Umíš kombinovat oblečení?

V tvém pokoji to opět vypadá jako po výbuchu. Skříň zeje prázdnotou a celý její obsah ti leží u nohou nebo na posteli. Přesto se ti ale odraz v zrcadle stále nezdá dokonalý? Možná je to proto, že nevíš, jak správně kombinovat oblečení.

Neboj se zkoušení nových věcí, móda je hra

Jak sladit oblečení tak, aby vypadlo hezky, vkusně a přitom ne nudně? Slečna ti poradí pár tipů, jak mít módu v malíku.

Řekni mi, co máš ve skříni, a já ti povím…

Móda je hra, která může být sice nesmírně zábavná, ale – a za to mě možná filozofové povznesení nad zájmy, jako je oblečení, ukamenují –  dost na ní záleží. Ať chceme nebo ne, tím, co má druhý na sobě, se necháme dost ovlivnit. Máme pocit, že na základě obsahu skříně dotyčného známe a dokážeme ho odhadnout.

I proto je třeba mít alespoň základní znalosti toho, co se k čemu hodí, jak spolu ladí jednotlivé barvy a co už je na hranici vkusu. Někdo má tento dar od narození, jiný ho musí odkoukat a postupně se mu učit.

Kouzlení s barvami a střihy

Když si kupuješ nové oblečení, nad čím přemýšlíš? Volíš spíše kousky, které tě aktuálně zaujmou, nebo dříve přemýšlíš na tím, jestli ti „sednou“ ke zbytku šatníku? Dbát musíme samozřejmě na obojí, protože móda se nám musí nejen líbit, ale i k sobě alespoň trochu ladit. Na co ti budou krásné nové šaty, když k nim doma nemáš žádné boty nebo kabelku?

Tip Slečny: Ve většině obchodů můžeš využít možnosti vrácení zboží do několika dní po nákupu. Než doma z nového kousku odstřihneš štítek, důkladně vyzkoušej, zda ho budeš mít s čím nosit, nebo ti zřejmě zůstane ležet na dně skříně.

Druhým důležitým bodem při kombinování oblečení je volba materiálu a střihu. Nikdy by se neměly tlouct, spíše doplňovat. Například pokud si oblékáš úzké džíny, můžeš zvolit nadýchanější nebo volnější vršek. To platí samozřejmě i naopak – k harémovým kalhotám se hodí upnutější vršek.

Tip Slečny: Přečti si, jaké střihy oblečení se k tobě hodí podle typu postavy.

Neméně důležité jsou v oblékání i barvy. Základní pravidla zní: černá a bílá se hodí ke každé jiné, ale samy o sobě málokomu sluší. Pokud máš světlejší pleť, dej si pozor na výrazné odstíny, i když například červená ti může krásně sednout. Boty a kabelku si vybírej alespoň podobného stylu, ještě lépe i barvy.

Tip Slečny: Co o tobě která barva řekne? Přečti si více o psychologii barev.

Drobný detail = velký efekt

Při vytváření modelu je třeba dbát také na volbu šperků. S těmito malými pomocníky totiž můžeš své konečné dílko dost pozměnit – k lepšímu, ale velice snadno i k horšímu. Pokud si například libuješ v perličkách, vždy vol velmi pozorně jejich barvu (čistě bílé se hodí pouze k černé, červené a růžové, k ostatním barvám oblečení vol raději perličky barvy slonové kosti, nebo jinak zabarvené), ale zvaž také, jestli ladí k ostatnímu oblečení. Základní zásada je – když perly, pak lodičky a celkově elegantnější oblečení.

Další módním vykřičník můžou dostat plastové doplňky – barevné náramky, náušnice, náhrdelníky. Pokud jsi jejich milovnice, vždy si vyber raději jen jeden kousek. Samozřejmostí je, že k těmto kouskům se naopak hodí conversky a džíny, nikoliv kostýmek.

Pokud preferuješ zlaté nebo stříbrné šperky, pamatuj na jedno: vždy jen jeden výraznější doplněk. Ať už tedy zvolíš velké kruhové náušnice nebo dlouhý řetízek do výstřihu, nech ho vyniknout o samotě.

Lahůdky pro odborníky

V módních časopisech vídáváme na celebritách i modely, které celkově popírají zásady popsané v tomto článku. Je to však proto, že tyto hvězdy si platí stylisty, kteří jsou mistry svého řemesla. Proto si mohou dovolit kombinovat i zdánlivě nekombinovatelné kousky. Pokud však věříš, že i ty máš talent na módu a kombinace, pak směle do toho – pravidla jsou přece od toho, aby se porušovala!

Hanka Z.

Miluje sladkosti, letní vzduch po ránu, salsu, moderní tanec a nesnese se s hloupostí a nevychovaností.

3 Comments
  1. Nojo, styl jako Armani mít asi nikdy nebudu … Versace už je poněkud dostupnější … ale nejlepší ze všeho je mít vlastní módní poradkyni doma. :-)

Leave a Reply

Your email address will not be published.