Aby byly šperky ještě krásnější

Náušnice, náramky, náhrdelníky, brože, prstýnky a hodinky – to nás napadne, když se řekne slovo šperk. Díky dobře zvolenému kousku můžeš ozvláštnit své já, oživit outfit, můžeš si přidat trochu ženskosti a smyslnosti. I šperky ale mají svou životnost. Pokud chceš, aby dlouho vydržely hezké a nezničené, je třeba o ně správně pečovat.
perly-perlovy-nahrdelnik-sperky

Šperky ze zlata patří mezi nejhezčí. Jsou známkou jisté dokonalosti, o čemž svědčí i jejich cena. Bílé zlato, což je zlato s příměsí palladia a niklu, také patří mezi populární. A není tak měkké. Stříbro naproti tomu patří k nejoblíbenějším. Je cenově dostupné, často ale černá. Velmi populární je také chirurgická ocel. Šperky z oceli jsou za dostupnou cenu a vypadají podobně jako stříbro.

Jak o šperky pečovat?

Zlato a stříbro, ač na první pohled to tak nevypadá, jsou velmi měkké kovy, dají se lehce poničit – můžeš je minimálně poškrábat. Pokud chceš šperk z kovu vyčistit, používej pouze hadříky ze stoprocentní bavlny. I samotný prach na hadříku může být ostrý a může na špercích zanechat škrábance. Zapomeň na babské rady, šperk zubní pastou nevyčistíš. Použij ji jedině na stříbro, ale raději si sežeň slabý roztok amoniaku rozpuštěného ve vodě. Předem si ale zkontroluj etiketu na výrobku, důležité je, na jaký drahokam je určen. Nejlepší je čištění šperků nechat na zlatníkovi – ten je vyčistí profesionálně a může opravit menší škrábance a deformace.
Pokud se někam chystáš – do školy, na party, na ples či na rande, vždycky nanes nejprve líčidla, nalakuj si vlasy a nehty, učeš se. Všechny zkrášlující prostředky totiž obsahují chemikálie, které poškozují jednak kovy, a jednak i drahé kameny. Stejně je ale po sundání očisti od makeupu a nečistot – vydrží déle. Samozřejmě je neber do bazénů a solárií, při úklidu (opět střet s chemikáliemi) a samozřejmostí je i barvení vlasů.
Šperky nikde nenechávej povalovat – ty menší skladuj ve šperkovnici a na větší si pořiď organizér. Fantazii se meze nekladou. Mohou to být nádoby, stromky, věšáčky, ruce, apod. Díky pořadníku si usnadníš život s věčně zamotanými řetízky a náhrdelníky, které se tak mohou poškodit.

Jak šperky nosit

[check_list]

  • Šperk by měl dokonale ladit s výběrem tvého oblečení. Pokud k sobě neladí, rozhodně je nenos!
  • Pro denní nošení se hodí menší šperky – ty si můžeš vzít prakticky ke všemu. Pro zvláštní příležitosti zvol ale šperky větší, jedinečné. Ty by pak se šaty měly ladit naprosto dokonale.
  • Ženy by měly nosit spíše malé prstýnky s jedním či dvěma kameny. Dnes jsou ale v módě výrazné prsteny s velkými kameny.
  • Výběr náušnic má vliv na výraz tváře. Pokud jsi silnější či nosíš brýle, neměla bys nosit kruhy.
  • Pokud chceš působit elegantně, nos brože – nejčastěji se nosí brože s motivy zvířat a květin.

[/check_list]

Bára

Studuje a bydlí v Ostravě, učí se rusky, anglicky, španělsky a německy, baví ji fotografování, plavání a knížky Roberta Fulghuma.

No Comments Yet

Comments are closed