Pět potravin, které prospívají ženskému zdraví

Zatímco ženy stále častěji zastávají povolání, která dříve bývala výsadou mužů, u mužů jsou stále častější otcovské dovolené. Ač se společenské role obou pohlaví sbližují, tělo a jeho specifické potíže a potřeby se nemění. Přečti si, jaké potraviny bys měla zařadit do svého jídelníčku, aby ses cítila jako silná žena a veškeré stresy a životní nástrahy zdolávala s úsměvem.

O co bys měla obohatit svůj jídelníček?

Vitamíny, minerály, kvalitní živiny – bez toho se naše tělo neobejde. Dopřát mu však můžeš mnohem více. Následujících pět potravin tě nakopne energií, posílí zdraví a zlepší náladu.

Řeřicha proti rakovině prsu

Jako malá ses díky řeřiše možná naučila vyslovovat “ř”, teď ti tato nenápadná bylinka může pomoci s prevencí rakoviny prsu, jež postihuje stále mladší ženy a výjimkou už není ani u dvacetiletých. Pozitivními účinky řeřichy na zdraví se zabývali britští vědci, jejichž závěry loni zveřejnil list The British Journal of Nutrition. Řeřicha obsahuje mnoho antioxidantů, které tlumí účinky volných radikálů, jež poškozují buňky a mohou vyvolat rakovinné bujení. Pravidelnou konzumací čerstvých lístků řeřichy riziko vzniku rakoviny prsu výrazně snížíš. Kromě toho posiluje obranyschopnost a obsahuje více vitaminů (C, B1, B6, K, E), železa, vápníku, hořčíku, zinku a draslíku než například jablka nebo brokolice.

Tip: Řeřichu si můžeš přidávat do zeleninových salátů, ozdobit jí chleba s máslem nebo ji nadrobno nakrájenou podobně jako petrželku využít k finálnímu dochucení hotového jídla.

Borůvky jako elixír mládí

Nač utrácet za desítky luxusních anti-aging krémů, když si místo toho můžeš dopřát misku lahodných borůvek? Tmavě modré bobulky jsou osvěžující a nabité nejen vitaminy, ale také fenolovými kyselinami, které působí jako silné antioxidanty – působí preventivně proti srdečním onemocněním a výrazně zpomalují proces stárnutí organismu. Navíc obsahují jen minimum kalorií a vysoké množství vlákniny prospěšné pro zdravé zažívání.

Tip: Borůvky můžeš mít doma po celý rok – zmražené i šetrně usušené si prospěšné látky zachovávají. Hrstku borůvek si můžeš přidat do bílého jogurtu nebo rozmixovat s kefírovým mlékem – získáš tak vynikající probiotický drink.

Řepa pro krásnou pleť a ostříží zrak

O pozitivních účincích kořene řepy věděli už antičtí Římané. Obsahuje protizánětlivé látky a antioxidanty lutein a zeaxantin, které prospívají našim očím. Řepa působí preventivně proti srdečním chorobám, rakovině, Alzheimerově chorobě a řadě dalších chronických onemocnění. Je významným zdrojem křemíku, který prospívá kůži a posiluje vlasy i nehty. Draslík pomáhá zbavovat tělo zadržované vody a nahromaděných toxických látek. Pravidelnou konzumací řepy posílíš imunitu, vypořádáš se s únavou a budeš se cítit lépe i po psychické stránce.

Tip: Tepelně upravená řepa má vyšší koncentraci minerálních látek než za syrova. Dá se vařit nebo péct (před tím ji ale neloupej, aby z ní nevytekla šťáva), často se přidává do polévek (boršč, německý eintopf). Zelené lístky řepy je možné upravit jako špenát nebo přidat do salátů.

Exotická quinoa tě zbaví migrén

Quinoa je vysoce výživná obilovina pocházející z Jižní Ameriky, kde ji tradičně pěstovali staří Inkové. Nazývali ji “matkou obilovin” a moc dobře věděli proč. Quinoa obsahuje mnoho kvalitních rostlinných bílkovin a množstvím vápníku převyšuje dokonce kravské mléko. Díky vysokému množství hořčíku a vitamínu B2 prospívá lidem, kteří často trpí migrénami. Snižuje krevní tlak, posiluje činnost ledvin a pomáhá také při cukrovce či srdečních potížích. Celozrnná mouka z quinoi je skvělou náhradou bílé mouky – neobsahuje lepek, proto je vhodná i pro celiaky.

Tip: Neboj se za ni čas od času vyměnit klasické přílohy jako rýže či těstoviny. Chutná podobně jako kuskus a její příprava není nijak náročná – quinoa se nemusí namáčet předem, pouze se smíchá s dvojnásobným množstvím vody a vaří se asi 15 minut.

Losos zažene deprese

Divoký losos patří k nejzdravějším a nejvýživnějším rybám na Zemi. Ačkoliv je jeho maso v porovnání s jinými rybami  dost tučné, je poměrně lehce stravitelný. Obsahuje kvalitní živočišné bílkoviny pro silné svaly a omega-3 mastné kyseliny pro zdravý kardiovaskulární systém. Jejich nedostatek může mít za následek dlouhodobé deprese, výkyvy nálad či poruchy soustředění. Pravidelná konzumace masa z lososa pomáhá také proti bolestem kloubů, projevům astmatu a snižuje riziko rakoviny.

Tip: Mnohem lepší než mražené “podkovy” je losos pečený vcelku – maso tak v troubě neztratí šťávu a nebude suché. Lososa peč raději prudčeji, při dlouhém pečení za nízké teploty jeho maso “zblátiví”. Nemusíš ho příliš solit ani nijak zvláště vylepšovat kořením, nechej vyniknout jeho přirozenou chuť.

[styled_box title=”Další potraviny, které by ve tvém jídelníčku neměly chybět” color=”green”]

  • Čočka – obsahuje mnoho vlákniny, pomáhá se snižováním nadváhy a stabilizací krevního cukru
  • Olivový olej – snižuje cholesterol a obsahuje nenasycené tuky, které tělu pomáhají spalovat tuk zejména kolem pasu
  • Mandle – obsahují spoustu bílkovin a vitaminů, zpomalují proces stárnutí
  • Červený grapefruit – posiluje imunitu, působí protizánětlivě
  • Granátové jablko – má málo kalorií, prospívá nervovému systému, podporuje činnost mozku
  • Brokolice – bojuje proti rakovině a srdečním chorobám, snižuje riziko vrozených vad
  • Zelený čaj – účinný proti rakovině a pro posílení imunity

[/styled_box]

Čti také: Vyzkoušej recepty z tofu, kuskusu a karobeny, pochutnej si na ananasu a zjisti, jaké pozitivní účinky má hořká čokoláda.

Eliška R.

Je jí třiadvacet, žije v Brně, miluje ruch a "šumění" města. Ve volných chvílích se často baví vařením nebo brouzdáním po obchodech. Sní, že jednou bude mít šatnu o velikosti minimálně své dosavadní ložnice. Náladu jí vždy zaručeně zvednou knížky od Roberta Fulghuma a za ráj na zemi považuje francouzské Azurové pobřeží.

No Comments Yet

Leave a Reply

Your email address will not be published.