce každý den.

Kromě toho všeho má toto tropické ovoce protizánětlivé a detoxikační účinky. Brání nadměrnému zadržování vody v těle a díky tomu slouží jako ideální součást čistících kúr. Působí preventivně proti civilizačním chorobám. Pomáhá při slunečním úžehu a bělí pigmentové skvrny na kůži. Stačí na ně přikládat vatový tampón namočený v ananasové šťávě.

Na co si dát pozor? Nezralý ananas má větší obsah kyselin, které mohou mít negativní vliv na zubní sklovinu. Někdy může i zralý ananas vyvolat u citlivých lidí nepříjemnou alergickou reakci.

K čemu všemu se dá ananas využít?

Kromě potravinářství, farmakologie a lékařství má ananas své uplatnění i v textilním průmyslu.  Vlákno z listů, takzvané ananasové hedvábí, se používá k výrobě jemné příze. V papírenském průmyslu slouží vláknina z listů pro výrobu speciálního papíru. Ananasové otruby se používají jako krmivo pro dobytek. V zahradnictví se pěstuje i jako okrasná rostlina s barevnými či žíhanými listy. V léčitelství slouží šťáva z nezralých ananasů jako velice silné projímadlo. Odvar z listů se dříve běžně používal pro léčbu zánětu močových cest a pohlavních chorob.

Nápady na jednoduché ananasové lahůdky:

Kuřecí prsíčka na ananasu

Ingredience:
500 g kuřecích prsou
– 200 g ananasu z kompotu
– 40 g mandlí
– 80 g kuřecí šunky
– 80 g tvrdého sýra
– olej, sůl

Postup: Naklepaná a osolená kuřecí prsíčka opeč na horkém tuku do měkka. Poté na něj polož plátek šunky, kolečko ananasu a plátek sýra. Zapeč v rozpálené troubě. Jako ozdoba ti poslouží mandle.

Ananas zapečený v medu

Ingredience:
– 1 čerstvý ananas (nebo v plechovce)
– 2 lžičky medu
– limetka
– skořice
– hořká čokoláda

Postup: Ananas nakrájej na kolečka silná asi půl centimetru. V misce smíchej šťávu z limetky s medem. Ananas naskládej do zapékací misky, posyp ho skořicí a vše polij šťávou s medem. Peč přibližně patnáct minut, dokud ananas nezměkne. Servíruj s nasekanými kousky hořké čokolády.

Ananas v rumu

Ingredience:
– 2 ananasy
– celá skořice
– cukr
– 750 ml rumu.

Postup: Z ananasu odřež zelené vršky a vlož do hrnce se skořicí a cukrem. Zalij vše vodou. Vař tak dlouho, až ananas změkne. Okrájej z něj kůru a nakrájej ho na kolečka, která poté naskládáš do sklenice. Zbytek tekutiny po vaření přelij do hrnku s rumem. Promíchej a zalij jím ovocem ve sklenici. Tu potom dobře uzavři a nechej uležet v chladu několik dní.

Tip: Ochutnat můžeš i Ananas kroužky sušené BIO, které poslouží jako chutná, a přitom zdravá svačinka. Seženeš je ve zdravé výživě i v některých supermarketech.

Jitka Libigerová

Narodila se ve znamení Kozohora jednoho lednového dne roku 1989. Miluje český jazyk, literaturu, knihy, med, Tři oříšky pro Popelku, květiny, ananas, jógu, tenis, děti a pohádky. Ve volném čase se kromě psaní věnuje také sportu. Závodně se snaží o in-line bruslení a běh, rekreačně hraje tenis, jezdí na kole, plave a cvičí jógu. Blízká je jí také turistika, fotografování, zájem o interiér a pečení. Jednou by se chtěla stát spisovatelkou.

1 Comment
  1. Jak koupit dobrý ananas? Při nákupu vybírej zralé plody. Poznáš ho podle zabarvení slupky ananasu, příjemné vůně, zelených listů a nahnědlých šupin – to sou super informace :) jaké konkrétně má být zabarvení slupky ananasu žluté nahnědlé zelené modré ????????????????????

Leave a Reply

Your email address will not be published.