Přátelství po rozchodu: Kdy to může vyjít?

Zůstaneme přáteli… Tahle věta může působit jako zabiják i jako uklidnění. Je jedno, jestli ji říkáš ty nebo druhá strana – téměř vždy to přináší další otázky k zamyšlení. Cožpak se nedokážu vyrovnat s rozchodem a musí mi být neustále nablízku? Myslí to vážně, nebo to říká jen tak, aby mě to bolelo méně? Může náš vztah fungovat, ačkoliv o tom druhém víme mnohem víc než o ostatních kamarádech?

Přátelství s ex má mnoho příznivců a zároveň odpůrců. Najdeme příběhy lidí, kteří si prožili se svými ex nejedno trápení a snaží se zapomenout.

mladý pár leží v parku
Přátelství s bývalým? Někdy vyjde, někdy ne

Najdou se i tací, kteří mají naopak se svými ex výborné vztahy i po rozchodu, a dokonce jim šli i za svědky na svatbě. Podobně šťastné příběhy najdeme dokonce i u úspěšných párů, které spolu podnikají, a i přes rozchod se rozhodli nadále spolupracovat. Bouřlivé rozchody ale někdy naopak zkřížily všem zúčastněným kariérní plány, což byl příklad švédské hudební skupiny ABBA.

Co uděláš, až uslyšíš tuto větu nebo než ji budeš chtít ty sama vyslovit?

Nejprve si ujasni, jestli o kamarádský vztah s dotyčným opravdu stojíš. Nemá smysl se snažit udržet jakýkoliv vztah s někým, koho doopravdy nemůžeš vystát nebo ti nějakým způsobem ublížil – tohle si kamarádi nedělají. Musíš mu stále upřímně důvěřovat a tak trochu se i tvářit, jako by se předtím nic nestalo. Není to jednoduché, a právě z tohoto důvodu dá nejspíš většina slečen přednost rychlému odloučení.

Čti také: Sex s ex?

Někdy je ovšem krátkodobé odloučení prospěšné, aby vůbec nějaké přátelství mohlo vzniknout. Dej mu (nebo sobě) čas na opadnutí prvotních emocí. Lepší bude, pokud si dáte oba pauzu, budete se věnovat svým kamarádům a zálibám a teprve potom se spolu začnete normálně bavit.

Pokud máte společné známé, nejspíš se nevyhnete tomu, že se dříve či později dozví, co se mezi vámi stalo. Je dobré to ostatním říci, obzvlášť pokud jste ve fázi, kdy nechcete jeden s druhým mluvit, jinak by se mohlo stát, že by tě kamarádka na narozeninové oslavě posadila vedle tvého bývalého. Může se ovšem stát, že tvoji kamarádi nebudou mít zezačátku pochopení pro váš obnovený vztah, i když bude na jiné úrovni. Nenech se rozhodit, ale raději neber bývalého mezi kamarády, alespoň do té doby, než pochopí, že i přátelství mezi vámi může existovat.

Vrátit se a nebo jít dál?

S největší pravděpodobností se však nevyhnete tomu, že si jeden z vás najde další lásku. Nebraňte si je navzájem, ale třeba se dohodněte, že do té doby, než to druhý zpracuje, nebudete o svých nových objevech hovořit ani se s nimi objevovat v blízkosti toho druhého. Někdy pomáhá, pokud se překonají bariéry a nový partner i bývalý se navzájem seznámí, je však vhodnější, pokud se bývalý představí jenom jako kamarád. V každém případě si však nedobírej nezadaného bývalého kvůli tomu, že si ještě nikoho nenašel – mohla bys ohrozit dobré vztahy.

Někdy je možné, že se páry po rozchodu znovu dají za čas dohromady, opět jako partneři. Samozřejmě nelze vyloučit, že se to stane i tobě, nicméně je lepší na to nespoléhat a nekamarádit se svým bývalým jen proto, abys ho mohla znovu získat. Pokud vycítíš, že druhá strana se tě zase snaží sbalit, popřemýšlej, jestli o to opravdu stojíš, ale hlavně si nezapomeň připomenout důvody, kvůli kterým jste se rozešli, abys neopakovala stejnou chybu dvakrát.

Autorka: Ivča

No Comments Yet

Leave a Reply

Your email address will not be published.