Šest stylů slunečních brýlí, které se staly symbolem své doby

Extravagantní, sofistikované nebo ve stylu hollywoodské star? Záleží jen na tobě, jaké sluneční brýle tě budou provázet slunečným jarem a žhavým létem.

Sluneční brýle dávno nenosíme jen kvůli ochraně očí, i když právě to je jejich nejdůležitější úděl, a proto bychom je měly vybírat u spolehlivých obchodníků. Jsou také úžasným módním doplňkem, který podtrhne tvoji image. Některé z nich se staly dokonce ikonickým symbolem své dekády.

Velké “Ó”

Oversized sluneční brýle s velkými zakulacenými obroučkami proslavila ve světě módy Jackie O. Kennedyová. Dnes bez nich téměř nevycházejí ani hvězdy jako Lauren Conrad, Paris Hilton či Nicole Richie. Jejich výhodou je, že před sluníčkem zakryjí velkou část obličeje, spolehlivě v nich ukryješ kruhy pod očima a zaručíš si anonymitu, jelikož tě v nich jen tak někdo na ulici nepozná. Třeba i dodají kuráž obléknout si na sebe konečně ten nový extravagantní kousek, který se ti pořád jen tak ledabyle povaluje v šatní skříni…

Keyhole

Brýle připomínající tvar klíčové dírky zažily největší boom v 70. letech minulého století. Ze současných hvězd si je oblíbili například Elton John, Johnny Depp nebo Mary-Kate Olsen. Ideálně doplňují image filozofů, intelektuálů a umělecky orientovaných lidí, kteří si potrpí na sofistikovaný look – a to byly původně navrženy speciálně pro automobilové závodníky! Postupem času se staly ikonickým módním doplňkem, který i jednoduchému dennímu outfitu dodá funky rozměr.

Retro wayfarer

Brýle wayfarer jsou naprosto nezaměnitelným módním artefaktem 80. let. Na svět sice přišly už v roce 1952, ale jak to tak bývá, musely si počkat, až si je osvojí a zamiluje Hollywood. Tom Cruise, Michelle Williams či Kirsten Dunst na ně stále nedají dopustit, stejně jako spousta dnešních módních blogerek. Mají zkrátka své nezaměnitelné kouzlo. Pokud máš ráda extravaganci nebo funky styl, vyber si křiklavě barevné obroučky, k uhlazeným outfitům se naopak hodí černá klasika. Pečlivě vybírej jejich velikost podle tvaru obličeje – neměly by překrývat celé lícní kosti ani na něm působit nepatřičně úzké.

Clubmaster

Osobité “raybanovky” (podle návrháře Raye Bana) jsou v podstatě starším a svým způsobem ujetějším sourozencem wayfarer brýlí. Vyhýbáš se mainstreamovým trendům, které nosí úplně všichni? Baví tě prolézat sekáče a být jiná? Clubmasterky ti dodají ten správný hipster švih. Pokud si nejsi jistá, jestli se v nich budeš cítit sama sebou, jdi nejdříve do wayfarerů. Pokud jsou wayfarer módní maturitou, clubmaster pak minimálně docenturou.

Tip Slečny: Nemůžeš si dovolit sluneční brýle, protože se neobejdeš bez brýlí dioptrických? Řešením jsou samozabarvovací brýlové čočky Transitions, která jsou vevnitř čirá a na sluníčku samy postupně ztmavnou v závislosti na ostrosti paprsků. Poukaz na jejich nákup teď navíc můžeš vyhrát v naší soutěži.

Letecké brýle

Aviator styl brýlí je typický “slzovitým” tvarem, tenkými kovovými obroučkami a obvykle zrcadlovými skly. U jejich zrodu stál opět Ray Ban, který je koncem 30. let navrhl pro vojáky a “chlapce od námořnictva”, kteří odmítali nosit obyčejné brýle. Po nich jim totiž kolem očí zůstávaly vypálená bílá kola. Nové brýle je měly nejen dobře krýt před sluncem, ale díky konstrukci nepřiléhající těsně k obličeji měly zejména eliminovat přechod mezi neopálenými a opálenými místy. Pokud se chystáš na dovolenou k moři, jsou rozhodně ideální volbou. V módě se navíc už natolik zabydlely, že si je můžeš vzít klidně k šatům nebo sukni.

Kočičí oči

Retro “kočičí” tvar obrouček odkazuje na ženskou eleganci přelomu 50. a 60. let. Pokud máš alespoň trochu odvahy, určitě do cat eye brýlí jdi, tuto sezónu jsou opět ve středu pozornosti a obličeji dodají neuvěřitelně sexy výraz. Klasikou jsou černé s temnými skly, neboj se ale provokovat ani s barevnými obroučkami – stylově vypadají sladce růžové, bílé nebo leopardí.

Jakému tvaru slunečních brýlí dáváš přednost ty a které se ti naopak vůbec nelíbí?

 

Eliška R.

Je jí třiadvacet, žije v Brně, miluje ruch a "šumění" města. Ve volných chvílích se často baví vařením nebo brouzdáním po obchodech. Sní, že jednou bude mít šatnu o velikosti minimálně své dosavadní ložnice. Náladu jí vždy zaručeně zvednou knížky od Roberta Fulghuma a za ráj na zemi považuje francouzské Azurové pobřeží.

No Comments Yet

Leave a Reply

Your email address will not be published.