Hubneme podle metabolického typu

[button link=”https://slecna.info/tag/katin-blog/” color=”yellow”]KÁTIN BLOG[/button]
Už jsi slyšela o dietě podle metabolického typu? A víš vůbec, jaký metabolický typ jsi a co to znamená? Pokud alespoň na jednu otázku odpovídáš NE, můj článek je přímo pro tebe.

jidloNejsi spokojená se svou váhou? Jsi pořád unavená, nemocná a necítíš se prostě ve své kůži? Možná nejíš tak, jak tvé tělo vyžaduje!

Každý z nás potřebuje základní živiny – bílkoviny, sacharidy a tuky – to určitě víš. Nejde ale přesně určit, kdo jich kolik má “spořádat”. Jediné, co funguje na určení, kolik a čeho bys měla denně sníst, je pozorovat a vyslechnout své tělo. Pokud jsi bílkovinný typ, bude tvé tělo více vyžadovat masa a sýry. Pokud jsi sacharidářka, kupuj si hlavně obilniny, ovoce a zeleninu.

Ale jak zjistit, jaký typ jsi?

Udělej si test! Jeden najdeš například zde, podle mě je však nejpřesnějším testem dlouhodobé pozorování svého těla. Po dobu třiceti dní si zapisuj, co a kdy jsi snědla, a jak ti po tom bylo. Sama tak nejlépe zjištíš, čeho se v jídelníčku vyvarovat, aby se tělo cítilo lépe.

[framed_tabs]
[tab title=”Bílkovinný typ”]maso-jidloPokud jsi bílkovinový typ, měla bys v jídelníčku lehce navýšit obsah bílkovin. Takový dobrý jídelníček by pak mohl vypadat třeba takto:

Snídaně – celozrnný chléb s máslem a sýrem, zelenina;

oběd – steak z krkovičky, opečené brambory;

večeře – dvě volská oka, celozrnné pečivo, zelenina.

Ke svačinám si můžeš dovolit třeba nějakou sladkost, nebo – v lepším případě – ovoce, oříškové tyčinky (např. Maxinuta) či jogurt.[/tab]
[tab title=”Sacharidový typ”]snidane-musli-dieta-ovesne-vlockyPokud jsi sacharidový typ, nejlépe tě nakopnou lehčí jídla. Tvůj jídelníček by mohl vypadat třeba takto:

Snídaně – sypané müsli s jogurtem nebo mlékem,

oběd – ryba nebo kuřecí plátek s bramborami/rýží,

večeře – malý těstovinový salát.

Svačinky by pak měly obsahovat ovoce, jogurty nebo celozrnné pečivo s máslem a sýrem.[/tab]

[tab title=”Smíšený typ”]strava-jidloJá jsem typ smíšený. Má strava by měla ideálně sestávat z vyváženého poměru živin. V mé stravě ale v posledních týdnech převažovaly tuky a cukry a – pozor, to si opravdu nevymýšlím – díky tomu se mi objevil ekzém a střevní dysbióza. Co teď? Logicky můžu udělat jen jedinou věc – zařadit do stravy více bílkovin (a omezit tuky a cukry), než se tělo zase srovná. A pak se držet svého smíšeního metabolického typu a vyváženého jídelníčku.
[/tab]
[/framed_tabs]

Jak dopadl test tobě?

Káťa

Studuje v Brně - žurnalistiku, politologii, a lehce si zahrává s právy. Ráda spí, jí, čte a nedá dopustit na dobrou knihu a dobré víno.

No Comments Yet

Comments are closed