Můj malý pony, seriál nejen pro předškolačky

[button link=”https://slecna.info/tag/ivcin-blog/” color=”blue”]IVČIN BLOG[/button]

Poté, co se mi kamarád na třídním srazu omluvil, že musí domů, protože ten den byla „premiéra Poníků“, začalo mi to vrtat hlavou. Poníci? Ten animovaný seriál, kde hlavní hrdinkou byla jakási Meghan, za kterou stálo stádo pestrobarevných létajícíh koníků, a na který jsme se dívaly se sestrou ještě ve školce? Oni to ještě vysílají? A proč se na to kouká někdo, kdo má rád Pokémony?

my_little_pony_serialPo nějaké době amatérského průzkumu jsem zjistila, že moje prvotní představy o tomto seriálu byly na hony vzdálené skutečnosti. Tedy – Poníci skutečně existovali tak, jak jsem si je pamatovala z devadesátých let, nicméně od té doby prošli mnoha generačními proměnami, prostřídáním postav i prostředími. V současné době je tedy aktuální již čtvrtá generace značky Můj malý pony s podtitulem Přátelství je magické (Friendship Is Magic), která v současnosti čítá dvě série, nicméně se chystá premiéra třetí. Celý tento svět má na svědomí animátorka Lauren Faust a produkce Hasbro Studios.

V hlavní roli poníci

Děj seriálu se odehrává v Equestrii, kouzelné zemi, ve které ve větší míře žijí poníci obdaření magickými schopnostmi. Hlavní hrdinkou je Twilight Sparkle, která žije s ostatními poníky ve vesnici zvané Ponyville. Domácnost sdílí s malým dráčkem Spikem a sovou Owloysiem. Je pečlivou studentkou, která pravidelně podává zprávy o svých pokrocích princezně Celestii, která vládne Equestrii. Mezi další důležité postavy patří také poníci Rarity (nadšená módní fanynka), Rainbow Dash (schopná létat), Fluttershy (taktéž letkyně, nicméně na rozdíl od Rainbow Dash nepříliš dravá), Applejack (z rodiny věnující se pěstování jablek) a Pinkie Pie (nejemociálnější a nejzmatkovitější postava). Všechny tyto postavy reprezentují důležité elementy, které mají vliv na udržování harmonie v Equestrii: magie (Twilight Sparkle), velkorysost (Rarity), loajalita (Rainbow Dash), dobrosrdečnost (Fluttershy), upřímnost (Applejack) a radost (Pinkie Pie). Není bez zajímavosti, že drtivá většina postav jsou ženského pohlaví.

Pro prťata OK. Ale dospělí?

Možná se ptáš, proč zrovna tento seriál, ačkoliv byl původně určený pro malé holčičky, dokázal přitáhnout i široké publikum dospělých mužů i žen. Za vším hledejme – jako obvykle – internet, konkrétně diskuzní server 4chan. Jak praví Exotopedia.cz, za zájmem uživatelů tamějšího fóra stál článek The End of the Creator-Driven Era in TV Animation na CartoonBrew.com, který mimo jiné kritizoval i Poníky. Diskutéři, kteří se však na pár dílů seriálu podívali, usoudili, že se nejedná o špatný výtvor, ba naopak. To ale pořád neodpovídá zásadní otázku: proč si zrovna internetová komunita skládající se převážně z mladých mužů oblíbí seriál určený předškolačkám, když internet je plný i jiné zábavy, která je šitá na míru právě této internetové skupině?

Určité vysvětlení nabízí tento článek v britských novinách The Guardian: http://www.guardian.co.uk/commentisfree/2012/oct/01/my-little-pony-bronies-rebels. Rebecca Angel, autorka článku, zde ukazuje, že bronies (jak se nazývají mužští příznivci Poníků) mají rádi rozmanitost. Proč by se měli dívat jenom na akční filmy nebo seriály? Koneckonců, Poníci jsou také dobrá zábava a na rozdíl od jiných dětských seriálů jsou velmi dobře napsané a mají trefnou pointu.

Tajemství tkví v hodnotách

Když jsem se na seriál sama podívala, zjistila jsem, že bronies měli pravdu. Za svůj život si nedokážu vybavit jiný seriál, který by zdůrazňoval takové důležité atributy jako například přátelství, loajalitu nebo pravdomluvnost. Je sice pravda, že odmala jsem poslouchala různé pohádky, ty ale trpěly tím, že byly zatížené dobou, kdy vznikly, a v dnešní době by si je nikdo nejspíš pro zábavu nepustil – nyní mám na mysli všechny ty Popelky, Sněhurky a Šípkové Růženky, které byly víceméně pouhými pasivními bytostmi, které v životě znaly jen utrpení, ale na konci se zčistajasna objevil na scéně krásný princ, který je z toho všeho vysvobodil. V Ponících se vyskytují rozmanité bytosti, které řeší problémy podobné těm, s jakými se všichni setkáváme v reálném životě, i když v seriálu jsou samozřejmě zasazeny do pohádkové Equestrie. Navíc v seriálu na rozdíl od reality skončí vždy všechno dobře, takže se svým způsobem jedná i o únik z každodenního života. Možná právě proto, že se v seriálu spojuje všechno dohromady – hravost, poučení i smyslnost, přitahuje tento svět čím dál širší publikum, a to nejen mezi holčičkami.

Autorka: Ivča R.

1 Comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.