Velký podzimní úklid v šatníku – rady a trendy nákupní tipy

Přechod z prosluněného léta do sychravého podzimu bývá šok nejen pro náš organismus, ale také šatník. Najednou nevíme, co na sebe, přestože máme plnou skříň všemožných a dobře kombinovatelných kousků. Jako bychom po prázdninách úplně zapomněly, jak vrstvit oblečení.

Podzimní trendy 2012 si tě získají

S příchodem nové sezony nás čekají dva náročné úkoly. Za prvé je potřeba šatník protřídit, vyřadit letní kousky, které už na podzim nijak nevyužijeme, a zrevidovat stavy z loňska. A samozřejmě se nemůžeme dočkat, až vyrazíme na nákupy a uděláme si radost několika novými kousky podle posledních trendů. Než se k tomu konečně odhodláš, přečti si naše tipy.

Neutrácej, kde nemusíš

Sezónní úklid v šatníku neznamená obměnit kompletně všechno a utratit za to několik tisíc korun. Většinu věcí, které potřebuješ, už totiž dávno máš, a spousty svých oblíbených letních kousků se nemusíš vzdávat ani v říjnu. Například lehké letní šaty můžeš doplnit o kozačky a koženkovou bundu, přes top na ramínka můžeš obléknout dlouhý vlněný cardigan a vytvořit tak spoustu originálních kombinací.

Důležité je všechny kousky z loňských let prohlédnout, v jakém jsou stavu, popřípadě vyzkoušet, zda ti stále dobře sedí. Teprve potom přichází na řadu přemýšlení nad nákupním seznamem. Jen tak se ti nestane, že si koupíš nové kalhoty a až doma zjistíš, že už jedny hodně podobné máš.

Trendy jsou pomíjivé

Když budeš praktická, určitě tak ti zbude dost peněz i na to, aby sis koupila svůj vytoužený módní kousek. Nenech se však módou zlákat ke kompletnímu proluftování bankovního účtu. Zvlášť letošní podzimní móda je dost specifická a dá se předpokládat, že mnohé věci by sis na sebe už příští rok nevzala. Proto dobře rozmýšlej, než si něco odneseš k pokladně. Vybírej kousky, které mají větší potenciál využitelnosti i příští sezonu. Kup si něco v aktuálních barvách a šatník oživ o pár trendových doplňků, kvůli kterým však nezůstaneš do konce měsíce o chlebu a vodě.

Naše tipy na trendy kousky podzimu 2012:
1. Límeček z korálků, H&M, 599 korun
2. Koženkový křivák, New Yorker, 999 korun
3. Lodičky s kontrastním podpatkem, Zara, 1999 korun
4. Akrylový svetr s kontrastní stříbrnou nití, F&F, 499 korun
5. Kobaltově modré semišové lodičky se stříbrnou špičkou, H&M, 999 korun
6. Modro černé psaníčko, Reserved, 699 korun
7. Kalhoty z imitace hadí kůže, F&F, 349 korun

Zaměř se na klíčové kousky

Stále nevíš, co si pořídit? Na začátku nové sezony je dobré vytyčit si tři klíčové věci, které udají tón těm ostatním méně nákladným a se kterými pro tebe bude snadné pracovat při kombinování. Může to být například nové sako, perfektně padnoucí kalhoty a kožené kotníčkové boty. Přestože jsi nenáročná a většinu věcí nakupuješ ve výprodejích, do těchto kousků se vyplatí investovat.

Kromě klíčových kousků, které udávají směr, by ti nemělo chybět ani dostatek základních kousků, které taháme ze skříně nejčastěji. Fungují jako spotřební zboží – až se vytahají, jednoduše si místo nich pořídíme nové, téměř stejné, protože si bez nich nedokážeme představit život. Patří sem “basic” trička a tílka, jednoduché svetříky a košile, džíny, černé kalhoty. Jednou za čas bys je měla protřídit, vyřadit ty už hodně obnošené a postupně doplnit “zásoby”. S dobře zorganizovaným základem šatníku se ti nikdy nemůže stát, že bys neměla co na sebe, vždy z něj zvládneš během minuty vykouzlit jednoduchou, ucházející kombinaci. A když přidáš třeba korálky nebo zajímavou kabelku, určitě nebudeš vypadat nudně nebo usedle.

Vyměníš?

Co s kousky, které se ti do šatníku už nehodí, ale stále jsou v bezvadném stavu? Nabídni je kamarádkám, třeba je s tebou vymění zase za něco svého. Na podobném principu funguje i web votocvohoz.cz, kde nenošené i použité věci můžeš buď prodat, nabídnout zdarma za poštovné nebo měnit s ostatními uživatelkami za něco z jejich nabídky. Na rozdíl třeba od aukčních serverů zde můžeš vystavovat zdarma a z prodejů nemusíš provozovatelům serveru odvádět žádné poplatky. Podobné “nabízecí a vyměňovací” komunity fungují také třeba na omlazeni.cz nebo mimibazar.cz.

 

Eliška R.

Je jí třiadvacet, žije v Brně, miluje ruch a "šumění" města. Ve volných chvílích se často baví vařením nebo brouzdáním po obchodech. Sní, že jednou bude mít šatnu o velikosti minimálně své dosavadní ložnice. Náladu jí vždy zaručeně zvednou knížky od Roberta Fulghuma a za ráj na zemi považuje francouzské Azurové pobřeží.

No Comments Yet

Leave a Reply

Your email address will not be published.