Oblečení – každodenní zlo nebo rafinovaná past na muže?

Nebaví tě každé ráno stát nad šatníkem a přemýšlet, co na sebe? Můžeš to vyřešit snadno a pořídit si pár jednoduchých kousků, které ti sednou v každé situaci. Stačí se obléct a jít. Abys vypadala dobře, nemusíš mít šatník praskající ve švech. Stačí jen trocha nápaditosti a rafinovanosti. Stejně tak, jako to po staletí dělala většina žen, kdy jim mnohdy vystačily dvoje šaty. Jedny na všední dny a druhé do kostela.

Před mnoha tisíci let v době kamenné, se pračlověk rozhodně nezabýval tím, jakou kožešinu si kdy obleče. Pánské i dámské oblečení plnilo svou praktickou funkci, a to zahřát majitele a ochránit ho před sychravým moda, satyvlhkým počasím venku. Pak ale přišla móda a vše se změnilo.

Stejně tak jako se říká za vším hledej ženu, v případě pokroků a novot všeho směru by se klidně mohlo říkat za vším hledej Starověký Egypt. Právě v Egyptě vznikla móda i módní trendy. Možná se budeš divit, ale řídili se jimi jak muži, tak ženy. Muže tohle parádění přestalo po pár stoletích bavit a vrátili se k praktickému obyčejnému oblečení. Ženy se ale držely a stále drží moderních trendů, ať se děje, co se děje.

Jak šel čas

V dnešní době se módní trendy mění pomalu každou sezónu. Je tak těžké vybrat si kousky, ve kterých budeš vypadat šik po několik let a navíc se v nich budeš cítit dobře. Ale nemysli si, v minulosti se módní trendy také měnily, jen ne tak závratnou rychlostí jako dnes. Změna přicházela většinou s mladší generací, s vývojem společnosti kupředu anebo se změnou architektury.

Například v období gotiky nosily obě pohlaví téměř totožnou tuniku utkanou ze lnu či vlny. Jestli byl člověk bohatý nebo naopak chuďas se poznalo jenom podle výšivek a zdobení na tunice. A že se bohatí svým majetkem rádi chlubili. Postupem času se tak oděv stal synonymem bohatství a majetku svého majitele.

Je jedno, jestli ženy chodily zahalené v dlouhé tunice, nebo se postupem času stahovaly do vyztužených korzetů a prohlubovaly si výstřihy. Vše mělo jeden jediný účel, a to přitáhnout pohledy veřejnosti.

Proč se snažit?

Hezké, vkusné oblečení podle poslední módy a upravená vizáž totiž ženě či slečně zaručovaly tu nejdůležitější věc – přilákat jejího budoucího chotě. Dobře vychovaná slušná slečna se svým nastávajícím mohla sotva promluvit, a tak se musela spolehnout na svou garderobu, aby vyvoleného přilákala a přesvědčila jej, že pro něj bude vhodná partie.

Mám to vůbec zapotřebí?

Je tomu více než sto let, co se ženy postupně zapojily do pracovního procesu. Už celé dny nevysedávaly v salónu nad vyšíváním, ani netrávily dlouhé dny gruntováním domácnosti a čekáním než se manžel vrátí domů. Méně času v osobním životě ženy znamenal i změnu jejího šatníku. Stejně, jako se muži začátkem 17. století obrátili k praktickému oblečení, učinily tak začátkem 20. století i ženy.

To, že ženy začaly nosit jednoduché praktické oblečení a dokonce kalhoty, souviselo jak s jejich novou rolí ve společnosti, tak s hnutím sufražetek, které bojovalo za rovnoprávnost mezi pohlavími. Kalhoty tak pro ženu saty, obleceni, modaz 20. let minulého století znamenaly určitou rebelii vůči mužům a společnosti jako takové.

Dnes už oblečení ani móda neslouží k projevům postavení ve společnosti. Oblečení slouží hlavně svému praktickému účelu. Co ale přetrvalo je, že se na svůj oděv snažíme přilákat potenciálního partnera.

Základ šatníku – méně nervů při oblékání

I v dnešní uspěchané době by si žena měla udržet alespoň část své ženskosti a neoblékat se úplně jako muž. Je to pohodlné, kalhoty zamaskují neoholené nohy, ale… Není lepší sáhnout po sukni či šatech, které můžeš nosit celoročně? Navíc, tvá odhalená lýtka určitě ocení nejeden muž, nemysli si!

Pro začátek chce mít v šatníku několik kousků, ve kterých se cítíš dobře, padnou ti a hlavně zdůrazňují tvé přednosti. Proto nenakupuj impulzivně, neber si malé zářivě růžové tílko jen proto, že je ve slevě, a hlavně si všechno dobře vyzkoušej.

Jako základ si vyber kousky bez potisku v decentních univerzálních barvách, jako je černá, červená a bílá. Tyto barvy se dobře kombinují a můžeš k nim podle libosti přidávat vzory i výstřednější kousky. Určitě si pořiď několik kvalitních jednobarevných triček nebo tílek, propínací svetřík, sako, tmavé kalhoty a sukni a podle libosti i šaty. Základem jsou samozřejmě černé s délkou pod kolena. A zbytek už zvládnou doplňky, šátky, náramky, náušnice a další.

Nemusíš mít šatník narvaný k prasknutí, abys měla co na sebe. Stačí pár jednoduchých snadno kombinovatelných kousků a je vystaráno! Ráno pak nestrávíš hodinu vybíráním nového outfitu a zoufáním, že neonové barvy už vyšly z módy.

Dříve jsem trpěla popisovanými problémy. Impulsivní nákupy, příliš velké oblečení, vyhozené peníze, … Od té doby, co nakupuji s rozmyslem, mám najednou více oblečení a hlavně se v něm cítím pohodlně a upraveně. A o to přeci jde, ne? Aby nás oblečení zahřálo, cítili jsme se v něm pohodlně i sebevědomě, a tím přilákaly pozornost opačného pohlaví.

Tip pro tebe – FMODA.cz

Martina Koubová

Milovnice sladkostí, hlavně cupcaků, přírodní kosmetiky, koček, gumových kachniček a vinylových desek, co by jednou ráda vlastnila kavárnu či obchod plný šminek.

No Comments Yet

Leave a Reply

Your email address will not be published.