Rodiče mě nechtějí pouštět ven

[button link=”https://slecna.info/tag/blog-katelyn/” color=”cyan”]BLOG KATELYN[/button]
Klasická situace. Přijde ti zpráva od kámoše, že v sobotu se u něj chystá nezapomenutelná akce a jsi mezi pozvanými. Ty tam samozřejmě nemůžeš chybět, protože není snad nic horšího, než jít se svými kamarády jen tak na pokec a poslouchat jak celou dobu vzpomínají na tu skvělou party, kde ty jsi samozřejmě ZASE nebyla.

Hádky obvykle k ničemu nevedou

A proč vlastně? Ne kvůli nemoci nebo snad že se ti nechtělo. Zakázali ti to rodiče, kteří se o tebe bojí. Ty ve skrytu duše víš, že to s tebou myslí dobře, ale neuvěřitelně tě to žere. Ohánějí se tím, že nechtějí, aby se ti něco stalo. Prý tam určitě bude alkohol, a kdo ví co ještě. Na to ty již naučeným způsobem otráveně tvrdíš, že pít se bude maximálně kolča.

Rodiče ale nejsou padlí na hlavu, taky byli v našich letech, i když někdy nám to přijde dost nemožné. Proč nedovedou pochopit, že nechceš odejít v devět hodin, když v osm to má teprve vypuknout? Když se nesměle zeptáš, jestli bys tam přeci jen nemohla spát, jejich kartou v rukávu je tvůj věk. Ten je však podle tvého úsudku zcela v pořádku, protože víš, co si dovolit můžeš a co ne.

Ale abychom jim zase tolik nekřivdili. Je pravda, že každý nedokáže odhadnout, co je ještě v pořádku a co ne. Někdo se o sebe už dokáže bez problémů postarat, zato druhý provede blbost, ani neví jak. Je to tedy jen na tobě, jestli dokážeš odhadnout míru své vyspělosti. Mám tu pro tebe pár rad, které by se ti mohly ve válce s tímto “soupeřem” hodit.

Zachovej si chladnou hlavu

  • První, a zároveň asi nejdůležitější podmínkou pro to, abys z tohoto sporu vyšla jako vítěz, je slušné jednání. Pokud na rodiče budeš křičet a vztekat se, že jsou ti nejhorší na světě, asi stěží ti schválí vytouženou propustku. Měla bys s nimi jednat klidně, poskytnout jim dostatek informací a nic před nimi nezatajovat (co se týče místa konání apod.).
  • Další důležitou věcí bývá pro rodiče přítomnost nějaké starší osoby, která na tebe dá pozor. Je to uklidní, tebe pobaví, protože je zcela vyloučené, že by se nějakému tvému staršímu kamarádovi chtělo nad tebou stát a hlídat každý tvůj pohyb. Samozřejmě určitou kontrolu nad tebou mít může, to je v pohodě, když tě třeba gentlemansky doprovodí domů.
  • Dále je dobré zkusit na rodiče trošku podlézání, které sice nemá nikdo rád, ale v krajních případech je povoleno. Umyj mámě nádobí, dojdi s odpadky, vyluxuj… Zkrátka všechny tyhle otravné domácí práce působí až překvapivě často blahodárným účinkem. A ten ty přeci tolik potřebuješ.
  • Když už to vypadá nadějně a tobě zbývají jen poslední chvíle do vytouženého ano, zavaž se slibem, že v určitých časových intervalech pošleš esemesku, že jsi v pořádku. To je zajisté uklidní.

Neztrať jejich důvěru hned napoprvé

Když jde tedy debata do finiše a rodiče ti pod tíhou tvých argumentů dávají vytoužené svolení, měj na paměti věc, kterou když nevykonáš, příště se můžeš s party u přátel nadobro rozloučit. Dodrž všechny sliby, které jsi jim dala, čas návratu a především žádný průšvih! Díky tomu u nich získáš tolik potřebnou důvěru, díky které pro ně nebude takový problém tě někam pustit, až za nimi zase s prosíkem přiběhneš příště.

Text: Kačka Šimková

 

No Comments Yet

Leave a Reply

Your email address will not be published.