Díky bohu, že jsem žena?

gossip“Thank God I´m a woman!” zní slogan jednoho známého módního butiku. Ztotožňovala jsem se s ním. Jsem ráda ženou. Jenomže obzvláště poslední dobou mám pocit, že bych v některých ohledech chtěla být raději příslušníkem opačného pohlaví. Proč? To je jednoduché. Přiměly mě k tomu slečny, s jejichž “holčičími způsoby” se zkrátka odmítám ztotožnit.
Tímto článkem chci poukázat na některé vlastnosti, jež mne neskutečně urážejí, vytáčejí a stydím se, že takto mnohá něžná stvoření mohou jednat.

Nesmíme se s tebou kamarádit!

Když se Tvoje kamarádka přestane s někým bavit, téměř automaticky se předpokládá, že Ty se s oným člověkem nebudeš bavit též. Ale proč? To, že si v něčem nesedly dvě konkrétní osoby, z tebe hned nemusí děla otroka jejich sporu. A pokud se s dotyčnou či dotyčným, která/ý je v nemilosti, bavíš, musí to znamenat, že budeš uvržena v nemilost úplně stejně? Ať si každý řeší své konflikty sám a nezatahuje do toho celé své okolí!

23113360

Přetvářka, to nejlepší

Mnohé holky disponují jednou neuvěřitelnou vlastností. Neumí nic říct na rovinu. Jsou samý úsměv a jen, co se někdo otočí, hned ho pomluví a ujistí se, jak ho všechny nesnáší. Nemám to ráda! Pokud proti někomu něco máme, tak snad by bylo nejlepší si to upřímně vyříkat. Takhle se jen kupí problémy, neshody a potlačuje se tím naše pravé já. Když tě mají tví kamarádi brát, jaká jsi, ukaž jim své já a nesnaž se být jen další ovcí ve stádu, která jen nekriticky sdílí názory ostatních a pomluvy posílá bezmyšlenkovitě dál především proto, aby se sama nedejbohu nestala jejich terčem.

Nemám ráda lidi lepší než já

Jakmile se na obzoru objeví někdo v něčem lepší, hned se v holčičích očích rýsuje v negativním světle. Pokud líp vypadá, pokud umí něco líp nebo nosí lepší oblečení, hned je nutné najít na něm třeba jen zrnko špatnosti či podivnosti a ihned jej vytáhnout pořádně napovrch a zveličit. Opravdu nechápu, kde se v napohled tak milých stvořeních bere tolik nenávisti a zloby!

Klony útočí!

Všude kolem sebe vidím pochodující klony asi tak čtrnáctiletých slečen. Obarvené vyžehlené vlasy s patkou na stranu, výrazné líčení očí a oblečení od “mega trendy a cool” značek. Nikdy jim nehádám jejich skutečný věk. (Tedy dokud nezačnou mluvit.) Chtějí vypadat dospěle a pokud možno mít za sebou sexuální zážitek, aby byly “mega trendy a cool”. Uvažovala jsem, co je vede k tomu, aby se vším tak pospíchaly. Partnerský vztah, nebo jen další “zářezy na pažbě”? Dospělost? Kolik z nich si bez maminky nevyřídí ani jízdenku na tramvaj! Zjistila jsem, že většinou se ani neohlíží, co na to kluci, ale nejdůležitější je, jestli je dost “mega trendy a cool” v očích jejich kamarádek.

25368391

Pokud má někdo dredy, nenosí značkové oblečení, nebo nevyznává přesně to, co zrovna čem se zrovna píše ve všech dívčích časopisech, není normální, “mega trendy ani cool” a  většinou je nemilosrdně odstrčen stranou. Netvrdím, že se se všemi lidmi musíme přátelit, ale měli bychom je respektovat. A občas poslouchat co říkají, ne jen obracet oči v sloup a pozorovat jejich děsně nemoderní triko!

Více parády na hlavě než v hlavě

Dnešní doba velí ženám vpřed. Mám ovšem pocit, že některým velí vpřed spíše móda. Účastnit se olympiád je přeci nuda pro šprty, recitační soutěže jsou pro prvňáky, a to už vůbec nemluvím o angažování se třeba v divadelním souboru, školním časopise a podobně.
Většina se ohání argumenty, že jim to krátí čas, který by mohly trávit venku s kamarády pozorováním okolí a řešením nejžhavějších drbů. Většina děvčat moc dobře ví, kdo to byla Coco Chanel, ale myslí si, že Dalajláma je druh indické masáže! Je to smutné, ale je to tak.

Přiznávám. I já jsem mnohé z těchto neduhů ve svém “pubertálním období” aktivně vykonávala. Upřímně jsem nenáviděla jistou slečnu a těšila se z každého jejího neúspěchu, až jsem svým záškodnictvím byla protivná svému okolí a později i sama sobě. Dnes to už neřeším. Život je krátký na to, abychom se jen soustředili na své nepřátele a zároveň mohli pracovat sami na sobě.
Nedávno se se mnou přestala přátelit má dlouholetá kamarádka. Jenom proto, že se několikrát rozešla s přítelem a já si v jednom “mezidobí”dovolila říct, že pro ni stejně není nejlepší partie. Samozřejmě se k sobě vrátili a mé jméno se objevilo na seznamu “těch, jejichž jméno nesmíme vyslovit.”. Ale víte co? Takové kamarádky nechci! Člověk se přece nemůže neustále kontrolovat a nesmět říct svůj názor, aby se jeho “přítel” neurazil.

Který neduh “mezi námi děvčaty” vytáčí Tebe? Dokážeš sama říct přátelům do očí, co si myslíš? Poděl se s námi o Tvůj názor.

Text: Terezka
Foto: sxc

Eliška R.

Je jí třiadvacet, žije v Brně, miluje ruch a "šumění" města. Ve volných chvílích se často baví vařením nebo brouzdáním po obchodech. Sní, že jednou bude mít šatnu o velikosti minimálně své dosavadní ložnice. Náladu jí vždy zaručeně zvednou knížky od Roberta Fulghuma a za ráj na zemi považuje francouzské Azurové pobřeží.

43 Comments
 1. k té přetvářce…kdyby si všechny holky říkali do očí (i klukům) co jim vadí na té druhé tak by nevzniklo žádné kamarádství nebo láska…ze začátku se musí člověk přetvařovat že mu nevadí chyby ostatních aby si získal toho druhého k duši blíž a až pak mu může věřit že ho neurazí tím, že mu vytkne chyby…to je jen takový dodatek…jinak s tím pomlouváním za zády souhlasím, že by se to mělo říkat do očí…jen když ten člověk je jinak v pohodě a nechceme o něj přijít tak bysme se měli zezačátku trochu přetvařovat…jen můj názor

 2. Tak to je přesný. Se všemi těmito věcmi se kolem sebe setkávám pořád a boužel i u mých kamarádek. Někdy mě to už vážně vytáčí. Snažím se být jiná, lepší, ale to zase neznamená, že nikdy nikoho nepomluvím nebo nezkritizuju.. Jen to nedělám lidem, se kterými se kamarádím. …No ale některé holky se stejně nikdy nezmění..

 3. Velmi povedený článek se kterým naprosto souhlasím..Mně osobně je 15 let a tady toto chování ve svém okolí pozoruji.Měla jsem jednu životní etapu (asi od 1 do 5 třídy),kdy jsem se chovala podobně a dnes se za to stydím…Ještě menší dodatek, vím,kdo je to Dalajláma,ale netuším,co je to ten Coco Chanel, mohl by mi to někdo vysvětlit? :-)

 4. Povedený článek. A hlavně pravdivý článek. Většina z výše vyjmenovaných věcí vadí i mne…
  Co mě ale dokonale vytočí jsou předsudky a snobáctví (nevím jak jinak to vyjádřit). Nemam ráda ty holky, které musí být vždy trendy jen aby nevypadaly jako “socky” a musí mít všechno značkové. Co kdyby náhodou měl někdo tričko od Vietnamců či botky z trhu? Tyhle barbienky musí mít vše minimálně za litr, jinak to neni kvalitní. Berou tihle lidi ohledy na rodiče? Uvědomili si, že peníze nerostou na stromě??? Asi ne, což je škoda. Jedinou drahou věc, kterou mam ve svém šatníku je můj půlkruhový plášt’, speciálně udělaný na zakázku. A díky tomu se dostávám k těm předsudkům.
  Jakmile někdo vybočuje z řady, je divnej, je neschopnej a nemá cenu s ním ztrácet řeč. Jakmile vyjdu na ulici ve svy fantasy oblečení (plášt’, šaty, korzet) jsem divná, nepatřím mezi lidi. A když si ještě vezmu meč, to je teprve zábava sledovat ohrnování nosíků krásně oblečených dívenek s blond vlásky. Vcelku se tím bavím, moji rodiče však ne. Prý nemám vybočovat z řady. Ale proč? Proč nemůže být někdo jiný než ostatní? Ztratím kamarádky když budu jiná? Možná, ale pokud se ode mě odkloní jenom proto, že mam ráda jinou módu, tak nejsou kamarádkami. Nenajdu si nikdy pořádnýho kluka? Možná, ale stjně hledám kluky se stejnými zájmy jako mam já…
  Budou se lidi divně dívat? Budou, ale stejně mě neznají. A dokud mě opravdu neznají, nemají právo soudit.
  Nikdo nemá právo soudit díky prvnímu pohledu…Nezáleží co má člověk na sobě, nýbrž co má na srdci. A v hlavě…

 5. Stalo se mi že vedle mě stála dcera jedné známé, která chodí do 6. třídy, měla vyžehlené, obarvené vlasy, zmalovaný obličej, oblečená extra “IN” a jí se ptaly kam půjde na střední školu..Není to normální..Když se projdu po městě vydím všechny oblečené stejně, podle té značky “co udává styl!” . Každá se stejně chová, má stejné grimasy…Vždyť to ani není hezké…Jo, říkám si je to jejich věc ale se na lidi co údajně “nejsou oblečení cool” koukají jak na zvěř to už mě vážně vytáčí!!!!

 6. Pokud se někdo urazí za pravdu, a neumí si to správně přebrat, tak nemá moc smysl se s ním dál bavit. Ale pozor, musí jít o objektivní pravdu, ne o názor na pravdu jednoho jedince!
  A z vlastní zkušenosti vím, že nabádání k nebavení se s někým dělají občas i kluci – můj bývalý se o to aspoň snažil :)

 7. Takže vy se s někým seznamujete a řeknete: ,,Jmenuju se……. a myslím že v hlavě nemáš vůbec nic a ten svetr je už dávno out.”?????

 8. mirinda:nepříde mi že by se člověk musel přetvařovat v jakémkoliv stádiu vztahu, natož pak na začátku!

 9. nemyslim, ze existuje clovek ktery by se nikdy nepretvaroval treba ve vztahu kluk + holka …kdyz ti kluk da darek a mas ho rada, nereknes mu hned, ze je to to nejodpornejsi co si kdy dostala, proste se budes pretvarovat uplne nebo polovicne[reknes mu lehci formu pravdy, ktera stejne neni uplna] …ano pravda se ma rikat, ale ted nezijeme mezi lidmi[mluvim za sebe] kterym bych mohla rict uplnou pravdu bez toho abych o ne prisla..kdyz uz pravdu tak s priskrcenym jazykem

 10. tady se to zase zene do extremu, samozrejme nemam namysli, abychom se chovali povrchne a odsuzovali hned zpocatku- viz reakce:Takže vy se s někým seznamujete a řeknete:Jmenuju se……. a myslím že v hlavě nemáš vůbec nic a ten svetr je už dávno out.”????? Jde proste o to se nepretvarovat na kamarady a kamaradky a treba i rodinu… vadi mi, kdyz na jednu stranu desne “kamaradi”, ale jen co odejdou pomluvi… takze zase to nezenme o extremu, ok?
  Jinak k tomu chozeni, snazit se vypadat dobre( at vzhledove, ci povahove) je udel kazdeho zacatku vztahu. Strojite se, zajimate se o veci, co zajimaji vaseho vysneneho, abys proste byla v obraze… ale zacit vztah na tom, ze reknes, ze zboznujes treba box( kterej nesnasis) nebo ze ma krasne vlasy( i kdyz si v duchu myslis, ze by mu treba vic slusel jezek) nebo reknes, ze milujes spenat(jen proto ze ho ma rad on, ale ty ho nesnasis) TODLE je jednani, co mi vadi… rozhodne ne, ze si vezmes sukni a peknej top, abys vypadala pekne…

 11. Ona: Ahoj jmenuji se hanka
  Já: ahooj jmenuji se tereza. děsně se mi nelíbí tvoje vlasy jako nic proti ale hnusí se mi. Fakt a to akné ti asi přerůstá přes hlavu viď no jo chudinko. Nechci urážen jenom říkam pravdu, a nepřetvařuji se.
  B L B O S T

 12. Jo a jěště něco. Nepřetvařovat se je říkat pravdu. Takže být upřímná říkat to co si myslím. a když to řeknu a není to zrovna lichotívé tak je to urážka. Takže nepřetvařovat se je vlastně urážet (samozdřejmě jen v tom případě, že řeknu něco negativního)

 13. Já chci být taky kluk. Kluci jsou prostě lepší ;) I když dokážou být na sebe hnusní, tak to nejspíš nikdy neskončí tím, aby si dělali trapné naschvály jako holky, ne? :D
  Je mi 15, poslouchám metal, punk a ska, nemaluju se, mám nadváhu a po prázdninách nastupuju na střední. ‘Se naprosto těším, jak zapadnu mezi ty anorektické, sebevědomé, diskantské barbíny, které se dusí přes tu tunu makeupu, kterou nosí na obličeji a řasy jim padají pod tíhou celé vypatlané tuby řasenky :D’.

 14. Ve svým okolí mám hodně holek,ale s většinou si moc nesednu.Nemůžu za to,že jsem spíš vyrovnaná a i když se oblíkám hezky atd…,tak pro ně to nic není,protože jejich smysl života je lítat venku a kouřit…To už bych radči snesla tu barbie,ale upřímnou a věrnou…

 15. ..upřímnost je krásná věc, ale ne každý ji zkousne..;-) Třeba já taky někdy docela těžce snáším nějaké negativní připomínky na mou osobu – ať už od rodičů, kamarádu či přítele..;-) Ale snažím se o to aspoň…:) protože postupem času opravdu zjišťuju, že většinou mají pravdu..;-)
  ..na druhou stranu..někdy milosrdná lež neuškodí..souhlasím s mirindou…když si představím výraz mého kluka, když by mi dal dárek, který tak pečlivě vybíral, a já bych mu na to řekla, že je opravdu strašný…no potěš..;-)
  ..ovšem každý z nás by si měl uvědomit, že pokud máme vztah – ať už se jedná o přátelství nebo o lásku, tak ti lidi nás berou a mají rádi takové jací jsme…:-) tak proč si na něco hrát?!!

 16. -> Mirinda: Vidíš, a mě třeba neskutečně na klukovi přitahuje, když je ke mně až bolestivě upřímný. Vážím si toho jako ničeho jiného. Já jsem a priori upřímná – kdomě nezná, zvykne si, nebo, pokud se mu to nelíbí, ať se mu to nelíbí. A mí přátelé mě takovou znají a berou.

 17. No teda, tohle všechno mi naprosto mluví z duše. Nejvíc mě štve to, že všichni musí být stejní. Kdo je aspoň trošku originální, není těmi klony ani za mák tolerován. Škoda..

 18. Tady z toho to vyzní jako by si 14-tiletý holky nemohli žehlit vlasy,nebo se malovat..měje 15což je skoro jako 14 až na občanku..:D ale bavim se s hodně 14 ti letejma holkama. a malujou se žehlej si vlasy,barvěj si vlasy..já stim taky začala někdy kolem 13-14..vždyt víte že jde doba dopředu a holky se začínaj cejtit dospěle už v pátý tříde..jo já vim že to není správný,když si 11letá holka zmalovává jak nevim co a nosí podpadky,ale de spíš o jejich vnitřní dospělost a vy je hned odsuzujete že si 13 ti letá holka barví vlasy..

 19. Miki: a je podle tebe 13letá holka vnitřně dospělá? Mě je 22 a někdy si svojí dospělostí nejsem jistá – a to žiju o prázdninách v zahraničí a vydělávám si na všechno sama…

 20. Kača M.:určitě holka neni dospělá to sem přece neřekla..je pravda že jak řikáš možná ani ve 20 není vnitřně dospělá,ale zase je rozdíl mezi 13ti letejma holkama co se zmalovavávaj hrajou si na dospělý a bůhví co a přitom se chovaj jk rozmazlený pěti letý děcka a rozdíl mezi holkama,který vyrůstaj třeba ve velký rodině kde mámě musej pomáhat s malejma sourozencema už celkem malý apod..na tom tky záleží ne?

 21. jsem ráda, že jsem žena. a jsem taky ráda, že nevypadám jako věrná kopie “dospělejch” čtrnáctek, co si hrajou na zkušený a in holky…

 22. Nedovedu si představit, že bych byla kluk. To by skončilo naprostou katastrofou:)
  Jsem ráda holka. Chci říct, jsem opravdu holčičí. Nechodím sice celá v růžové, nejsem uhihňaná a ukecaná, ale mám ráda sukně a holčičí věci obecně. Malování jsem nikdy moc nedala, většinou mi stačí trocha řasenky a labelo:) Tužka se stejně rozmaže nebo úplně zmizí a pod make-upem vypadá obličej nepřirozeně sádrovitý a oranžový. Já používám jen trochu korektoru, a to jen v případu nouze. Nesnáším kopie. Zdá se mi ale, že v poslední době vypadá spousta holek úplně stejně, zajímá se o to samé a dokonce i úplně stejně mluví. Je to skoro jako z nějakého hororu. Pod pojmem šedá myš si obvykle představíte nevýraznou holku, která splývá s davem. Ale pokud dneska chcete být šedou myší, musíte se nejdřív stát stejnou gumovou blondýnkou jako vaše cool vrstevnice…

 23. moc pěkný článek…a se vším souhlasím..znám hodně takových lidí a mrzí mě to, jak se dneska moji vrstevníci chovají..sice jsem ráda, že jsem holka, opravdu ráda, neměnila bych :-D ale štvou mě právě tyto vlastnosti, které jsou zmíněné v tomto článku…

 24. Musím souhlasit! A s prvním bodem nejvíc – nedávno se na mě naštavaly dvě kámošky jen kvůli tomu, že se bavim s holkou, kterou oni nesnáší! Mě ale přijde divné, přestat se s ní bavit, když mi nic neudělala. Taky jsem jim nezazlívala když se bavily s člověkem mně neoblíbeným. Většina holek si myslí, jak jsou skvělé, ale když se podíváte pod povrch, uvidíte všechnu tu špínu, co navzájem na sebe házíme, abychom se dostali do party. Vzpamatujme se!

 25. to rezinka a spol.: Nemusíš člověku říct tohle hned na potkání. Když se ti to nelíbí, tak radši mlč a nic mu o tom neříkej, ale nepomlouvej ho. Až ti ten dotyčný jednou řekne: Cö si myslíš o mé pleti?, tak mu řekni pravdu ane s těma urážkama… ale to by si měl každý člověk srovnat v hlavě sám…

 26. Je to pravda, všichni chtějí mít okamžitě kluky a musej kouřit a odsuzovat ostatní třeba jen kvůli neznačkovýmu oblečení. Je to hnusný, bohužel i moje spolužačky jsou stejný.

 27. je to tak,holky teď vypadaj opravdu stejně…podle mě na tom ale neni nic špatnyho,pokud jim to vyhovuje…o tom sou snad módní trendy ne? je ale duležité,aby jim to vyhovovalo…kvuli jim samotným…a ne kvuli parte a lidem v okolí… i kdyz to s tim taky souvisí…no nevím…podle me by se holka mela hlavne cítit dobre a verit si ,sobe,svým rozhodnutím…to je nejduležitejsi… :)

 28. Vadí mi, když si holky, někdy dokonce i ženy, hrají na velké drsňačky.. Nadávají na citlivější a romantičtější ženy a přitom za to většinou může jen a jen jejich nedostatek sebedůvěry nebo zlomené srdce… Nicméně, neměnila bych a jsem MOC ráda, že jsem ženy, je to dar !!!

Leave a Reply

Your email address will not be published.