Kvasinková infekce – prevence pro oba

[button link=”https://slecna.info/tag/mijin-blog /” color=”orange”]MIJIN BLOG[/button]

MIJIN BLOG – Slunce, teplo, vlhko… Léto je super, ale nejen pro nás. Na své si v létě přijdou i kvasinky. Vím, že je spousta článků na tohle téma. Chtěla bych proto shrnout obecné pravdy, přidat něco méně známého a zaměřit se na prevenci nejen pro tebe, ale i pro tvého přítele.

sexyOč jde, když se řekne kvasinková infekce? Jedná se o přemnožení určitého druhu mikroskopických hub v pochvě. Neděs se však, houba kandida se v našem těle běžně vyskytuje, není pro organismus nebezpečná, do té doby, než se z nějakého impulsu přemnoží nebo než se organismus pro ni stane náchylnější. Příznaky jsou nepříjemné. Bolení a pálení intimních partií, někdy hustý až tvarohovitý výtok.

Pár rad, co dělat

Návštěva gynekologa je samozřejmostí. Zvlášť, když tyto problémy máte poprvé. V opakujících se případech si umí většina z nás už poradit sama, ale někdy se to nemusí vyplatit. Mykóz je celá řada a jen lékař může určit, kterou z nich jsi chytila a jestli to náhodou není jiný druh, který potřebuje odlišnou/lepší léčbu.

Výplach

Spousta léků je na předpis, to je další důvod, proč při potížích zajít k lékaři. Výjimkou je například výplach tea-tree olejem. Může se zdát, že za tak malou lahvičku je 150,- až až, ale pokud s ním umíš zacházet a zbytečně neplýtváš (což nemusí být vždy plus), vydrží ti dlouho. Nejlepší zkušenosti mám s nádobou od rosalginu, do které si napustím příjemně teplou vodu (asi do ½ nádoby) přidám 10 kapek tea-tree a doplním vodou. Dál s výplachem pokračuji, dle návodu přibaleného k nádobce.

Jogurt

Tak trochu až babská rada, ale při nechronických infekcích účinná. Jez hodně jogurtů, pij alespoň ob den sklenici mléka. Kyselina mléčná umí s nepříjemnými kvasinkami bojovat (zvyšuje hladinu Ph v pochvě.). Při vypuknutí infekce si můžeš dokonce namazat jogurt na postižená místa a tak postavit kyselinu mléčnou přímo k jádru věci. V letních vedrech však doporučuji po aplikaci jogurtu nevycházet z domu a raději si vzít intimku, abys předešla ušpinění oblečení.

Intimní hygiena

Velmi důležitá činnost, jak na prevenci, tak při léčbě. V dnešní době existuje spousta přípravků pro intimní hygienu. Při problémech s infekcí je dobré i v těchto přípravcích pečlivě vybírat. Vybírej si přípravky co nejvíce přírodní a co nejméně aromatizované. Nejlépe uděláš, když pro ně zajdeš do lékárny.

Mokré plavky

Vykoupat, převléct do suchého, proprat v čisté vodě, usušit. Stručné, jasné … V mokrých plavkách se nevyplatí zůstat dlouho. Jak vylezeš z vody, rychle si je převlékni. Pokud tak neučiníš, vytvoříš ve svých kalhotkách ideální místo pro kvasinky.

Co by tě mohlo zajímat

Antikoncepce a infekce

Na infekce mají obecně vliv změny hormonů. Ať už přirozená změna, jako například nálada, stres, nebo umělá, jako je antikoncepce. Při používání antikoncepce bys proto měla brát téměř samozřejmostí prevenci proti infekcím. Účinnou prevencí je výplach tea-tree. Udělat si na něj čas párkrát do měsíce určitě zvládneš.

Tampony

Jistě, diskutované téma, zda při prodělané infekci dál používat tampony. Myšlenka návratu k vložkám je pro většinu z nás nemyslitelná. Pocit vlhka a šustění při každém kroku, na který jsme si odvykly, bychom nerady vracely zpět. Nevím, jak je to dlouho, ale na trhu se začaly pomalu zviditelňovat probiotické tampony. Jsou sice 3x – 4x dražší než ty obyčejné, ale nemusí se používat stále. Stačí tu a tam probiotický tampon prostřídat s obyčejným a problémy s tampony by měly být ty tam. Při samotných potížích je třeba zvážit, zda pro jednou nepoužít vložky a nebo obětovat víc probiotických tamponů.

Lubrikant jako prevence

Lubrikační gely se doporučují obecně při možnosti vzniku infekce. Pokud si však chceš prevenci pojistit víc, zajdi si pro gel do lékárny. K dostání jsou lubrikanty se zvýšeným obsahem kyseliny mléčné nebo s přidaným tea-trea olejem.

Prášky pro něj

Jestli že jste měli při propuknutí infekce pohlavní styk, je víc než pravděpodobné, že infekci dostal i tvůj přítel. Infekce se u mužů projeví v minimálním množství případů, avšak ve většině se kluk stane přenašečem a infekce se ti tak může neustále vracet. Proto je dobré se poradit se svým lékařem (protože kluka z tohoto důvodu k doktorovi jen těžko dostaneš) a poprosit ho, aby ti napsal prášky i pro něj. Půjčení tvé mastičky je sice fajn, ale kam mu ji asi tak namažeš, když se u něj neprojeví žádné příznaky? Jestliže se u něj příznaky projeví, volila bych tu druhou variantu. Donutit ho k lékaři.

Spodní prádlo

Pokud jsi již infekci prodělala. Vyvaruj se umělých kalhotek. Umělé tkaniny zadržují vlhkost. Více se v nich potíš a kvasinky na sebe dlouho čekat nedají (zvlášť v létě).

Opakovaná infekce

Pokud se nemůžeš infekce zbavit už delší dobu, zkus pár opatření:

[icon_check]Požádej svého přítele, aby se na léčbě podílel tím, že i on se bude léčit.

[icon_check]Nos častěji prodyšnější oblečení, nejlépe sukně.

[icon_check]Vyvaruj se potravinám s velkým množstvím sacharidů = změň životní styl. Pryč s:

[icon_x]Dortíky

[icon_x]Brambůrkami

[icon_x]Bonbóny

[icon_x]A vlastně všemi chemicky přepatlanými potravinami. Ve většině případů obsahují všechny tyto produkty přemíru sacharidů.

Přeji krásný zbytek prázdnin s co nejméně problémy!

No Comments Yet

Comments are closed