Dva měsíce sis užívala bezstarostné prázdninování… Jenže škola je tu coby dup. Máš strach, že budeš mít problém najet na starý režim? Poradíme ti, jak “nakopnout” pozornost.
Možná to znáš, čeká tě důležitá práce do školy, musíš se učit na zkoušky anebo se stále pokoušíš o něco, co nejsi schopná dokončit. Špatné soustředění dokáže znesnadnit jakoukoli činnost. Snížená koncentrace může mít běžné příčiny – hlad, stres, osobní problémy, ale i nedostatek spánku či nezájem.
Zaostřit, soustředit!
Nerozptyluj se. Jasně, snadno se to řekne. Každého totiž zaručeně rozptýlí něco jiného. Obecně ale platí, že člověk by při důležitých činnostech měl mít vypnutou televizi a nejlépe i rádio. Ale je tu jedna výjimka – hudba na pozadí. Spoustu lidí totiž rozptyluje naopak naprosté ticho. Správná hudba ale působí pozitivně na určité činnosti – například k učení se hodí hudba klasická.
Jedno po druhém!
Je těžké se soustředit na jednu věc, pokud jich děláš více najednou. Vše ti tak bude trvat déle a můžeš udělat spoustu chyb. Proto si postupně urči, jakou činností začneš a jakou skončíš.
Přestávky!
Dej si pauzu klidně po každé hodině. Protože soustředit se je jedna věc a skutečně být soustředěná druhá. Mozek totiž potřebuje po určité době na chvíli vypnout. Pro osvěžení je dobré dělat nějakou fyzickou činnost, třeba procházku, úklid apod.
Minerály!
Je vědecky dokázáno, že nedostatek minerálů (speciálně boru) vede k poruchám pozornosti. Tyto minerály můžeš najít například v ovoci, hlavně ve švestkách. Další minerály jako je zinek je obsažen v červeném mase. A v neposlední řadě – pij hodně vody. Pokud má tělo nedostatek tekutin, povede to k větší únavě.
Něco zakousni!
Pozornost může klesat i se sníženou hladinou cukru. A všichni nejspíš víme, že jídlo nám pomáhá, abychom se v další vlně práce více soustředili.
Sladká odměna?
A nakonec bych doporučila, aby sis určila něco, co tě bude motivovat k dokončení práce. Například naplánovat si kino, výlet nebo rande. Rozkaž si, že pokud to nedoděláš, nic nebude…