Zmákni školu levou zadní!

uceniŠkola. Pro některé z nás možná nepříjemně hnusné slovo, ale… I škola se dá zmáknout:-). A víme, jak na to! Nelámej si nad učením zbytečně hlavu – stačí se začít snažit, osvojit si studijní fígle a uvidíš, že učení nemusí být jen a jen mučení!

1. Žádné průšvihy
Škola sice občas není med, ale to neznamená, že ji máme nenávidět a snažit se si ji co nejvíc znechutit. To je klíč k neúspěchu.
Teď mám na mysli poznámky, vyrušování, výkřiky, neustálé napomínání od učitelů, napomenutí třídního učitele, soustavné zapomínání… Tyhle věci mohou z velké části ovlivnit učitelovo mínění o tobě. Když bude vidět, že se snažíš a že zapomenutý úkol mu následujícího dne doneseš, bude to jenom dobře. Proč si znepříjemňovat učení? Tohle všechno pak bude vést jedině, k tomu, že si na tebe učitelka, lidově řečeno, “zasedne.”

2. Přehledné sešity
Stává se ti často při učení, že svůj zápis zaboha nemůžeš rozluštit? Máme tu pár tipů, jak to zlepšit:
– Piš si barevné nadpisy. Budeš se pak líp orientovat ve svých poznámkách.
– Důležité věci si barevně zaznač nebo podtrhni.
– Text doplňuj obrázky k danému tématu.
– Pořiď si lenocha! Lepší zápis rovný než natočený o 65°, ne?
– Kup si barevné obaly, na každý předmět barevný obal a vyznáš se v nich.
skola

3. Pozor v hodinách
I když se třeba nudíš v matice, chemii nebo češtině, není to důvod k tomu, aby sis na ruku dělala tetování s drakem. Jednak ti lihovka na kráse nepřidá, jednak tak škodíš sama sobě. Co si ve škole zapamatuješ, při učení jako když najdeš. Všechno se ti bude líp pamatovat. Taky není na škodu, když si doma zopakuješ látky na další den. Ne, tahle stránka opravdu není manuál na to, jak se stát šprtkou. Neboj!

Jasně. Nerady se učíme. Alespoň většina z nás. Třeba tě učení nebude tolik děsit, když zkusíš následující tipy!

Zkoušení se navzájem
Pozvi si kámošku k sobě domů a navzájem se zkoušejte. Můžete si třeba udělat např. soutěž Kdo ví víc a z té látky se zkoušet. Neučte se jen to, co je v sešitě, ale i to, co z textu v něm vyplývá! Jinak látku nepochopíš a odpověď na záludné otázky pro tebe těžká.

Učení se ráno
Je to jednoduché a líp se to naučíš, protože tvůj mozek nebude vnímat žádné jiné vjemy. Jestli máš problém ráno vstát dřív, nařiď si budík a uvař kafe, pokud můžeš, nebo zelený čaj (ten je na nespavost a lepší probuzení).
Pak si v klidu lehni znovu do postele a začni se učit. Říká se, že večer je mozek schopný nejlépe vnímat podněty a pamatovat si. Takže si učení večer zopákni, ráno si přivstaň a budeš naučená!

Přepisování na papír
Některým lidem vyhovuje, když si dané učivo mohou přepsat na papír. Tím, že přepisuješ, si to v podstatě v duchu čteš a diktuješ, takže by sis to měla lépe uchovat v paměti. Nebo si dělej poznámky na papír.

Podtrhávání důležitých informací při čtení
Při čtení učební látky si můžeš to, co ti připadá důležité, podtrhávat. To, co je méně důležité, tečkovaně, průměrně důležité čárkovaně a důležité čarou. Pak budeš vědět, co si v učebnici zopakovat a nebudeš to tam lovit s lupou.

Text: Anežka Ch.
—–
4.1.2007

Eliška R.

Je jí třiadvacet, žije v Brně, miluje ruch a "šumění" města. Ve volných chvílích se často baví vařením nebo brouzdáním po obchodech. Sní, že jednou bude mít šatnu o velikosti minimálně své dosavadní ložnice. Náladu jí vždy zaručeně zvednou knížky od Roberta Fulghuma a za ráj na zemi považuje francouzské Azurové pobřeží.

22 Comments
 1. Souhlasím s tím vstáváním ráno..skutečně, když už jsem večer unavená a nechci se mi učit, nařídím si budík a donutím se vstát..mám pak mnohem lepší náladu, protože si uvařím kafé a v klidu si učiva předčítám..
  ten kdo říká, že by to nezvládl ráno vstát, tak je to blbost..všechno jde, když se chce–;)

 2. Ono jde o to, že je ten mozek odpočatej, ale někdo fakt není schopnej ráno do té hlavy něco nacpat :-)

 3. já se ráno zásadně neučím, raději se učím večer, to mám klid, nikdo mě neruší… pak si lehnu, mám dobrý pocit, že jsem vše stihla a vyspím se do růžova :)

 4. Poradím ještě jednu fintu kterou nám poradila učitelka z čestiny napište si tahák napřed ten úplně komplet se všemi informacemi a po té ho zestručněte a pak můžete ješte zestručnit budete to umět a tahák už nebudete potřebovat.Jestli chcete pro jistotu si ho však můžete uschovat.

 5. Ja jsem parkrat zkousela vstavat rano, ale vetsinou to dopadlo tak, ze jsem sedela a koukala do blba. Ucim se vecer a rano jak vstanu, tak si to zopakuju a kdyz mi neco vypadne, podivam se na to v buse… celkem to na me ucinkuje, i kdyz kazdy ma jiny styl uceni

 6. LOL no když já si začnu něco potrhávat v sešitě tak mám pak celou stránku různých braviček :D a někde pod těma zvirazńovačema se ukrývá text ;)

 7. většinou se učim ráno, jednou zkoušela učit večer celou látku sem si pamatovala.
  Tak sem to zkusila znovu, ale s jiným předmětem a skoro NIC sem si nepamatovala!
  Asi záleží hodně i na tom jestli se učim matiku, nebo příroďák.Myslim si, že si mozek večer líp večer zapamatuje líp text, než čísla, nevim proč:-)

 8. Hm…mě to neleze do hlavy večer.Nevim proč ale prostě se na to už nemůžu soustředit.Radši se učím ráno.

 9. No jo, každej to máme jiný, musíme si ten “nýš” způsob priostě najít.
  Btw: Už zkoušely si něco nahrát (třeba na mp3) a pak si to pustit místo hudby? ;-)

 10. Anežka Ch.: Já se takhle jednou učila na děják a bylo to nudný, jak školní výklad. První minutu ještě dobrý, ale pak jsem do toho začla dělat 100 dalších věcí: Kreslila jsem si, lakovala nehty,… =D A když mp3 dopovídala látku zjistila jsem, že stejně nic neumím =D…
  Jinak ale vono jde o to, co se člověk učí. Třeba příroďák – ten stačí párkrát pročíst, popřípade v hlavě zopakovat, nebo odpovědět na případné otázky v učebnici. Pak už stačí jen letmé nakouknutí před hodinou nebo cestou do školy a je to ok! Oproti tomu matika – ta se musí pochopit a nejlépe i vyzkoušet, na co mi bude když si přečtu nějakou teorii, když tomu nebudu rozumět a ani nebudu vědět, jak se to počítá =D

 11. Eli=):
  No tak děk´ják . . chýápu . . . i když ony buňky na učení taky tak jednoduchý nejsou . . . :D :D

 12. učení jako učení…ale to vstávání…u mě je největší překonávání se za prvé vstát a za druhé do tý školy vůbec dorazit..jinak je to i v pohoxD

 13. no já mam doma strašně popsanejch A čtyřek páč když už se teda učim,tak to dycky přepíšu a nalepim nad postel :-) pořát píšu, lepim a předčítam. Docela to i funguje ¨:-)

 14. Tak lidičky já se učím zásadně ve vaně:-D nejdřív sem nevěděla jak to udělám ze sešitama aby nebyly mokrý,ale pak sem na to přišla přepíšu si danou látku na papír a sprchou postříkám kachličky pak na to krásně přiložím papír a je to.Dále si to furt čtu do kola.Až vylezu z vany sem naučená.Takhle mi to vždycky vyšlo.Teda až na matiku tu asi nikdy nepochopím =D

 15. QuaCk: naprosto souhlasim, dřív než v půl osmý se z tý postele fakt nevykopu a ten nápad, že si máš v klidu zase lehnout mě naprosto dostal! Kdybych si zase lehla tak spim, i kdybych toho kafe vychlastala třeba celej půllitr:-D

 16. To mě je uplně jedno kdy se učim:D to mě přijde že sem jediná na světě kdo se musí učit aby něco uměl hele :D

 17. Náš učitel říká-Nauš se to večer,zopakuj si to ráno,ve škole a těsně před písemkou.To je fakt nejlepší !!!
  A jako odměnu za naučení si můžeš vzít třeba čokošku nebo tak :-)

 18. Ahoj jmenuji se Tereza a můžu vám říct že tento článek je fakt moc ehm….. no jak bych to jen řekla…. nudnýýýý a to z důvodu protože já jsem se ptala na to JAK JSE MÁM STÁT ŠPRTKOU a ne jak mám zmáknout základku….Fakt to bylo trapné no nic moc…..
  Děkuji za pochopení přeji hezký den….♥♥♥ =(

Leave a Reply

Your email address will not be published.