Pět tipů, jak se cítit lépe sama se sebou

Pomalu se blíži jaro a přináší nám novou energii. Možná dokonce i několik předsevzetí. Slečna ti poradí, jak si uspořádat život a cítit se lépe!

Každý občas potřebuje chvíli jen pro sebe

Každá žena chce něco dokázat a připadat si, že s životem nakládá rozumně a nestresuje se maličkostmi. V tomto článku se nedozvíš šokující návod, jak vyřešit všechny problémy světa ani se díky němu nezměníš v jiného člověka. Jeho cílem je nabídnout ti pár tipů na to, jak se cítit lépe mezi ostatními a být spokojenější sama se sebou.

Nedokážeš říct, co chceš?

Nikdo nemůže mít talent na vše. Někdo umí lépe tancovat, jiný zase lépe mluvit. Ale to, že něco neumíme, neznamená, že se to nelze naučit. Trénink je cestou k úspěchu.

Asi ti už došlo, že v dnešní době se panenka sedávající v koutku svého ženicha jen tak nedočká, stejně jako se nedočká dobrého místa v práci či úspěchu ve škole. Častým problémem dnešních žen je stydlivost. Jsi ten typ, který místo sebe pošle k šéfovi kamarádku, jen abys s ním sama nemusela mluvit? Chyba. Místo toho ji raději popros, aby s tebou nacvičila obávanou situaci a poradila ti, co v takovém či podobném případě říci.

Divila by ses, ale mnozí lidé jsou mnohem chápavější a tolerantnější, než se na první pohled zdá. Rozhodně však nic nezkazíš, pokud hned v úvodu dáš jasně najevo, co je jádrem tvé promluvy. Například větou typu: “Dobrý den, přišla jsem se s vámi domluvit na…” nebo “Mám na vás takovou prosbu,” nikoho nemůžeš urazit.

Stejně můžeš postupovat, když musíš někam oficiálně zavolat. To bývá totiž často nejtěžší zkouška stydlivosti. (V takovém případě se však nezapomeň představit. A to celým jménem!) Naučíš-li se vyjadřovat svoje požadavky, okolí tě bude mnohem lépe vnímat a tvá přání se rázem začnou plnit.

Cítíš se postradatelná? Udělej něco pro své okolí

Možná tě to překvapí, ale lidé jsou v určitých aspektech jako malé děti. Milují dárky. Nevěřila bys, jak tvá prestiž vzroste, pokud pro své přátelé a okolí uděláš dobrý a nezištně působící skutek. Uvidíš, jak skvělý je to pocit, vidět zářící hvězdičky v očích kamarádek, když je ráno překvapíš čerstvými koblihami. Nebo jak bude spolužačka nadšená, když ji obdaruješ vypracovanými maturitními otázkami.

Čti také: Pěstuj si svá holčičí přátelství

Pozor! To samozřejmě neznamená nechat se využívat. Tvá dobrosrdečnost nesmí přesáhnout určité meze. Není nic horšího, než když si tvé okolí na tuto ochotu a štědrost zvykne. Takže všeho s mírou.

Cítíš se napjatá? Relaxuj

Pokud jsi na to ještě nepřišla a neobjevila kouzlo relaxace, je nejvyšší čas!  Neznamená to utrácet drahé peníze za nejrůznější kúry nebo masáže. Slovo relax znamená odpočinek. A pro ten nemusíš chodit do salónu.

Jednou týdně se zavři doma před okolním světem, ztlum světlo, zapal svíčky, na vlasy nanes výživnou masku, pusť si Enyu a úplně vypni mozek. Tuto aktivitu můžeš provádět také ve dvou s kamarádkou či přítelem.  Zkuste si třeba vzájemně namasírovat záda (lehce, ať si neublížíte). Duševní klid vám vydrží i po další dny.

Cítíš se nedoceněná? Potěš se dobrým jídlem

Mnozí odborníci říkají, že jídlo nikdy nemá sloužit jako odměna. Podle mě nemají pravdu tak docela. Lidé nejsou stroje a jídlo není jenom přijatá energie. Netvrdím, že se máš běžet nacpat do “mekáče”. Dopřej si nějaké své oblíbené jídlo alespoň jednou týdně. Sněz ho pěkně v klidu a vychutnej si každé sousto. Nebo vyraz s kamarádkou na oběd a proberte u toho navíc novinky.

Čti také: Jak si vychutnat čokoládu a neztloustnout z ní?

Můžeš také pozvat své přátele na večeři.  Jídlo je přece společenská událost. Domácí pizza nebo pečené brambory s tymiánem a omáčkou jsou trefou do černého. Určitě to všichni ocení a ty si budeš připadat jako hvězda.

Cítíš se bez energie? Začni cvičit

I když se ti vůbec ale vůbec nechce a už ses smířila i s tím, že jsi zkrátka lenivý pecivál, věř tomu, že cvičení není žádná forma trestu. Naopak. Opravdu ti pomůže. Nemusíš se dřít do úmoru. Vhodně zvolený sport nebo aktivní pohyb je výborným zlepšovákem nálady, jelikož uvolňuje endorfiny – hormony štěstí. Také tě příjemně a zdravě unaví a večer usneš jako miminko. Nemusíš chodit každý týden do stejné posilovny. Zkus střídat různé aktivity. Jednou můžeš jet na kolo, další týden vyrazit tancovat.

Čti také: Rozhýbej tělo s novým sportem

A tipy na zimu? Lyže či brusle jsou klasika. Ale zkus vytáhnout boby nebo sáně! Uvidíš, jaká to bude zábava. 

Text: Martina Hanušová

Eliška R.

Je jí třiadvacet, žije v Brně, miluje ruch a "šumění" města. Ve volných chvílích se často baví vařením nebo brouzdáním po obchodech. Sní, že jednou bude mít šatnu o velikosti minimálně své dosavadní ložnice. Náladu jí vždy zaručeně zvednou knížky od Roberta Fulghuma a za ráj na zemi považuje francouzské Azurové pobřeží.

No Comments Yet

Leave a Reply

Your email address will not be published.