Je báječný svět shopaholiků vážně báječný?

Stejnojmenný film jistě znáš. Je to v podstatě klasická romantická komedie. A všechny problémy vypadají menší, zábavnější a lehčí než opravdu jsou. Tohle téma totiž není smyšlená pohádka, nýbrž závislost stejně vážná jako třeba drogy nebo alkohol.

nakupováníMy slečny, ženy a dívky velmi rády nakupujeme. To je dávno známá věc. Chceme vypadat skvěle, svěže a hlavně módně. Proto ti, kdo se zabývají výrobou a prodejem dámského oblečení, našli nevysychající zlatý pramen. Jenže mezi vášní nakupovat a nemocí nakupovat je vcelku tenká hranice. Je to velmi přesně definovaná závislost. „Člověk, který trpí touto nemocí, naprosto ztrácí kontrolu nad svým výdaji. Jakoukoliv stresovou situaci řeší tím, že koupí nepotřebné spotřební zboží.“ Potřeba nakupovat je natolik nutkavá a neovlivnitelná, že je schopen se velmi rychle zadlužit, přečerpat kartu nebo si půjčit na nepotřebné věci od své rodiny i známých. Vědomí, že dlužné částky má splatit, tu prakticky neexistuje. Neví, kolik utratil, neví, kolik dluží. Ve chvíli, kdy shopaholika postavíte před realitu jeho dluhů, je to pro něj velmi stresující a nejspíš se uklidní tím, že si koupí něco dalšího.

Shopaholismus je důsledek doby

Samotná tahle nemoc je jasným výdobytkem dnešní doby. Je to stejné jako s alergiemi. Obě jsou to civilizační choroby. Zjistit, zda nejsi ty nebo někdo tobě blízký takto nemocný, nebývá těžké. O mnoho těžší je si to přiznat a začít se léčit. Na shopaholismus neexistují léky, nepomůžou například týdenní antibiotika jako při chřipce. Závislost na nakupování je v hlavě, a proto jediným lékem je si vážnost situace připustit, uvědomit a něco s ní dělat.

Jsem shopaholik?

Pokud na následující tvrzení odpovíš ano, je tu reálná možnost, že máš s přílišným nakupováním problém a měla by ses začít hlídat.

  • Zítra jsou slevy v jednom butiku a mají tam nádherné dámské šaty. Slevy jdou až do poloviny původní ceny. Musím tam jít, omluvím se z práce i ze schůzky s kamarádkou.
  • Koupila jsem si další dámský top. Vím, že ho nepotřebuju, jenže on se skvěle hodí k těm novým kalhotám. A můžu ho vzít i k sukni. Takže ho vlastně potřebuju, byla to dobrá koupě.
  • Jdeš po obchodním centru a uvidíš za výlohou střevíčky. Bot máš dost, na sobě máš jedny docela nové. Jenže když vidíš ty střevíčky za výlohou, tělem projede vlna adrenalinu. Je to tak krásný pocit. Musíš se na ně alespoň podívat. Zkusit si je. Také je koupit.
  • Složenky, které ti chodí každý měsíc do schránky, jsou noční můra. Vzadu v hlavě víš, co tam asi tak bude, proto je raději neotevřeš a necháš ležet někde v koutě.
  • Když sis koupila nedávno další kus dámského oblečení, kamarádka ti ho chválí a ptá se, kolik stojí. Víš, že máš kvůli tomu nákupu černé svědomí, proto zalžeš a řekneš třeba, že byl ve slevě. Nebo cenu alespoň o hodně snížíš.
  • Když se na tebe partner, kamarádka nebo někdo v rodině utrhne, že moc utrácíš, nadměrně agresivně se tomu bráníš. Cítíš se zraněná a místo s kyblíkem zmrzliny skončíš v nákupním centru.

[divider_space]
Jsou ti tato tvrzení blízká? Nebo jsi je dokonce zažila? Tak to máš zřejmě problém a měla bys s tím začít něco dělat. Rozbal obálky s účty a prohlédni si, za co jsi v poslední době utrácela. Pak se zhluboka nadechni a zmobilizuj veškeré síly. Dluhy musíš splatit a výdaje velmi omezit.

Nic není neléčitelné

Shopaholismus se samozřejmě dá léčit. Můžeš to zvládnout i sama nebo se zapřít, přiznat si to a poprosit o podporu svou rodinu. Alkoholika taky podporují blízcí a nedají si před ním panáka. Takže tvoje kamarádka před tebou nemusí nic nakupovat ani o tom mluvit. Dalším krokem může být přizvání specialisty, psychologa, který s tebou problém rozebere a bude tě dlouhodobě hlídat a podporovat, abys přestala nesmyslně utrácet.

Shopaholismus je stejná závislost jako drogy, cigarety, alkohol. A každému, kdo se chce závislostí zbavit, se doporučuje najít si jinou neškodnou berličku. Takže jestli ses odhodlala léčit se, řekni si, že pokaždé, když tě chytí démon a musíš jít nakupovat, dáš si například kousek čokolády. Nebo ještě lépe, uděláš tři dřepy. Uvidíš, jak účinné to je nejen pro mysl, ale i pro tělo.

Adéla Dokonal Rovenská

Mladá, vdaná, šťastná a plná zážitků - 24 let není žádný věk, ale je to ten nejkrásnější. Ráda jí, ráda se baví, poznává vše nové a miluje vztahy. Je otevřená a vděčná životu, že jí poskytuje tolik nového poznání všeho druhu :-) A slíbila si, že navždy alespoň trochu zůstane dítětem...

No Comments Yet

Leave a Reply

Your email address will not be published.