Zlato versus stříbro – co je lepší?

Jaký vztah máš ke zlatým s a stříbrným šperkům? Já mám například šperky moc ráda, nemusí být zlaté či stříbrné, ujíždím hlavně na náušnicích. Jsou skvělé, protože ke každému oblečení si můžeš vzít nějaké jiné. Co se týká kovu, ze kterého je šperk vyroben, preferuji spíše chirurgickou ocel či stříbro, na zlato si přijdu… Jak to říct, možná ještě nevyzrálá, myslím, že přidává roky – tedy pokud jde o to žluté a navíc ani nemám pocit, že by mi slušelo, více vynikám ve světlých špercích.


trendy-podzim-2011-modni-nausnice-sperky-doplnkyZlato, které se v Česku prodává a má více než 0,5 gramů, musí být označeno puncem, který udává ryzost šperku. Podle odborníků je velmi oblíbené bílé zlato, zájem o žluté stále klesá. Bílé zlato je směs zlata s různými kovy, které mu dodávají stříbřitou barvu. Bílé zlato je lépe kombinovatelné, mladistvější a elegantnější.

Nejprodávanější šperky ze zlata jsou prsteny – hlavně ty bílé s brilianty. Co se týká údržby, najdeš na trhu mnoho prostředků, kterými zlato čistit. Chemické prostředky se ale nedoporučují, to jen na velmi zašlý šperk. Při nákupu zlata si dej pozor na falzifikáty. Zlatník by měl mít vystavenou tabulku punců vydanou na puncovním úřadě, popřípadě by ti měl půjčit kukátko či lupu, aby sis mohla pravost zlata ověřit.

K čemu se hodí zlato

Žluté zlato můžeš nosit k hnědé, černé, oranžové či pastelovým barvám. Na trhu si můžeš vybrat zlaté náušnice, elegantně působí prstýnky – ty úzké ti opticky zmenší ruce. Se zlatými šperky to nesmíš přehnat, potom celý tvůj vzhled může působit zmateně. Když si chceš vzít šaty s výstřihem do V, můžeš zvolit zlatý náhrdelník, budeš vypadat fantasticky. Pokud zvolíš mladistvější verzi – bílé zlato, hodí se k malinové, světlé, karmínové, tyrkysové či třeba švestkové barvě. Na večer ve společnosti můžeš zkusit černé koktejlky a dlouhé visací náušnice z bílého zlata. Nemůžeš šlápnout vedle.

Jak je to se stříbrem

I výroba stříbra patří pod kontrolu puncovních úřadů. Stříbrné šperky byly dlouhou dobu nejoblíbenějšími na světě, stříbrná barva působí čistě, neutrálně. Stříbro je znakem určité prestiže, a přesto je pořád dostupné – cenově – mnoha lidem, to proto je tak oblíbené. Stříbro můžeš čistit bavlněnými hadříky, musíš ale dávat pozor na to, abys šperk nepoškodila, stříbro je měkký kov. Jeho jedinou a velkou nevýhodou, kvůli níž jsem vyměnila stříbro za chirurgickou ocel, je jeho černání. Stříbro černá hned z několika příčin. Jednou z nich je chyba ve výrobě, další pak třeba pH tvé pokožky – pokud je moc kyselé, šperk začne černat. V prvním případě pomůže reklamace, v tom druhém rhodium.

Stříbro rozjasní jakýkoliv druh oblečení, nemůžeš udělat chybu. Pokud ovšem nezkombinuješ dohromady zlaté a stříbrné šperky – to pak působí lacině. Podle stylistek stříbro sluší hlavně blondýnkám, brunetkám se světle hnědými vlasy či zrzkám. Zvlášť pokud mají zelené či světle modré oči. Skvěle působí kombinace stříbra a černé, šedé nebo bílé barvy. Obzvláště sexy dojmem působí kombinace červené, tyrkysové, švestkové či malinové barvy. Stříbro se nosí se stříbrem – zkus kombinaci stříbrných šperků (zvláště pak stříbrné náušnice) se stříbrným líčením!
Vybírej si kvalitní šperky u dobrých, ověřených prodejců (my máme dobrou zkušenost s www.hodinky-klenoty.cz).

Ať už nosíš šperky z jakéhokoliv kovu, nos je s elegancí, ale nepřeháněj to s nimi. Šperky jsou znakem určité prestiže, díky nim doplníš či završíš svůj outfit, ale příliš mnoho šperků dojem luxusu neudělá – spíš naopak.

Bára

Studuje a bydlí v Ostravě, učí se rusky, anglicky, španělsky a německy, baví ji fotografování, plavání a knížky Roberta Fulghuma.

No Comments Yet

Comments are closed