Jogurt: dobrý ke svačině i na vaření

[button link=”https://slecna.info/tag/blog-hanky-z/” color=”green”]BLOG HANKY Z.[/button]
Jogurty jsou symbolem zdravé výživy. Pro někoho představují rovněž oblíbenou svačinku, jiný v nich vidí pouze nevzhlednou matlanici, neobsahující mnoho zdraví prospěšných látek. Patří tedy jogurt do vyváženého jídelníčku?

bílý jogurt vařeníHned na začátku bych ráda podotkla, že zrovna já se rozhodně řadím ke skupině odpůrců „smetanových pokušení“ „s extra porcí ovoce“. Přesto mě zajímalo, co je pravdy na tvrzení o jogurtech jako zdravých jídlech.
Co jsem vypátrala? Přes zklamání z mého oblíbeného „Montyho“ jsem zjistila, že jogurt – jako původní, téměř přírodní výrobek je něco, za co ti poděkují především obyvatelé tvojí trávicí soustavy, tedy mikroflóra. Jogurty totiž obsahují probiotika, která napomáhají činnosti střev. Že moc nerozumíš tomu, jak to funguje? Já taky ne, ale údajně se tato schopnost jogurtů prokázala i při lékařských výzkumech.

Tip: Zajímavostí je, že kvalitní jogurt si můžeš dát i navečer už kvůli tomu, že vápník se nejlépe vstřebává přes noc!

Další klasickou otázkou při výběru jogurtů je obsah tuku a cukru – seženeš jogurty s nálepkou „zero“ až po tak smetanové, že v nich má stát lžička (ve skutečnosti v nich stojí maximálně ta plastová, vyzkoušeno). Ač by se mohlo zdát, že nejlepší jsou ty bez cukru, nemusí tomu tak být. Logicky totiž obsahují také méně zdravých látek, a co určitě stojí na zmínku – umělá sladidla. Naopak čím smetanovější výrobek, tím má větší podíl tuku, zase ale může obsahovat méně cukru. Preference proto nechám na tobě.
Bezva vynálezem jsou i tvarohy – neobsahují sice probiotika, ale zato mají třikrát více bílkovin než průměrný jogurt.

Čti také:Je müsli opravdu zdravé?

Jak už jsem podotkla, nejsem zrovna vděčný strávník jogurtů. Občas si je však vychutnám v trochu jiné podobě – jogurty ve studené i teplé kuchyni jsou prostě super! Jídlo udělají snadnější na přípravu a zdravější pro tebe.

Vláčná jogurtová bábovka

Všeobecně miluju různé buchty a podobná nezdravá zvěrstva a jednoduše si je nemůžu odpustit. Nedávno jsem však kápla na recept, kde část těsta tvoří právě bílý jogurt a bábovka je přesto fantastická! Jogurt jí navíc udělá krásně vláčnou.

Potřebuješ:
200 g hladké mouky
1 prášek do pečiva
1 vanilkový cukr
200 g cukru
200 g jogurtu
3 vejce
100 g oleje

Všechny ingredience smícháš dohromady, vliješ do vymazané formy a pečeš při 180 stupních.

Salát s jogurtem

Jogurt se dá leckde využít místo nezdravé majonézy, ať už jako tip k masu nebo jako „spojovač“ salátu. Já svůj oblíbený připravuju takto:

Potřebuješ:
Několik cherry rajčátek
Kousek brokolice
Trochu salátové okurky
Půlku papriky
Koření podle chuti

Zeleninu očistíš a nakrájíš na kousky (brokolici je dobré předem lehce podusit v páře) a smícháš dohromady. Spojíš jogurtem a celé dokořeníš – já používám pepř, čerstvou pažitku a například i majoránku.

Pro další skvělé recepty můžeš jít na různé blogy, zabývající se recepty a jídlem všeobecně. Vyzkoušej například www.mlsnijazykove.cz. Přeji dobrou chuť!

Hanka Z.

Miluje sladkosti, letní vzduch po ránu, salsu, moderní tanec a nesnese se s hloupostí a nevychovaností.

No Comments Yet

Leave a Reply

Your email address will not be published.