To nejlepší, co podzim nabízí…

Kalendář spolu s počasím nám už rezolutně dává najevo, že plavky, šatičky a sluneční brýle můžeme s klidným srdcem schovat na dno skříně – a to je, alespoň pro mě, velký důvod ke smutku. Něco pozitivního se však na podzimu samozřejmě najde… Víš, kde hledat? Na trhu!

buchta-kolac-jablka-srdicka

Podzimní plískanice láká tak k tomu sednout si ke krbu pod deku, vzít si knížku a možná zakousnout něco dobrého… Na podzim totiž dozrává plno lahůdek. Poradím ti, na které se zaměřit a případně co z nich udělat.

Borůvky

Lahodné modré plody jsou kromě jejich specifické chuti i neobyčejně zdravé – obsahují plno antioxidantů a působí proti rakovině. Z jejich listů si dokonce můžeš udělat čaj, který je dobrý při žaludečních potížích. Borůvky jsou výborné třeba jen tak s cukrem, šlehačkou, ale neodolatelné jsou například i muffiny s borůvkami.

Cukety

Byly už uprostřed léta, ale pořád jich je dost. Nenápadná zelenina, která se ale v kuchyni dá připravit na tisíc způsobů. Můžeš jí okořenit do oblíbené příchutě a opéct na grilu nebo na pánvičce, nebo vyzkoušet i cuketovou buchtu – chutí budeš překvapená!

Rajčata

Rajčata dozrávají ve velkém a s přítelem tak vždycky vyrábíme domácí kečup. Je zdravý, chutný a za zimních večerů, kdy se ti nechce vařit, neocenitelný, protože jenom osmahneš cibulku, promícháš s kečupem a máš parádní omáčku na špagety.

Jablka

Říká se – denně jablko, od doktora daleko. Tohle – pro nás – obyčejné ovoce je totiž neobyčejně zdravé. Kromě syrové formy si ho však můžeš užít především v dezertech, kam se v kombinaci se skořicí moc hodí. Prozradím ti svůj recept na oblíbený jablečný koláč:

500 g hladké mouky smícháme s práškem do pečiva, 200 g cukru, 250 g rozpuštěného tuku, jedním vejcem a trochou mléka. Vypracujeme těsto, které rozdělíme na dvě části – s jednou vyplníme dno pečící nádoby, pokryjeme nastrouhanými, oslazenými jablky (můžeme přidat voňavou skořici) a překryjeme druhou částí těsta – jak vidíš na fotce, já z ní vykrájela srdíčka:-) Pečeme asi 30 minut při 180 stupních.

Mimo uvedených dobrot ti podzim samozřejmě nabízí i další plody: ořechy, hroznové víno nebo možná i burčák :-)

Hanka Z.

Miluje sladkosti, letní vzduch po ránu, salsu, moderní tanec a nesnese se s hloupostí a nevychovaností.

No Comments Yet

Leave a Reply

Your email address will not be published.