Malé kulaté pilulky se staly neodmyslitelnou součástí života nejedné z nás. Spolehlivě nás chrání před nechtěným těhotenstvím – stačí jen nezapomenout každý den jednu slupnout a více se nemusíš starat. Avšak i pohodlná hormonální antikoncepce má své stinné stránky, včetně zdravotních rizik, které bys určitě neměla přehlížet. Dnes se budeme zabývat jejich vlivem na naše libido.
Nejspíše jsi už slyšela, že některé ženy si při užívání hormonální antikoncepce stěžují na sníženou chuť na sex a obtížnější dosahování orgasmu. Skutečně jsou na vině právě pilulky? Jak nás hormonální antikoncepce ovlivňuje?
Hormony – čert aby se v nich vyznal?
Celý proces zrání vajíčka až ovulace v ženském těle provází přirozená produkce cyklických hormonů. Tomu hormonální antikoncepcí zabraňujeme a místo toho našemu organismu ústní formou dodáváme nízké dávky estrogenu a umělého progesteronu. Pilulky a další hormonální preparáty však mají kromě zabraňování početí také další účinky.
Hormonální antikoncepce navíc snižuje přirozenou hladinu testosteronu, což může negativně ovlivnit kvalitu sexuálního života. Podle lékařských studií to přináší problémy zejména mladým ženám, které se schopnosti dosáhnout orgasmu teprve učí – pilulky jim jejich snahy ještě více znesnadňují, z čehož plynou častá zklamání a v některých případech dokonce odmítání partnerského sexu. Vztahy, ve kterých má žena zdravou chuť na sex a pravidelně dosahuje orgasmu, jsou statisticky pro oba partnery spokojenější a trvalejší.
Věděla jsi, že…? Pokud žena se svým partnerem obvykle nedosahuje orgasmu, při pohlavním styku její tělo v poševním sekretu vylučuje méně oxytocinu, takzvaného „hormonu věrnosti“. Díky němu žena ke svému partnerovi cítí silnější pouto a důvěru. Oxytocin kromě toho pomáhá uvolňovat stres, zlepšuje paměť a schopnost učení.
Co jsi nejspíš nevěděla o pilulkách…
1. Sex kvůli nim může být pro ženu nepříjemný
Ženy, které dlouhodobě užívají ústní hormonální prostředky, si často stěžují na bolestivý pohlavní styk. Nízká hladina estrogenu v organismu může způsobit horší zvlhčování poševního prostředí a trvá déle, než se pochva roztáhne natolik, aby do ní mohl mužský penis snadno proniknout. Sex „na sucho“ nepříjemně dře a ve vagíně tak můžou vzniknout i drobná poranění, kvůli kterým není možné v milování pokračovat.
Nejjednodušším řešením je používání lubrikačních prostředků a prodloužení předehry, při které se žena může lépe uvolnit. U některých žen však bolestivý sex přetrvává a může dosáhnout dokonce chronické fáze, pro niž mají lékaři výraz „dyspareunie“. V tomto případě je vhodné hormonální pilulky vysadit a poohlédnout se raději po jiných možnostech antikoncepce.
2. Zamíchají s tvými feromony a připraví tě o sex-appeal
Feromony jsou látky, které vznikají smísením tělesných sekretů a hormonů. Ačkoliv je vědomě nosem nerozpoznáš, slouží k přivábení druhého pohlaví. Ne nadarmo se říká, že náš partner nám musí především vonět! Tvé tělo při užívání hormonální antikoncepce začne vyrábět pouze velmi malé množství hormonů, což ovlivní složení i koncentraci vylučovaných feromonů. Již mnohé výzkumy prokázaly, že ženy užívající pilulky jsou pro druhé pohlaví méně atraktivní a svést „toho pravého“ je pro ně výrazně obtížnější.
3. Můžou způsobovat i deprese
Ženský hormon estrogen působí jako přirozené antidepresivum. Klesne-li jeho hladina, může to jít postupně z kopce také s tvojí náladou, někdy se objeví také deprese. Dokonce ani orgasmus nemusí mít při užívání pilulek tak příznivý vliv na ženský organismus, jako má bez hormonální antikoncepce. Žena pod vlivem umělých hormonů navíc tolik nevnímá, že jí tikají biologické hodiny.
K čemu to všechno vede? Mnoho žen hormonální antikoncepce připraví o chuť na sex a vášeň v partnerském vztahu. Jsou náladovější a ty, které žijí bez muže, ztrácejí zájem o hledání partnera a navazování nových milostných vztahů. Většina z nich si vliv hormonální antikoncepce nepřipouští a často to řeší užíváním antidepresiv.
4. Nečekané zdravotní komplikace
Ženy, které od mladého věku dlouhodobě užívají hormonální pilulky, si podle statistik pořizují první dítě výrazně později a častěji mívají problémy také s přirozeným otěhotněním. Někdy totiž tělu trvá, než se mu podaří obnovit dlouho potlačovaný hormonální cyklus. Zároveň jsou náchylnější k nákaze sexuálně přenosnými nemocemi. Obvykle se to vysvětluje tím, že jsou zvyklé na pohodlí v podobě hormonální antikoncepce a kondomy považují za zbytečnost. Jen pilulky tě ale před pohlavními nemocemi neochrání a spoléhat pouze na hormonální antikoncepci si můžeš dovolit pouze po boku stálého partnera, kterého dobře znáš a nepochybuješ o jeho zdraví.
Anebo je tomu přesně naopak?
Zmíněné komplikace se samozřejmě nemusejí týkat všech uživatelek hormonální antikoncepce – některé to mají dokonce přesně naopak. Nejenže nepociťují deprese, sníženou chuť na sex ani další problémy, ale díky užívání pilulek se dokonce cítí atraktivnější a milování je pro ně daleko příjemnější záležitostí. Psychologové to vysvětlují tím, že spolehlivá antikoncepce ženám dodává jistotu – nemusejí se strachovat kvůli nechtěnému otěhotnění, při sexu se snadněji uvolní a tím pádem si jej více užívají.
Brát, či nebrat?
Pokud při užívání hormonální antikoncepce pociťuješ jakékoliv potíže – nejen zdravotní, ale také psychické – určitě se svěř svému lékaři. Může ti doporučit jiný druh hormonální antikoncepce, který ti bude vyhovovat lépe, anebo ti poradí, jakými dalšími způsoby se můžeš před nežádoucím těhotenstvím chránit.
Rozhodně se nikdy nenech do pilulek nikým nutit. Pro tvého partnera je to pochopitelně také velmi pohodlné, jelikož on nemusí myslet prakticky na nic, ovšem rozhodnutí, zda je chceš brát, je jen a pouze na tobě.
Zajímavé čtení: Co si myslíš o sexu při menstruaci?
asi mám šťastie, ale mne tabletky nespôsobili absolútne nič. žiaľbohu sa mi nezväčšili ani prsia :D ale čo už. som rada, že som natrafila na antikoncepciu, ktorá mi nestrpčuje život. preto si myslím, že by si dievčatá nemali vyberať tú najlacnejšiu, ale čo najnovšie typy s nižším obsahom hormónov, ktoré sú síce o čosi drahšie, ale ani nebudete vedieť o tom, že vo vašom tele práve prebiehajú hormonálne “výbuchy”
Já už skoro dva roky používám Diane 35, doktorka mi ji předepsala hlavně na akné, ale to se mi už vcelku spravilo, takže na příští kontrole se chci poradit, jestli bych nemohla zkusit něco jiného a pokud možno levnějšího… jmáte někdo zkušenosti s levnějšíma práškama, které vám vyhovovaly, nezhoršilo se vám po nich akné, nepřibraly jste po nich atd…?
Od šestnácti mám TriMinuet – nejsou špatné, na tři měsíce stojí kolem 450Kč (záleží v jaké lékárně). Ale s akném to je jak kdy, bud se dělá nebo ne.. :D
Ja mam Chloe. Beru je treti mesic a nevim o tom, ze bych pribrala, ani nic podobnyho. Samozrejme je to individualni, takze kdyz se tak nestalo u me, neznamena to, ze bude vyhovovat vsem. Akne se pomalu ztraci, zalezi to taky na psychice a jelikoz mam ted nejake problemy, tak se obcas holt neco objevi, ale uz to neni tak hrozny jako driv. Pani doktorka rikala, ze s nejakymi vysledky u toho akne muzu pocitat tak po pul roce uzivani, takze uvidim po tomhle baleni. Je to nejakych cca 450Kc na tri mesice, zalezi na lekarne. V jedne jsem koupila za 430, v druhe za 480…
Já mám Minervu(420,- za 3měsíce) už asi půl roku. Lehce jsem přibrala, ale pravděpodobně to bylo tím že tělo bylo zvyklé posilovat a přes prázdniny jsem vůbec nechodila. Jinak je proti akné, ale s ním jsem neměla problém ani předtím, takže nemůžu posoudit. Vyrostly mi prsa, deprese vážně nemám, a spíš mám větší chuť na sex :-) Toť moje zkušenosti :-)
Minervu mám taky už cca 4 roky. Prý má úplně to samé složení jako Diane, jen ji prodává jiná značka a je o dvě stovky levnější :-) (kupuju ji v Brně v Lévné lékárně – kousek od Hlavasu za 404 Kč, levněji jsem ji v Brně zatím nesehnala), ale taky už uvažuju o změně, radši bych už něco s nižší hladinou hormonů
Hlavně tady není uvedena nejzávažnější komplikace a to embolie, která je teda dost velký strašák, protože může vzniknout i u mladých jinak zdravých holek, především kuřaček..
Ta lékárna se vyloženě jmenuje “Levná lékárna”? Abych věděla, po čem mám čumět ;)
Simiq, rozhodne nezapomen doktorce o zmenu antikoncepce rict – Diana je nechutny svinstvo a na akne staci brat pouze 3 mesice, a pak prejit na nizkohormonalni antikoncepci. Alespon tak to se mnou udelal muj lekar. Diana mi drasticky srazila hladinu testosteronu, ktery mi akne zpusoboval a setrnejsi antikoncepce uz tu mirnou hladinu zvladla udrzet. Diana byla takovy svinstvo, ze jsem mela modriny po celym tele – stacilo me poplacat po zadech a uz jsem byla fialova – mela vliv na srazlivost.
BTW – uz temer rok, po osmi letech uzivani, antikoncepci neberu, nejsem nejmladsi, ale takovy zajem muzu o mou osobu jsem jako po vysazeni snad jeste nezazila. Asi na tech feromonech neco bude….:-)
Já jsem teď po roce a půl antikoncepci vysadila, rozešla jsem se s přítelem..bála jsem se abych nepřibrala atp..ale hubnu :D a navíc ta chuť na sex je šílená… už pomalu nevím co s tím dělat :D …Připadám si daleko přitažlivější atp.. cyklus mi to perfektně srovnalo..já si nemůžu stěžovat, už nejsem nafouklá :)