Ledová výzva

Určitě jsi již o tom slyšela a na sociálních sítí byla svědkem několika videí, ve kterých si dotyčný na hlavu vylije ledovou vodu. O čem to vlastně celé je? Jaký je původ a význam této činnosti? A má to vůbec smysl?

Cílem této výzvy, která nese označení jako Ice bucket challenge, je podpora lidí postižených těžkou chorobou ALS (amyotrofická laterální skleróza). Tím, že se k akci odhodláš, máš soucítit alespoň na chvíli s těmito nemocnými lidmi. Ledová voda má totiž zapříčinit krátký šok, který tvé tělo ochromí, jako tomu údajně je i u těchto pacientů.Micket Rourke with ice bucket

Co máš přesně udělat?

Tato výzva začíná nominací, která připadne na tvoji adresu na určité sociální síti. Následně máš přesně 24 hodin na to, aby jsi natočila ono video. V tom nejprve musíš prohlásit přijetí výzvy, a poté do kbelíku s připravenou ledovou vodou vhodit ještě pár kostek ledu z toho důvodu, abys ostatní přesvědčila, že se bude jednat o opravdový šok. Video nesmíš nijak sestříhávat ani do něj něco přidávat. Jak zkrátka video natočíš, tak ho i nahraješ.

A když video točit nechceš?

Možná se ti do této aktivity zrovna dvakrát nechce. Poté máš možnost ještě takzvaného vykoupení. Původní cíl je zaslání 100 dolarů na podporu léčby nemoci, přispět však můžeš vlastně jakkoliv. Řada lidí se rovněž o své finance podělí i v případě, že výzvu splní na jedničku. Je to jednoduše dobrovolné a záleží tak čistě na tvé volbě.

Stručně o ALS

Na závěr ještě za zmínku stojí alespoň stručný popis nemoci, pro kterou se peníze vybírají. V podstatě jde o onemocnění mozku, které způsobuje postupnou ztrátu buněk centrální nervové soustavy. Tyto buňky mají za úkol ovládat vůlí ovlivnitelné svalové pohyby. Při jejich narušení však odumírají a u postiženého se tak vyskytuje postupná svalová ochablost. V nejhorším stádiu mozek neovládá většinu svalů a pacient zůstává paralyzován. Prozatím neexistuje žádná známá léčba, dostupné léky se zaměřují pouze na zmírnění obtíží a prevenci komplikací.

Každý člověk na tuto “kbelíkovou výzvu” reaguje jinak. Někteří ji odsuzují, jiní naopak podporují. Je jen na tobě, jestli se do tohoto činu rovněž pustíš, přispěješ a nebo to necháš být.

Jaký je tvůj názor na Ice bucket challenge?

Hana Smětáková

Nedokáže si představit život bez čokolády a lidí, kteří ji dokáží rozesmát. Miluje nakupování, knihy všeho druhu a kosmetiku, která zaujme svoji vůní.

No Comments Yet

Leave a Reply

Your email address will not be published.