Ach tá angličtina!

anglictinaNie si príliš „jazykový“ typ a tvoje známky z angličtiny to len potvrdzujú? Nemusíš hádzať flintu do žita. Aj keď neveríš, že by si niekedy dokázala dať dohromady súvislý text po anglicky, všetko je to len a len v tvojich rukách.

Samozrejme, sú ľudia, ktorí sa cudzí jazyk dokážu učiť rýchlo a jednoducho a tiež tí, ktorým to robí problémy. Určité nadanie na cudzie jazyky je síce dobrou pomôckou, no najdôležitejšie je tvoje úsilie a odhodlanosť učiť sa.
Problém býva často v tom, že ani nepociťuješ nejaký dôvod, prečo by si vlastne tú angličtinu mala ovládať a berieš ju len ako nutnú a možno aj nudnú školskú povinnosť.

Angličtina ale nemusí byť len otravným predmetom, ktorý ti zhoršuje prospech. Skús sa zamyslieť nad tým, aké by to bolo, keby si dokázala „spíkovať“.notebook Čo ak napríklad na dovolenke stretneš nádherného chalana, ktorý sa bude chcieť dozvedieť niečo o tebe a ty budeš len tak stáť a premýšľať, čo tie vety v angličtine asi tak znamenajú?
Nebolo by super povedať mu, ako sa voláš, odkiaľ si, akú hudbu máš rada atď.? A potom zasa zistiť niečo viac o ňom?

Ak ťa ani to príliš nepresvedčilo o tom, že by sa ti angličtina mohla niekedy skutočne hodiť, predstav si, aké by to bolo rozumieť napríklad textom tvojich obľúbených pesničiek v angličtine. Nechcela by si vedieť, o čom sa tam spieva? Možno si budeš chcieť sama skúsiť preložiť niektoré texty. To je výborný spôsob na rozšírenie slovnej zásoby,  pričom to môže byť vcelku zábava.
Na internete máš tiež veľa príležitostí na zdokonaľovanie sa v angličtine. Existujú rôzne stránky, kde je podrobne vysvetlená gramatika, nájdeš tam aj testy a zaujímavé články či posluchové cvičenia.

Pokiaľ budeš angličtinu stále považovať len za nepríjemnú povinnosť, určite ti to nepomôže v učení. Snaž sa naopak nájsť si na tomto jazyku niečo pekné a pozitívne a od toho sa potom odraz. Človek sa ľahšie učí niečo, čo ho baví a zaujíma ako niečo, čo len musí.
S angličtinou budeš mať v živote iste viac príležitostí než bez nej, takže sa naozaj oplatí venovať jej nejaký ten čas a energiu.

Text: Mária

Eliška R.

Je jí třiadvacet, žije v Brně, miluje ruch a "šumění" města. Ve volných chvílích se často baví vařením nebo brouzdáním po obchodech. Sní, že jednou bude mít šatnu o velikosti minimálně své dosavadní ložnice. Náladu jí vždy zaručeně zvednou knížky od Roberta Fulghuma a za ráj na zemi považuje francouzské Azurové pobřeží.

9 Comments
 1. No já doporučuju všem, kteři se chtěji naučit anglicky kroužek, který
  provozuje gymnázium: The English College in Prague na který chodim.

  Kroužek pořádá jeden učitel z Anglie a kroužek je speciálně věnovaný
  lidem, kteří na english college nechodí a chtějjí se zlepšit v anglině,
  víc infa na http://www.englishcollege.cz

 2. Jééé slovenština..můj oblíbený jazyk x)
  No, jinak s tou angličtinou máš pravdu. Čím víc si ji znepříjemňuješ, tím je to horší..a pak se dá těžko něco naučit, když se do toho musíš kopat..!! x)

 3. Já s ájinou problém nemám, jsem jazykový typ, takže společně s francouzštinou a češtinou je to můj oblíbený předmět… Ještě chodím soukromě na němčinu, která mě taky strašně baví. Každý jsme prostě na něco jiného, mně třeba vůbec nejde matika s fyzikou – totálně v nich plavu a od 6. třídy z nich mám dvojky. Nejlepší na doučení jazyků je soukromý učitel, který se vám věnuje individuálně, nebo kurzy, které už navrhly holčiny přede mnou :-))

 4. to mě taky baví…protže mám plány do budoucne, že pojedu někam do USA nebo do Anglie…nejřív třeba dělat au-pair nebo tak třeba na brigádu

 5. Anicko, když máš dvojku tak v tom přece neplaveš nebo jo? Ale jinak ti teda závidím že umíš tolik jazyků;)

 6. Verča W: Možná by ses divila…:-) Měla jsem mít za 3, ale přimhouřili nade mnou oko – štígro, no!:-)

 7. Mě Angličtina děsivě nudí.. :( A to z jediného prostého důvodu.. Prostě našue učitelka jí dělá taaaak nudnou! Musím se přiznat že ájina mi dycky šla tak nějak sama, učila jsem se ji prakticky sama od druhý třídy a ve škole od čtvrtý.. takže se do ní neučím a ani se na ní netěším..

Leave a Reply

Your email address will not be published.