[button link=”https://slecna.info/tag/ivcin-blog/” color=”blue”]IVČIN BLOG[/button]
Když mi bylo čtrnáct, získala na popularitě metafora „šmejd in Čajna“. Sběratelé padělků a zákazníci v kamenných to nemají skutečně náročné, neboť se stačí často podívat na cedulku s nápisem místa výroby, když ani nápisy Nqkia nebo Adiblas nejsou přesvědčivé. Čím více se ovšem náš reálný svět přesouvá do virtuální dimenze, tím více se zdá, že je těžší si ověřit spolehlivost čehokoliv.
V záplavě blikajících reklam na internetu na nás nemusejí čekat jen “výhry” v podobě milionu korun, nýbrž i nepříjemné viry či spam. Na ty jsme si už ale zvykli. Stejně tak je díky klávesám Ctrl+C a Ctrl+V jednoduché okopírovat text od druhých a přivlastnit si ho. V tomto případě ovšem není těžké zadat dotyčný text do vyhledávače a pídit se po původním zdroji. Znamená to však, že jsme všechny internetové podvodníky přemohli? Kdepak, stejně jako v reálném životě i ti internetoví dokáží být rafinovaní, a poté, co selže jedna metoda, přijdou s další. Chytrý zloděj je problém k vyřešení. Chytrý zloděj, který umí šikovně s internetem, může být problém ještě větší. Lze se ovšem nějak účinně bránit před nejčastějšími triky podvodníků?
Protivná blondýna bloguje
Jedním z těch, kteří se aktivně zabývají touto problematikou, je blogerka Protivná blondýna (www.protivna-blondyna.cz). Její blog pokrývá širokou paletu toho, kde na internetu mohou číhat nástrahy, ať už se jedná o Facebook nebo Aukro – a dokonce nejen toho.
Jestliže si člověk přečte tematické články z dílny autorky a prohlédne si patřičnou fotogalerii, nejspíš se neubrání smíchu z toho, jak naivní a vtipné texty nebo fotografie se mohou na internetu objevit. Na druhou stranu je to také zároveň poučení, aby si člověk vždy pořádně přečetl text, který na něj září z monitoru, a zamyslel se nad ním. Málokdo asi naletí zoufalému prodejci výtvarného díla, o kterém neví sice nic, zato ho získal výměnou za soulož s obyvatelkou domova důchodců. Rafinovanější testy na Facebooku ovšem nachytají víc jedinců, protože ne každý si přečte podmínky služby, které jsou psány miniaturním písmem.
Číst a přemýšlet
Někdy ale nestačí si jen a pouze pozorně přečíst jedny stránky, nýbrž je potřeba projít internet všude tam, kde se dotyčné téma vyskytuje. V archivu článků najdeme i pátrání po levnějších botách od oficiálního prodejce než z FashionDays, které se sice prodávají se slevou, nicméně sleva vychází z předražené ceny FashionDays. Kdo si dá tu práci a porovná ceny od dvou různých prodejců, přijde na tuto nekalost. Dokonce ne vždycky může mít vůbec e-shop povolení výrobek prodávat, což je příklad prodeje doplňků značky Louis Vuitton.
Co tedy dává blog jako univerzální radu při jakékoliv nákupu nebo pořizování věci? Vždy si pozorně přečti celý text – ať již smlouvy, obalu nebo popisu věci. V okamžiku, kdy prodejce nebo poskytovatel služby vystaví informaci, byť v tom nejminiaturnějším písmu, neomlouvá tě neznalost. Nezapomeň si také zjistit dostupné informace o výrobku a prodejci pomocí internetových vyhledávačů – připrav se na to, že občas bude potřeba znalost cizích jazyků, nicméně angličtina by měla postačit. V okamžiku, kdy se ti něco nebude zdát nebo nebudeš něčemu rozumět, zeptej se přímo prodejce nebo poskytovatele, aby ses vyhnula nepříjemnému neporozumění. Pokud je odpověď vyhýbavá, raději se poohlédni někde jinde.
Je tedy vidět, že ačkoliv jsou podvodníci rafinovaní a internet se stal jejich revírem, pořád ještě existují mechanismy, díky kterým neskončíš v pasti. Proto tedy dvakrát čti, jednou kupuj a nenech se napálit!
Autorka: Ivča R.