Nezanevři na samovyšetření prsu

[button link=”https://slecna.info/tag/klarin-blog/” color=”green”]KLÁŘIN BLOG[/button]

KLÁŘIN BLOG – Rakovina prsu patří k nejčastějším nádorovým onemocněním žen na světě. V České republice ročně onemocní touto chorobou několik tisíc žen. I přesto, že je medicína o několik kroků dál než v dřívější době, pořád je procento úmrtí na tuto chorobu v naší zemi jedním z největších na světě.

Odborníci doporučují jako nejjednodušší opatření k záchytu této nemoci v časném a nepokročilém stádiu pravidelné samovyšetřování prsu. Tato kontrola tě naučí rozeznat normální charakter tvých prsou, ale především možné nežádoucí změny.

Pojď se společně se mnou naučit správné samovyšetřování prsu a začni tak boj proti rakovině.

Kdy vyšetření provádět?

Nejvhodnější a doporučovanou dobou k vyšetření je asi týden po skončení menstruace. V té době jsou totiž prsy méně citlivé a nateklé. Pokud máš menstruaci nepravidelnou, prováděj kontrolu každý měsíc ve stejný den.

Jak provést vyšetření?

Obecně se doporučuje, aby ti s prvním samovyšetřením pomohl gynekolog. Jde hlavně o ujištění, že postupuješ správně.

nezanevri-na-samovysetreni-prsu (2)

Kontrola pohledem

Prvním krokem při vyšetřování je zkontrolování prsou pohledem. Svlékni se do půl těla, postav se před zrcadlo a porovnej změny tvaru, symetrii a velikosti. Samozřejmě je jasné, že prsa nebudou zcela identická, poměr velikosti prsou však zůstává stejný. Dále také zkontroluj bradavky – jejich vtažení, svědění, důlkovatění, zesílení, svraštění, zduření, šupinatění, případný výtok (zelený až hnědý) a krvácení.

Na tyto znaky se zaměř při různých polohách rukou. Ruce natažené podél těla, ruce v bok s mírným předkloněním a vysunutými rameny s lokty dopředu, nebo při spojení rukou za hlavou. Pokud tě při těchto polohách bolí paže, či na nich máš otok, zřejmě bude něco v nepořádku.

Kontrola hmatem

Pod kůží hledej neobvyklou bulku či zatvrdlinku.

Ve stoje

Zvedni levou ruku a konečky tří prstů pravé ruky jemně a velice pomalu prohmatej levý prs. Začni na jeho zevním okraji a postupně jej stlačuj v malých kruzích pomalu podél obvodu prsu. Buď pozorná, je nutné nevynechat žádnou oblast. Nezapomeň ani na oblast od podpaží ke klíční kosti a oblast pod prsem. Vyšetření prováděj v pravidelných směrech, například kruzích, od okrajů do středu k prsnímu dvorci. To stejné proveď i na pravém prsu.

Prevence rakoviny prsu je velice důležitá. Dnes se bohužel stává, že rakovinou onemocní i relativně mladé ženy. Buď proto ke svému tělu všímavá a nauč se ho znát, dokud máš ještě čas.

No Comments Yet

Leave a Reply

Your email address will not be published.