Mít povolání, které by nás bavilo a uspokojovalo, je snem snad každého. Stejně tak představa, že jednou skončíme na místě, na kterém si život jen s nechutí odbudeme, je velkou noční můrou. Rozhodnutí, kterým směrem vlastní život směřovat, je víc než zásadní.
Deváťáci už v tuto chvíli pravděpodobně třímají v rukou rozhodnutí o svém přijetí či nepřijetí na vybranou střední školu, maturanti mají ještě všechno „děsivé“ před sebou. Rozhodnout se, kam dál, je jedno z nejtěžších vůbec. Jenomže ono nejde jen o rozhodování před křižovatkou, kterou před nás postaví sám život. Čas od času snad každý přemýšlí, zda to, co dělá, má nějaký smysl, nebo si jen ukrajuje ze svého koláče a drobky háže přes plot nevděčným holubům.
Mýty kolem výběru povolání
S výběrem povolání se hodně často vážou mýty, které tě snadno svedou na špatnou kolej. Čeho se vyvarovat a kde vyhledat odbornou pomoc?
1. Vybrat si povolání je jednoduché, a pokud se nemůžu rozhodnout, jsem hlupák, který neví, co chce. Normální člověk se obejde bez cizí pomoci.
Pravda: Zvolit si svou životní kariéru, která ti bude po všech směrech vyhovovat, je zdlouhavý a složitý proces, kterým je třeba projít krok po kroku. Je důležité zejména poznat své Já a ujasnit si, kdo jsi a co chceš. Není ostudou vyhledat k tomuto účelu pomoc svých blízkých, psychologů či studijních poradců, právě naopak.
2. Psycholog mi přesně řekne, které povolání je pro mě to pravé.
Pravda: Psycholog ani žádný jiný odborný poradce pro volbu povolání ti neřekne přesně, která práce je pro tebe bezvýhradně ta pravá. Pomůže ti ale utřídit si tvá přání, cíle, zájmy a schopnosti, díky čemuž pro tebe bude výběr konkrétní profese o poznání snazší.
3. Povolání bych si měla vybrat ze „seznamu nejlepších a nejzajímavějších,“ všechny ostatní jdou stranou.
Pravda: Žebříček nejprestižnějších povolání ve společnosti se časem proměňuje. V dnešní době chce být každý druhý právník, podnikatel nebo psycholog a jiné, neméně zajímavé studijné obory stojí jaksi v pozadí. Při výběru budoucího povolání by ses neměla řídit jen tím, že tě pak lidé budou uznávat nebo že budeš vydělávat velké peníze. Budoucí plat by rozhodně neměl být hlavním či dokonce jediným kritériem při výběru. Naslouchej více svému vnitřnímu hlasu a zamysli se, co by tě skutečně bavilo.
4. Jakmile si své povolání jednou zvolím, už nebudu mít nikdy možnost toto rozhodnutí nijak změnit.
Pravda: Lidé běžně během života vystřídají různá a často docela nesourodá povolání. Nezřídka kdy se také stává, že po vystudování určitého oboru život člověka zavane úplně někam na jinou stranu. V dnešní složité době je nejdůležitější přizpůsobivost.
5. Takže si jen něco vyberu a mám vystaráno.
Pravda: Pouhým výběrem povolání cesta k vysněné kariéře ani zdaleka nekončí. Správná volba je důležitá, ale funguje jen jako odrazový můstek. Jak daleko doskočíš, to záleží jen a pouze na tvé snaze se svým snům přiblížit. Zjisti si možnosti ohledně vzdělání, plánuj, sbírej potřebné zkušenosti.
Otestuj se on-line: metoda REISEC
Jsi přesvědčená, že jakákoliv rada by ti pomohla, ale zajít například do psychologické poradny se ti nechce? Vyzkoušej si test osobnosti na internetu. Dbej však na to, aby byl skutečně důvěryhodný a vytvořený odborníky. Moderní testy, jež ti mohou výběr usnadnit, často pracují s metodou RAISEC, která vychází přímo z psychologie osobnosti. Klade důraz na typologii osobnosti člověka, zjišťuje jeho schopnosti a zájmovou orientaci. V takovém testu zjistíš, ke které z jeho šesti kategorií náležíš a které skupiny povolání by pro tebe mohly být nejpřijatelnější.
Mrkni na následující odkazy:
http://www.vyber-povolani.cz
http://www.test-osobnosti.cz
Když jsem si vybírala svůj “směr”, tak mi hodně pomohla stánka http://www.job-tip.cz. Narozdíl od ostatních testů, je tenhle celkem “inteligentní” a hlavně je zadarmo :)
Testy z odkazů v článku jsou placené (50 kč smskou)… Takže také doporučuji spíš http://www.job-tip.cz :-)