Zdravější slazení! Jak na to?

[button link=”https://slecna.info/tag/blog-hanky-z/” color=”green”]BLOG HANKY Z.[/button]

BLOG HANKY Z. – Víš, že jeden nevinný, nadýchaný, marmeládou nadívaný koblížek má v sobě asi 50 g cukru? Já občas upřímně žasnu nad tím, že má záliba ve sladkém mě ještě nestála žádné zdravotní potíže, nemoci, nebo alespoň kila (či desetikila) navíc.

hnedy-cukrVšichni samozřejmě dobře víme, že cukr je bílé (a lahodné) zlo. Paní doktorka nám už jako dětem vysvětlila, že se po něm tloustne a pan zubař si přisadil, že kazí zuby. Kromě toho jsme se později dozvěděly o všech dalších zvěrstvech, která na našem zdraví může bílý ďáblík napáchat. Co ale s mou lehce povrchní duší hnulo v poslední době, bylo zjištění, že cukr může i za předčasné stárnutí pleti! Tak jsem mírně zapátrala a přináším ti tipy, jak si trochu odlehčit ve slazení.

Zkus sladit ovocem

První „trik“ je poměrně jednoduchý a logický – dříve se sladilo jenom ovocem! A k této rozmilé tradici se teď můžeme směle vrátit. Stačí nahradit část cukru sladšími druhy ovoce – vhodný je třeba banán, hroznové víno či ananas. Nejlépe čerstvé, ale posloužit může i sušené.
Můžeš si tak osladit ranní vločky (neboli ptačí zob, jak nikdy nezapomene poznamenat můj táta) či je rozmačkat do těsta na muffiny.

Kouzelná stévie

Možná už jsi o téhle rostlince slyšela – říká se jí taky třeba sladká tráva a je až třistakrát sladivější než cukr! Přitom nemá téměř žádné kalorie a tvému zdraví může dokonce prospívat. Schválně se zkus při nejbližší návštěvě „supráče“ podívat třeba na ledové čaje – některé už se začaly doslazovat právě stévií – zdravější variantou sladkého.

Datlový sirup

Co je vůbec můj největší objev ve válce proti cukru je rytíř jménem datlový sirup. Koupila jsem ho na už ani nevím čí doporučení ve zdravé výživě, zaplatila za něj jen asi 40 Kč a už přes měsíc s ním sladím – jáhlovou i ovesnou kaši, puding a přidám ho i do těsta na bábovku místo části cukru. Chutná výborně a je zcela přírodní.

Našemu zdraví však prospěje i nahrazení bílého cukru cukrem přírodním nebo třtinovým. Máš nějaký vlastní tip, jak ušetřit na cukru? Poděl se!

Hanka Z.

Miluje sladkosti, letní vzduch po ránu, salsu, moderní tanec a nesnese se s hloupostí a nevychovaností.

1 Comment
  1. Ahoj,
    slazení je možné se s rozumem oddávat i bez přibývajících kil :) My doma používáme maltitol, netradiční sladidlo s nízkým glykemickým indexem a menším množstvím kalorií. Dočtete se o něm něco tady http://www.maltitol.cz/

Leave a Reply

Your email address will not be published.