Parfémoví černí jezdci, aneb jak nenaletět na padělek

Pro parfém dnes nemusíš chodit do obchodu. V e-shopech nebo internetových aukcích mají často daleko větší výběr i nižší ceny. Bohužel je velice snadné naletět – při smůle a hlavně neopatrnosti ti domů místo kvalitního značkové vůně může dorazit padělek.

Krásný flakon, pěkná vůně a především nízká cena – no nekup to! Jenže za nízkou cenou se může skrývat „fake“ – vyhodíš za něj nemalé peníze, které ti ve většině případů už nikdo nikdy nevrátí. Zabránit černému trhu není jednoduché, a tak se před padělky musíš obrnit. Jak? Nauč se je odhalit dříve, než rozbiješ (pomyslné) prasátko.

Jednou jsem šla kolem stánku s visačkou „Parfémy za nízké ceny“. Jelikož jsem nadšenec do všech možných vůní, zastavila jsem se u něj a začala se prohrabovat lahvičkami. Místo pravé vůně Naomi Campbell jsem ale narazila na černotu nazvanou Noemi Caramell. Co je nejhorší? V prvním momentu jsem si rozdílu v názvu opravdu nevšimla. Naštěstí jsem na to přišla dřív, než jsem stačila vytáhnout peněženku. Podobná věc se mi stala s obuví – na krabičce stálo Abdidas.

Na tržištích a také v internetových aukcích na takové zboží narazíš naprosto běžně. U těchto případů však není obtížné poznat, že se jedná o faleš, stačí být jen ostražitá a všimnout si pozměněného názvu. Někdy se ale můžeš setkat s kousky, které od těch pravých nejsou jen tak k rozeznání, jelikož na první pohled mají stejný obal, název i krabičku. Na co si dát pozor především?

Krabička parfému

Pokud si svůj oblíbený parfém kupuješ už dlouho a dobře ho znáš, bude to pro tebe odhalení případného padělku o něco jednodušší. Padělky na obalech se poznají často pouze v detailech. Například název parfému bývá napsaný jinou barvou či znakovým fontem, může obsahovat chyby v diakritice, mít odlišný rozměr a podobně.

Věděla jsi, že…? Padělání zboží je postihnutelný trestný čin. České zákony však porušuješ i pouhou koupí padělku. A nezáleží na tom, že jsi jej při nákupu nerozeznala od originálu.

Krabička padělku může být na rozdíl od originálu menší nebo tenčí, obrázky nebo tvary na krabičce mnohdy vypadají odlišně, obal se jinak leskne. Zadní popisky na krabičce jsou napsány menším písmem a podstatné informace o výrobku, například složení, většinou chybí.

Napoví ti také celofán. Ty falešné jsou obvykle z laciného, mačkavého “igelitu”. U těch pravých se obvykle jedná o pevný celofán z hladkého a nemačkavého materiálu. Někteří podvodníci jsou ale vychytralí, použijí originální krabičku a do ní vloží padělek parfému.

Flakon parfému

Poznat plagiát lahvičky je o něco jednodušší, ale i tak můžeš snadno přehlédnout některé detaily. Značkové parfémy se prodávají většinou v zajímavých, luxusně působících flakoncích, jejichž tvar mají padělatelé často problém přesně napodobit. Sklo bývá tenčí a lahvička může být výrazně větších či menších rozměrů. Pozornost věnuj také tloušťce dna, kdebývá rozdíl vcelku dobře viditelný.

Někdy se ale podvodníci napodobit originální flakon ani nesnaží. Mnoho padělků se prodává v jednoduchých, tuctových a hlavně už na první pohled lacině působících flakonech z podivného materiálu. Uzávěr napodobenin je většinou z plastu či podobných křehkých materiálů. Tehdy je odhalení velmi snadné

Na místě je přihlédnout i k délce a šířce hadičky. Zapamatuj si, že hadička v případě „fejků“ bývá příliš dlouhá (uvnitř flakonku je zkroucená) a podstatně širší.

Vůně parfému

Originální vůně od pravých výrobců mají delší výdrž. Tester proto otestuj na zápěstí. Pokud parfém rychle vyprchá anebo v krátkém čase změní svou vůni, jedná se o faleš.

Padělané vůně jsou identifikovatelné také tím, že při čichání k vůni k tobě propustí silný alkoholový odér. Padělatelé se snaží vydělat tím, že při výrobě napodobenin použijí větší obsah alkoholu a menší část aromatických složek. Jestliže vodička obsahuje i maličký rozdíl mezi vůní originální, může se jednat o podvrh.

Věděla jsi, že…? Mnoho padělků obsahuje zvířecí moč. Podvodníci jí často nahrazují jednu ze složek originálních parfémů, která je drahá a hůře dostupná.

Všímej si také barvy. Padělek může mít jiná barevný nádech i konzistenci. Stejně tak může být vodítkem i množství vůně ve flakonu. To poznáš jedině tak, že si jej ověříš u originálního prodejce. Některé značky „nedolévají“ parfém až po hrdlo. Přestože vůně obsahuje jen o několik mililitrů více nebo méně, opět se může jednat o imitaci.

Nejen že s falešným parfémem moc parády nenaděláš, napodobenina parfému ti může způsobit i vážnou alergickou reakci. Proto si při nákupu parfému raději připlať anebo si důkladně ověř pravost vybrané vůně.

Naletěla jsi někdy? Svěř se nám v komentářích!

10 Comments
 1. Zakoupila jsem na aukru parfém paco rabanne Lady million má ale jinou krabičku.Vůbec si nejsem jista ,zda jde o originál,je možné to nějak zjistit? Prosím poradí někdo??Monika.

 2. Re Monika:
  Mám stejný problém na aukru jsem si vyhlédla (ale koupila už mimo aukro) paco rabanne a jevil se originálně zabalený tudíž jsem tumu nevěnovala pozornost …doma jsem zjistila že jde o padělek….. Možná jsme to koupili od stejného uživatele. Víš nick?
  A dokáže někdo poradit jak tohle řešit dále?

 3. a jaké má prodejce komentáře? psalo mu tam už více nespokojených zákazníků? Pokud s výrobkem nejsi spokojená, ozvi se mu s tím, že chceš výrobek vrátit + na prodejce padělků bys měla (povinně!) upozornit provozovatele serveru

 4. Prodejce má pozitivní komentáře až na dva, které se týkají toho, že prodejce poslal jiné zboží a vinu svaluje na poštu a druhý je snad ohledně poškození. Z 98% má pozitivní komentář. Když jsem Pani obratem volala že parfém je poškozen a že chci vrátit peníze začala reagovat jako hulvát…. A to jsem jetě nevěděla že se jedná o pdělek protože krabičku jsem jen otevřela a všimla si poškozeného vršku parfému…. až doma jsem zjistila že jde o padělek. Jinak co se týče nahlášení už jsem napsala dopis na aukro a ještě čekám na zapůjčení originálu od známé a až je oba spoečně nafitím obratem posílám na aukro….. Ovšem pochybuju že peníze mi někdo vrátí jelikož pani se chtěla domluvit hned ještě před ukončením aukce a já na ten parfém spěchala tak jsem přistoupila ke koupi ještě než aukce zkončila….. To byla má chyba. Ale třeba mi pomůže to, že mám veškerou komunikaci přez akro uloženou…A pokud nemám dostat peníze zpět tak se budu alespon snažit o to aby byl této dámě zamezen prodej aby neokrádala další lidi.

 5. Mně se před lety, když jsem ještě nevěděla, jak to na Aukru může chodit, stalo něco podobného. Paní byla velice nepříjemná, odmítala vrácení zboží a v posledních e-mailech mě ještě osočila z toho, že jsem taky podvodník, že bych si měla uvědomit, že problém má i ten, kdo padělané zboží koupí :-)) jenže Aukro s tím tehdy nic neudělalo, takže jsem se na těch pět stovek za padělek Escady vykašlala, protože jsem s tou ženskou už nechtěla mít nic společného. Teď se dívám, že Aukro nabízí ochranu kupujícíh, centrum sporů apod – určitě bych to alespoň vyzkoušela:

  http://aukro.cz/country_pages/56/0/education/guide_debate/index.php?page=1&type=1

 6. Určitě to alespon zkusím přece jen tisíovka je tisícovka. Bohužel jsem udělla chybu že jsem to přez to aukro nekoupila ale budu ráda když se mi alespon povede zamezit ji v dalsim prodeji…. a to než jsem zjistila že jde o padělek tak mi bylo divný že mi velhementně nabízí další parfémy za super ceny!!!! Nicméně když jsem se s ní snažila jednat tak při jejím neurvalém chování mě také stihla obvinit z toho že jsem parfém rozbyla já :-D a na odpověd že mám svědka který u toho byl že jsem krabičku jen vybalila a otevřela (nic nevyndavala) mi odpověděla že ona měla svědka že to bylo origo zabalené…. Pani ale zapoměla na to že u předání byla uplně sama takže s milím svědkem lhala :-D

 7. Mám skutečně zajímavou zkušennost s nákupem u spol. Notino. Nakoupila jsem zde 3 parfémy a všechny byly padělky. Dva jsem poslala zpět na reklamaci a jeden uschovala jako důkaz pro Českou obchodní inspekci, kam jsem zaslala podnět k šetření, což jim ukládá zákon.
  Po obdržení odpovědi jsem byla v šoku, ČOI uvedla, že toto nespadá do její kompetence
  a předala podnět další instituci…
  Toto je evidentní důkaz, že ČOI kryje firmy jako je Notino / zřejmě i další./v podvodné kriminální činnosti..

Leave a Reply

Your email address will not be published.