Jak vybrat a nosit náramky?

Jsme ženy a milujeme šperky. To je stará a velmi dobře známá věc. Řetízky, prstýnky, náušnice… jsou něco jako naše hobby. Vybíráme si ty nejzajímavější kousky a nic nás nepotěší víc, než když nás někdo šperkem obdaruje. Ale co náramky? Nejsou trochu opomíjeným šperkem?

šperky ve šperkovniciJak náramky nosit? Jednoduše – na ruce! Je úplně jedno jestli budeš náramky nosit na levé nebo pravé ruce. Jestli chceš, můžeš ozdobit klidně obě. Záleží jen na tobě. Neomezuje tě ani jejich počet. Nikdy by ti však náramek neměl překážet. Proto je důležité, abys věnovala pozornost správnému výběru velikosti.

Jak správně vybrat velikost?

Změř si obvod své ruky v místech, kde plánuješ náramek nosit, a k číslu přičti 10 mm. Velikost dámských náramků se pohybuje většinou okolo 18 až 19,5 cm. U kluků je to samozřejmě o něco víc, takže míry jsou od 19 do 23 cm. V klenotnictví máš vždy možnost náramek vyzkoušet a personál ti vždy zaručeně poradí, ale většina z nás ráda nakupuje přes internet, a proto je důležité, abys vždy kontrolovala míry vybraného šperku. V případě, že kupuješ pro někoho blízkého a velikost jsi netrefila, není problém si nechat náramek zmenšit. Záleží však na jednotlivém typu a materiálu náramku. Někdy to jednoduše nejde a jsi nucena náramek vyměnit za jiný. Náramek by rozhodně neměl nijak táhnout a omezovat ruku v pohybu, někdo má rád volnější náramky, ale pozor, aby ti v nestřežené chvíli nespadl z ruky.

Tip: Slečnám s kratšíma rukama doporučuji vybírat velmi jednoduché a hlavně nenápadné náramky. Vyvarují se tak zbytečného zvýraznění jejich nedostatku, náramky totiž ruku jakoby dělí a tím pádem pak vypadá ještě kratší než ve skutečnosti je. Robustní náramky zbytečně upozorní na silnější ručku, proto i v tomto případě zvolte jemné šperky.

Jaké jsou nejoblíbenější materiály?

Pamatuješ si z dětství bavlnkové náramky přátelství? Tak to už je dávno pasé. Největší oblibě se těší kožené náramky, stříbro a náramky z chirurgické oceli. Pojďme se tedy blíže podívat na kožené náramky a ty, které jsou vyrobeny z chirurgické oceli.

Kožené náramky

Kožené náramky si získaly na velké oblibě u holek i kluků. Jsou pohodlné a navíc vypadají opravdu skvěle. Většinou jsou vyrobeny z pravé kůže a mohou se kombinovat s dalším materiálem, například s kovem. Jejich výhodou je, že jsou ve většině případů nastavitelné, takže se přizpůsobí téměř každé ruce. Aby ti kožený náramek vydržel co nejdéle, měla by ses o něj dobře starat. Kůži nedělá moc dobře voda, především ta slaná, proto si před koupáním v moři či ve vaně náramek raději sundávej.

Dalším krokem je očista. Náramek může být po dlouhodobějším nošení zaprášený, není tedy nic jednoduššího, než si na hadřík nanést trochu pleťové vody a náramek otřít. V tomto případě se vody nemusíš bát, ta pleťová v rozumném množství a na hadříku, mu opravdu neublíží.

Tip: Trendem roku 2012 je kůže kombinovaná s cvočky, ostny a pyramidkami. Pořiď si tedy náramek v rockovém stylu!

Náramky z chirurgické oceli

Mezi největší výhody chirurgické oceli patří její odolnost a především to, že je hypoalergenní. Pokud máš tedy citlivou pokožku, nemusíš se bát žádné alergické reakce. Náramky z chirurgické oceli s označením 316L jsou opravdu kvalitní a pevné. Obsahují prvky chrom a nikl. Nijak se neohýbají, nemění svůj tvar a především neoxidují, takže stejná zůstává i barva, což je velké plus, není totiž nic horšího, než když ti náramek zčerná. Jak jsem již výše zmiňovala, jsou opravdu odolné, tudíž je při běžném nošení téměř nemožné nějak je odřít a poškodit.

Náramky z chirurgické oceli můžeš mít v matném či lesklém provedení. V obou variantách je povrch dokonale hladký a rovnoměrný. Dají se kombinovat s dalšími materiály, například s kaučukem. Výsledný šperk vypadá opravdu trendy.

Chceš tedy udělat radost sobě, svému příteli nebo třeba kamarádce? Obdaruj se nějakým fajn náramkem, výběr je opravdu velký a věřím, že i ty najdeš to pravé.

Dana K.

Dítě sametové revoluce. Svůj život si nedokáže představit bez rodiny, hudby, přátel a velmi těžko by přežila i bez svého laptopu. Její největší slabostí je rybíz. Miluje léto, moře a hrozně nerada o sobě mluví.

1 Comment
  1. I řetízek na noze má svou tradici. Vychází z doby otroctví, otroci byli často přikovaní. U otrokyň se později změnil na symbolický nesnímatelný řetízek na noze se znakem otrokáře, kterému otrokyně patřila.
    Dnes je správně vybraný šperk nošený kolem kotníku štíhlé nohy dívky nebo ženy (samozřejmě bez punčoch) pěkným módním doplňkem na letní měsíce roku.
    Uznává se fakt, že žena zadaná nocí řetízek na pravé noze a nezadaná na levé a dávají tak najevo svou volnost či jistý druh závislosti či vázanosti…

Leave a Reply

Your email address will not be published.