[button link=”https://slecna.info/tag/milusin-blog/” color=”blue”]MILUŠIN BLOG[/button]
Pred skúškou je potrebné si poriadne oddýchnuť a vyspať sa. To mi už na strednej radila jedna učiteľka a mala pravdu. Nie je dobré predtým piť alkohol, požívať omamné látky, ktorými utlmíš pocit úzkosti.
Zdá sa ti, že nie si dobre naučená a keby si získala aspoň trochu viac času, tak by to bolo oveľa lepšie a určite by si prešla? Niekedy je to len zbožné prianie, lebo realita je taká, že keď sa odsunie termín skúšky, zápočtu, ideš rovno zo školy oslavovať alebo iným spôsobom sa odviažeš so spolužiakmi, priateľom, kamarátkami. Ku knihám sadne len 1/3, aj to je prehnaný údaj. Ako úspešne prejsť skúškou hneď na prvýkrát?
Stačí si najťažšie odseky napísať na malé lístočky a strčiť do vrecka. Potom ich vytiahnuť pri každej príležitosti, ktorá sa naskytne. Mešká vlak, stojíš v rade na pošte alebo v nákupnom centre pred pokladňami? Si v autobuse, električke alebo ťa čaká dlhá chôdza? Vytiahni jeden lístok a čítaj…
Prídeš na skúšku, pozeráš do papiera s otázkami a žiadna z nich ti nič nehovorí? Čo spravíš? Vstaneš a odovzdáš prázdny papier? Predstav si, že ja to nikdy nerobím. Poviem si: “Nevieš? Tak bojuj!“ ,,Ako?“- povieš si. Je to jednoduché. Stačí pozerať vôkol seba nenápadne a zbystriť sluch. V mojom prípade, pri maturite, si v niektorých radoch šepkali správne odpovede a ja som sa snažila zachytiť z ich mimiky a gest toho čo najviac. Taktiež mi oči sliedili po hárkoch spolužiakov, ktorí boli v tej istej skupine ako ja, či náhodou nezachytím nimi zakrúžkovanú odpoveď v ich papieroch. A ako som vyšla z celej maturity? Najlepšia maturantka z celej školy! A pritom mi učenie nikdy nešlo od ruky. Ale v živote sa mali špekulanti vždy lepšie, než “správňaci“, aspoň podľa môjho názoru.
A pri škole ešte ostaneme
V každej triede svojho druhého domova o novučičkých laviciach môžeš len snívať, a tak by nikoho neprekvapilo, keby sa na nich študent (žiak) dočítal nejaké tie poučky, vzorce, príklady, delenia do kategórií a pod. Rebeli milujúci ťaháky a rôzne pomocné nástroje, určite nepremrhajú šancu si pri skúške dopomôcť a použiť lavice, steny, radiátory, na ktoré naškrabali pred hodinou H tie najdôležitejšie veci. Tak keď sa usadíš do lavice, nezabudni sa poobzerať vôkol seba, možno sa na teba usmeje šťastie.
Nakoniec to najdôležitejšie
Nikdy neodovzdávaj prázdny papier! To si zapamätaj. Teoreticky si skús domyslieť odpoveď. Aj keď budeš mimo, je vždy lepšie niečo napísať, než nechať hárok papiera zívať prázdnotou. Mne pri jednej skúške nesadli otázky, tak som si začala domýšľať odpovede – a prešla som. Samozrejme učenie neflákam, ale nie vždy sa dá pozrieť do všetkého, a hlavne zapamätať si učivo, ktoré je písané často odborne, so zložitými slovnými zvratmi, ktoré dajú význam až po tuhom premýšľaní. Ak ťa tiesni pocit beznádeje, lebo ozaj nevieš ani odpoveď na otázku, ani si ju domyslieť (napríklad pri príkladoch z fyziky), potom je tu stále reálna šanca, že písomku spravíš. Len to môže chvíľu trvať. Tvoji spolužiaci alebo i neznámi študenti sú ti ochotní pomôcť, ale až keď dopíšu pre seba. Takže sa môže stať, že presedíš aj pol hodinu, kým sa na teba usmeje šťastie a niekto z tvojej skupiny sa posadí tak, aby si od neho mohla opísať, podsunie ti svoje ťaháky alebo dokonca vypracuje pre teba nejaký ten príklad. A či mám s tým skúsenosť? O tom radšej pomlčím.
Autorka: Miluša