První týdny na gymnáziu

[button link=”https://slecna.info/tag/blog-terinky/” color=”red”]BLOG TERINKY[/button]
Jestli si smutná a nemůžeš si stále zvyknout na nové prostředí na škole, respektive na gymnáziu, tak mám pro tebe dobrou zprávu. Rozhodně nejsi sama.

Nenechej se vystresovat hned na začátku školního roku

Od druhého pondělí na nové škole, kdy se začalo učit, už profesoři nepředstírají, jak jsou přísní, ale těmi přísnými se opravdu stali. Druhá hodina na češtině a už test. Nejen že je to nezvyk, ale celý dojem ze školy to pěkně zkazí hned na začátku.

Jednou tě profesor napomene a zapíše do třídní knihy, ihned třídní důtka. Laťka je o mnohem vyšší, dokonce nejvyšší ze všech středních škol, a ty máš to štěstí, že ses tam dostala. Máš čtyři roky, nebo v některých gymnáziích dokonce i více, a za pár týdnů už tam budeš jako doma.

Nesuď ostatní podle prvního týdne

Když se ti dodnes nepovedlo se trochu lépe poznat s ostatními lidmi, nebo alespoň s většinou lidí ze třídy, máš pořád čas a šanci se spřátelit. Je důležité přimhouřit oči nad ostatní lidi, nějaké chybky, které ti na nich vadí, přehlédni a buď usměvavá ve všech směrech. Nejen že ovlivníš trochu i sama sebe, ale na ostatní budeš působit jako strašně fajn holka, potom se ti do lavice bude hrnout celá třída.

Já jsem nejela na seznamovací kurz z rodinných důvodů, o to víc jsem se potom musela snažit se skamarádit, ale nebylo to vůbec těžké, když se budeš snažit být milá. Je dobré se nevnucovat, ale nebýt ani úplně šedá myš.

Nenechej se vystrašit

Hlavním problémem jsou známky. Nás hned ze začátku upozorňovali, že si je zhoršíme minimálně o dva stupně. Stále jsem to měla na paměti, ale jakmile přišla první známka, která tomu tak odpovídala, úplně jsem se zděsila. Na to pootevřu diář a tam vidím asi tři upomínky na testy z biologie, fyziky a chemie… je mi přímo úzko. Jsem v těchto třech předmětech asi o kapitolu pozadu, takže se cítím naprosto ztracená.

Naštěstí mohu požádat o pomoc starší sestru, taťku anebo starší kamarádku a myslím si, že i tobě by určitě někdo z tvých blízkých pomohl. Sešity si veď barevně a úhledně, zapisuj si veškeré poznámky. Dokonce i ty, o kterých říkají, že je potřebovat nebudeme, protože většinou právě ty nám pomáhají dostat se k odpovědi v testu.

Vyzbroj se mapou

I když chodím do malého gymnázia, které má snad jen deset tříd, tak se i tak pořád nevyznám v učebnách. To bude tím, že jak je gymnázium malé, jsou i malé schody. Stačí, když se naše třída vsune na schody a zacpe celé schody. Samozřejmě tím, že jsme nejmladší, slýcháváme narážky.

Bylo by pro tebe rozhodně dalším plusem, kdybys ostatním poradila, kde je učebna a hlavně si to zapamatovala sama. My máme matematiku pokaždé jinde, takže si do rozvrhu napiš třeba patro a stranu například: Biologie – 1. patro, doleva. Tedy předmět, patro, strana a číslo třídy. Pak není žádný problém si učebnu najít a po čase i zapamatovat.

Spřátel se s budíkem

Máme samozřejmě mnoho pravidel, třeba chodit včas do školy. Chtěla bych upozornit na ranní vstávání, které mně osobně dělá velký problém. Jsem spáč, který o víkendu spí do jedenácti dopoledne a jestliže mám ve všední dny vstávat v 5.45, je to nad mé síly, ale co mi zbývá. Nastavím si takový budík na mobilu, kterého se šokem neleknu, ale ani že by mě nechal dále spát. Mobil si dám alespoň metr od postele, abych si musela minimálně sednout, nebo dokonce i vstát.

Utvoř si rozvrh svého ranního vstávání, já mám jako první hygienu, potom oblečení, malování a snídaně. Tento rozvrh už mám minimálně rok a vyhovuje mi nejvíc ze všech pořadí, které jsem vyzkoušela.

Pokud dojíždíš, měj rezervu. Kdykoliv se ti může stát, že autobus se zpozdí, kvůli stanicím nebo kvůli počasí.

Autorka: Tereza Křečková
Terin-k.blogspot.com

No Comments Yet

Leave a Reply

Your email address will not be published.