Co ti kazí náladu? Zlepšováky na každý den

Ráno tě naštve kamarádka svým statusem na Facebooku, odpoledne ségra. Řekla ti totiž, že ta tvoje nová barva vlasů je vážně příšerná. Chvíli máš prima náladu, ta se ale během chvíle může rozplynout jako pára nad hrncem a stačí k tomu i málo. Chytnout “depku” je tak snadné a často k ní vedou i zdánlivě nevinné činnosti. Přečti si, kde možná děláš chybu a jak můžeš změnit přemýšlení o věcech, které tě obklopují.

Slídění na Facebooku způsobuje deprese. Ruce pryč!

Zrádné slídění na Facebooku

Myslíš si, že je Facebook super vynález? Díky němu jsi našla ztracenou kamarádku, se kterou jsi spala pod stanem na táboře, když ti bylo deset. V kteroukoli denní a noční hodinu můžeš poklábosit se sympaťákem z dovolené ze Španělska a tak dále. To je všechno fajn, ale pozor si začni dávat, pokud se většinou odhlašuješ z Facebooku s dost blbou náladou.

Možná tam pravidelně narážíš na fotky bývalého, na kterých se vesele objímá se svou novou přítelkyní, nebo prohlížíš každý den profil kluka, který se ti tajně líbí. Štve tě to, vytáčí tě to, cítíš úzkost. Nic z toho ti na náladě rozhodně nepřidá. Co s tím? Jestli ti někdo z tvých “přátel” vyloženě vadí, buď nekompromisní a smaž si ho. A abys nemusela kontrolovat, kde byl tvůj idol včera večer, vymysli si nějakou lepší činnost. Zkrátka se zabav – běž si namíchat dobré pití, protáhni se pár cviky z jógy, vezmi si knížku, napiš e-mail kamarádce, začni vymýšlet tematickou párty pro svoji partu nebo si třeba pusť díl oblíbeného seriálu.

Možná ti “odzávislování” od Facebooku ze začátku nepůjde tak snadno, ale vydrž. Po čase už tam nebudeš trávit na tolik času jako teď. Už se totiž nebudeš chtít zdržovat tím, kdo komu co okomentoval, proč tvůj idol nedal „líbí se mi“ k tvému nejnovějšímu seperúžasnému statusu a proč si tam tvůj expřítel přidal dalších sto fotek z dovolené. Budeš mít totiž lepší věci na práci.

Tip: Čas, který ušetříš tím, že nebudeš zbytečně kontrolovat profily známých, věnuj jen sama sobě. Začni třeba více dbát o své nehty, připrav si vynikající ovocný salát, zacvič si pár cviků pro pevnější zadek.

Nedokážeš se přenést přes kritiku

Také máš tak nějak ve zvyku lidi kolem sebe neustále hodnotit? Holky ve třídě, cestující v městské hromadné dopravě, náhodné kolemjdoucí po ulici… Na spolužačce ve třídě zkritizuješ účes a make-up, paní v “emhádéčku” se vysměješ, že se pěkně blbě tváří. A lidi kolem? Ti snad nemají módní vkus… Když potom naopak narazíš na opravdu pěkný účes, dokonalý make-up a holku se skvěle vysportovanou postavou, rozhodí tě to – protože ty takovou nemáš a máš nutkání se s ní poměřovat. Sebevědomí ti najednou rychle klesá. Co teprve, když náhodou zaslechneš, jak někdo kritizuje tebe?

Vykašli se na kritizování a hodnocení ostatních. Každý je jiný a nikdy nevíš, co se v každém z těch lidí kolem skrývá. Paní v tramvaji sice není oblečená podle poslední módy, ale zato vystudovala dvě vysoké školy a doma se může roztrhnout pro své tři děti. Holka s dokonalou postavou třeba skutečně dře několik hodin týdně v posilovně a nikdy si nesmlsne na dortíku v cukrárně. Nesrovnávej se s okolím. Nauč se mít se ráda za to, jaká jsi a co sama umíš, a ne za to v čem si lepší či horší než ti ostatní.

Tip: Každý večer před spaním si řekni, co se ti ten den povedlo nebo ti udělalo radost. Přečti si na Slečně také článek, jak si vypěstovat lepší vztah sama k sobě.

Opravdu nemůžeš za všechny problémy světa

Člověk se koukne na večerní zprávy a hned má po náladě. Zhruba ve dvaceti minutách vidíš všechny katastrofy světa. Kdo koho ze žárlivosti umordoval, jak se všechno v naší republice rozkrádá, kolik bylo smrtelných bouraček a spousty dalších. Jelikož chceš vědět, co se u nás a ve světě děje, zprávy sledovat nepřestaneš. Je však důležité si uvědomit, že za všechny problémy světa nemůžeš a většinou s nimi ani nic neuděláš.

Pár dobrých skutků ovšem přece jen jde. Vadí ti nelidská situace dětí v Africe? Všechna nezachráníš, ale proč alespoň jedno neadoptovat na dálku? Vadí ti týrání psů? Můžeš se přihlásit jako dobrovolnice v místním útulku. Proti válce, přírodním katastrofám a nespravedlnostech tohoto světa sice nejspíš nezmůžeš nic, ale jak se říká – každý musí začít sám u sebe.

Tip: Trápí tě, že jsi pořád sama? Inspiruj se tipy, jak si užít mládí a svobodu, i když jsi nezadaná.

No Comments Yet

Leave a Reply

Your email address will not be published.