Zatímco někdo má kuráže na rozdávání, jiný se za jakýchkoliv okolností raději (a většinou úplně zbytečně) drží zpátky. My “stydlíni” často těm odvážným závidíme a jsme přesvědčení, že s podobnými vlastnosti by se nám žilo o dost jednodušeji. Stydlivost má však i své pozitivní stránky.
Sedíš ve škole, učitel se zeptá na záludnou otázku, všichni mlčí. Moc dobře víš správnou odpověď, ale prostě si netroufáš říct ji nahlas. V autobuse si k tobě přisedl nádherný kluk a jen tak se s tebou dal do řeči. Jak ráda by ses ho zeptala, alespoň jak se jmenuje, ale zdá se, jako by ti někdo ukradl hlasivky. O pár let později sedíš na poradě v práci a šéf zjišťuje, zda někdo z pracovníků nemá nějaký nápad. Sice ho nosíš v hlavě už měsíc, ale raději dál hledíš kamsi do koutu… Máme strach, že řekneme něco špatně, že ten dobrý nápad je ve skutečnosti blbost a všichni se nám budou smát. Věčně se děsíme toho, že místo smysluplné věty vydáme podivný skřek nebo se zakoktáme.
Zdá se, že existují tři způsoby, jak se se stydlivostí vypořádat. Můžeš se s ní prát celý život a být neustále sama se sebou nespokojená, můžeš začít navštěvovat terapii a doufat, že ti psycholog v mozku najde ten správný šroub, který je potřeba dotáhnout, anebo rezignovat a smířit se s tím, že už jsi prostě taková, a nejlépe se vyhýbat problémovým situacím. Ale je tu ještě jedna varianta – udělat z tohoto svého nedostatku přednost. Ano, i stydlivost má svá pozitiva, ze kterých můžeš ve svém osobním i profesním životě těžit.
Skromnost působí přitažlivě
Spousta stydlivých lidí je zároveň velmi skromná – většinou jsou mezi těmi nejposlednějšími, kdo se chlubí svými úspěchy a dávají světu najevo svoje schopnosti. Často neumějí adekvátně reagovat na komplimenty a mají tendenci je bagatelizovat. Ačkoliv přílišná skromnost už hraničí s nedostatkem sebeúcty, její přiměřená dávka působí velice sympaticky. Zvlášť v dnešním světě, kde by mnozí šli klidně přes mrtvoly, aby se domohli svého… Díky tomu navíc plaší lidé vzbuzují větší důvěryhodnost – nepřehánějí a nevymýšlejí si, aby na někoho zapůsobili.
Čti také: Jak obstát v kolektivu? Jdi na to s citem i rozumem
Dvakrát měř, jednou řež
Zdrženliví lidé bývají přemýšlivější – všechno si dopředu důkladně promyslí do všech možných důsledků a zásadně nejednají impulzivně, protože mají strach, že by se dostaly do nečekané situace a nevěděli, jak reagovat. To má své výhody i nevýhody – je jasné, že každý šéf ve svém týmu (nebo učitel ve třídě) ocení lidi, kteří jsou aktivní, neustále přicházejí s nápady, na poradách ze sebe chrlí poznámky a nebojí se vyjádřit svůj názor přede všemi. Dobrý šéf ovšem také ví, jak moc důležité je mít v záloze někoho možná tichého a zadumaného, na něhož je ale vždy spoleh. Jakmile se některý úžasný nový nápad úplně nevydaří, je často právě tento člověk tím, kdo si dokáže zachovat chladnou hlavu a zachraňuje situaci.
Čti také: Pět tipů, jak se cítit lépe sama sebou
Plaší lidé jsou pro druhé přístupnější
Každý obdivuje osoby, které jsou vždy a všude za hvězdu. Pamatuješ na tu holku od vás ze školy, kolem které se snad točil svět, vypadalo to, že ji všichni zbožňují a dělají to, co chce ona? Nevěš hlavu, pokud ty taková nejsi. Z výrazných osobností mívají druzí často strach, a tak není divu, že tito lidé sice navenek vypadají šťastní a obletovaní, ale ve skutečnosti možná nemají opravdové přátele, nemohou najít pořádný vztah a uvnitř se trápí, protože neví, jak na to. Stydliví lidé působí přístupněji a jejich přátelství bývají mnohem hlubší a otevřenější. Navíc umějí lépe naslouchat druhým a mají lépe vyvinutou schopnost empatie.
Zkušenosti se zdoláváním překážek
Stydliví lidé si tuto svoji vlastnost obvykle velmi dobře uvědomují a většina se s ní snaží po celý život vypořádávat. Není totiž zbytí – chceme práci, musíme na pohovor; bolí nás zub, musíme se objednat k zubaři, ať už nám to je či není příjemné. Ač to vypadá, že plaší lidé mají ve skutečnosti strašně těžký život, protože neustále musejí bojovat sami se sebou, dá se na to dívat i z druhé strany. Všechny ostatní problémy, které v životě přijdou, je nikdy nezaskočí úplně nepřipravené, a proto reagují mnohem klidněji a rozvážněji.
Čti také: Tipy, jak se vypořádat se stydlivostí a nedostatkem sebevědomí
Lepší soustředěnost
Základem pohodového života je pro stydlivé lidi především zvolit si správné zaměstnání. Je jasné, že pokud mám problém mluvit na veřejnosti, asi se nepoženu do politiky (Ovšem viděla jsi film Králova řeč?) a nebudu snít o kariéře slavné moderátorky nebo neodbytné novinářky. Je ale spousta povolání, kde stydliví lidé své vlastnosti uplatní více než dobře. Raději pracují sami, jsou samostatní, mají lepší schopnost koncentrace na náročné úkoly. Mohou z nich být vynikající výzkumníci nebo například mohou uplatnit svoji kreativitu v uměleckých oblastech.
Čti také: Rozvíjej své přirozené sebevědomí
Bohatší prožitky
Psychologické výzkumy prokázaly, že mozek plachých lidé reaguje mnohem silněji nejen na negativní podněty, ale také na ty pozitivní. Proto je pro ně velmi důležité, aby za svoji práci dostávali pochvaly, které je ženou vpřed a přirozeně tlačí k ještě lepším výkonům. Naopak absence jakýchkoliv zpětných reakcí může být pro stydlivé osoby velmi deprimující, pokud při své práci přijímají pouze silné negativní prožitky (stres, strach z neúspěchu), které nejsou vyvažovány těmi příjemnými.
Jak jsi na tom se stydlivostí ty? Komplikuje ti život? Daří se ti překonávat ji?