Už nějakou dobu se i k nám dostává trend osobních poradců, psychoterapeutů a koučů. Za jakých okolností je vhodné tuto pomoc využít a co přesně můžeme čekat?
Pokud se v životě dostaneme do situace, kdy přemýšlíme o pomoci od profesionála, je potřeba si uvědomit, co přesně nás tíží. Je dobré popřemýšlet, jaká forma pomoci je pro tebe nejpříjemnější a nejpřínosnější. Od koučů můžeš očekávat pomoc formou vedení. Správný kouč ti nikdy přímo neporadí, neřekne co máš dělat, ani ti nedá přesný návod. Nechá tě se vypovídat a otázkami tě bude formovat ke správnému řešení. Pokud bychom ale raději s někým vedly diskuzi, je dobré najít si poradce, terapeuta nebo konzultanta. Takový odborník se s tebou bude o problému bavit, sdělí ti svůj objektivní názor a může přihodit pár skrytých rad, které pomůžou v rozhodování.
S čím vším může dobrý odborník poradit a pomoci?
Obrátit se na poradce můžeš v podstatě s čímkoli. S problémy v osobním, vztahovém i profesním životě. Pokud tě čeká důležité životní rozhodnutí a nevíš jak dál. Nebo pokud máš dojem, že nevíš co si v životě počít, případně jak naložit se svým profesním životem. Často poradci s klienty řeší jejich sebevědomí, strachy, obavy, partnery a rodinné vztahy. Není důvod přemýšlet o tom, zda tvůj problém je nebo není dost důležitý, jestli to nebude trapné a podobně. Naopak, pokud cítíš, že by se ti rada od někoho nezaujatého se zkušenostmi hodila, neváhej a navštiv odborníka. Stejně jako u doktorů i tady platí přísné pravidlo zachovat klientovo soukromí. Nebývá ani problém sepsat s poradcem smlouvu o mlčenlivosti.
Jak dlouho chodit k poradci?
Je to čistě na každém. někomu stačí jít na dvě, tři konzultace. Většinou, pokud potřebuje vyřešit aktuální jednorázový problém. Naopak člověk, který má dlouhodobé problémy s okolím nebo sám se sebou, může poradce navštěvovat i několik let. Správný poradce pozná, kdy je vhodné konzultace ukončit. Nebo pokud klient sám cítí, že již není potřeba docházet na konzultace. Žádný poradce ani kouč tě nemůže nutit chodit déle, než je potřeba. Pouze ti po nějaké době doporučí, jak často a jak dlouho je vhodné docházet, aby se problém co nejdříve vyřešil.
Jak si vhodného poradce vybírat?
Nejlepší je určitě podívat se na internet na stránky jednotlivých koučů a poradců. U této služby vždy záleží na sympatiích. Může se stát, že ti tvoje kamarádka doporučí skvělého poradce, ale tobě nebude z nějakého důvodu příjemný. V takovém případě není třeba se bát to po první návštěvě poradci sdělit. Pokud budeš hledat na internetu, koukni se vždy na ceník poskytovaných služeb, v tomto případě platí, že čím dražší tím lepší. Nešetři na sobě a investuj. Poradci a kouči, kteří nabízejí sezení za pár stovek, bývají většinou amatéři. Ceny konzultací se pohybují v řádech několika tisíc, jelikož opravdový profesionál musí věnovat hodně energie každému klientovi, je to náročná a zodpovědná práce.
Řešit své problémy už dnes není tabu, proto se neboj zkusit zlepšit svůj život s pomocí odborníka.