[button link=”https://slecna.info/tag/blog-dragell/” color=”cyan”]BLOG DRAGELL[/button]
Každý si chce chránit svůj majetek, hlavně obchody. A tak mnohdy kromě lidské pracovní síly pořizují i bezpečnostní senzory na zachycení pokusu o vynešení zcizeného zboží. Někdy se nám však stane, že spustíme bezpečnostní alarm, a přitom jsme v tom vlastně nevinně. Jak se v takové situaci zachovat?
Jak se zachovat v případě, že vkročíte či vycházíte z obchodu a spustí se pípání? Rozhodně nezmatkujte, nemuseli jste to být vy, ale jiný procházející, proto je lepší počkat na bodyguarda nebo prodavačku, které vás prověří opakovaným vstupem. V případě, že jste to nebyli vy, můžete odejít. Je ovšem dobré pamatovat, že při jakékoliv situaci je třeba zachovat klid, chovat se slušně a spolupracovat. I ze strany zaměstnanců by chování mělo být slušné, neponižující a ohleduplné.
[toggle_content title=”Jste to právě vy, kdo spustil senzory ochrany, když do obchodu vcházíte. Co dál?”]Zkuste si vzpomenout, zda nemáte nějakou novou věc, nejčastěji boty a společně s bodyguardem obchodu či prodavačkou ozkoušejte tuto věc. Je vhodné také nejprve vyzkoušet přes senzory kabelku, kde máme vždy spoustu věcí (například telefon nebo jiné elektronické přístroje, které mohou alarm spustit), a ujistíme se, že se v ní nebudeme muset přehrabovat. V případě, že má obchod svého bodyguarda, který vše hlídá, jistě si všiml, že jste vešli a nikoliv odcházeli, v takovém případě vás může pustit i bez větší kontroly. V takovém případě ale musíte počítat s možností, že alarm spustíte také při odchodu z prodejny, a pak by problém nastat mohl.[/toggle_content]
[toggle_content title=”Jste to právě vy, kdo spustil senzory ochrany, když vycházíte. Co dál?”]
V takovém případě je nejlepší (po příchodu zaměstnanců obchodu) prověřit nejprve vaši tašku s novým nákupem. Občas se prostě stane, že prodavačka neodstraní všechnu ochranu. Při takové situaci stačí ukázat účtenku, kde prokážete zaplacení, prodavačka vám pak ochranu zkusí odhalit a konečně ji odstranit.
Kuriozitou může být také nalepená ochrana na botě či ochranná známka, kterou se někdo před vámi pokoušel z oblečení dostat, zachycená na netypickém místě na zboží. V takovém případě již zloděj nejspíše utekl a vás by neměl nikdo vinit.[/toggle_content]
Odstranění pípání z obuvi
Už se vám to také stalo? Koupili jste si krásné boty, ale ať vkročíte do jakéhokoliv obchodu, spustíte s nimi bezpečnostní alarm. Jak tuhle situaci vyřešit? Přináším tři řešení a držím pěsti, aby se zrovna vaše boty povedlo zbavit pípání.
1. Zkontrolujte boty
Občas na botách bývá přilepená samolepka s kódem, kterou prodavačka opomněla odstranit. Může být na cedulkách, podrážce, ale třeba i uvnitř boty či pod vložkou. Vše prohlédněte, a pokud tuto samolepku naleznete, odstraňte ji.
2. Magnet
Ochrana bývá umístěna i v podrážce. Odstranit se dá i ošoupáním, ale daleko lepší je sáhnout po silném magnetu, kterým by se měla znehodnotit. Magnetem stačí přejet po podrážce, pak si zkuste s botami vyrazit na nákupy, zda zmagnetizování pomohlo.
3. Obchody
Jestliže nemáte již jinou možnost, zamiřte do některého obchodu s kódovou ochranou. Tam by vám měli pomoci pípání odstranit, neboť ze svého zboží jej také musí při prodeji deaktivovat.
V případě, že půjdete do obchodu, kde jste boty zakoupili, nezapomeňte účtenku. Mohou vás totiž jinak nařknout, že boty chcete naopak ukrást a nepomohou vám, je tedy potřeba doložit zakoupení. V žádném případě nespoléhejte na to, že si vás prodavačka pamatuje, ačkoliv je to tentýž den. Kolem pokladny procházejí neustále noví lidé a ona si je přeci nemůže pamatovat všechny.
Na internetu se lidé shodli, že nejtěžší je požádat o pomoc v Deichmannovi a i při doložení účtenky jsou podezřívavý a neochotní. Ovšem nedá se jim to zazlívat, neboť ono pípání je právě ochrana před zloději a při zakoupení by ji měli správně všechnu odstranit. Jenže chybička se občas najde, stroje nejsou 100% spolehlivé.
A co ty? Máš zkušenost se zbožím spouštějícím bezpečnostní alarm?
Autorka: Dragell