Adventní věnec nesmí chybět

Vánoce se pomalu ale jistě blíží. Teď už ale opravdu, to už není jen reklamní trik. Za pár dní začíná advent a první adventní neděle odstartuje největší přípravy na Štědrý den. No a jak velí české tradice, neměl by na našem stole chybět věnec.

Vánoční čas začíná už Adventem.

Každý správný má čtyři svíčky, které postupně neděli co neděli zapalujeme a odpočítáváme, kolik dní ještě musí uplynout, než rozbalíme první z dárků. Tahle krásná tradice tu byla zřejmě v jiné podobě ještě před příchodem křesťanství. Tehdy byly na věnci důležité zelené rostliny, které symbolizovaly kontrast nehynoucího života v přírodě s bílou mrtvou zimou. Podle jiných pramenů byl adventní věnec v dnešní podobě zaveden protestantem Johannem Hinrichem Wichernem v devatenáctém století. Tak jako tak tuhle tradici dodržujeme všichni a adventní stůl bez věnce nemá to správné kouzlo.

Dříve si lidé adventní věnce vyráběli. Nebylo mnoho jiných možností, jak ho sehnat. Dneska snad každé květinářství nabízí výrobu na přání nebo už hotové modely. Je to snadné a je to rychlé. Pro ty, kteří tvoří rádi, má doma vyrobený věnec daleko větší hodnotu.

Pár tipů na výrobu

Stáčet si korpus ze slámy by pro tebe asi znamenalo víc práce než užitku. Vyplatí se koupit ho. Buď slaměný, pěnový nebo polystyrenový. Podle správné tradice by měl být po obvodu ozdoben zelenými větvičkami (např. túje), ale v posledních několika letech je trendem i široká mašle, kterou hustě ovineme po celém obvodu. Co se barvy týká, záleží jen na tvojí fantazii. Klasice červeno-zlato-zelené trikolory už pomalu odzvonilo a taková modro-stříbrná nebo purpurově-zlatá kombinace není vůbec špatná.
Tím vůbec nejdůležitějším pomocníkem při výrobě je tavná pistole. Seženeš ji za pár korun a velmi jednoduše se s ní pracuje. Přilepí prakticky jakýkoli materiál, po zaschnutí zprůhlední, takže neporuší celkový estetický dojem. No a pak je na řadě zdobení. Držet by ses měla čtyř hlavních ozdob, v jejichž středu pak budou svíčky. Ale opět, už není bezpodmínečně nutné dělat je stejně daleko a symetricky. Pěkně vypadá i varianta dvou svíček blíž u sebe nebo všech čtyřech vedle sebe a zbytek věnce je volný. Na ozdobení můžeš použít jak přírodní materiály (oříšky všech druhů, suché květiny, větvičky vrby i jiných stromků, jehličí, suché listy), tak i umělé, které se prodávají v květinářstvích (od miniaturních ozdob na stromek, přes třpytivé kuličky, srdíčka a další, až po vyloženě vánoční motivy).

Vždy si nejprve zkus na věnec věci naskládat a až pak je postupně lepit, abys mohla koncept pohodlně upravit. Nezapomeň si přikoupit i barevně sladěné svíčky a stojánky na ně, které ostrým hrotem zabodneš do věnce.

Když máš obě ruce levé…

…anebo málo času, anebo tě to jednoduše nebaví. Jak už bylo řečeno, každé květinářství má na výběr mnoho adventních věnců. Projdi si jich několik, abys získala přehled jak o ceně, tak o typu. Pokud si nevybereš z již hotových, můžeš si věnec nechat vyrobit na zakázku. Pak budeš mít věnec přesně podle svých představ. Vybrat si můžeš velikost, barevné ladění, materiály, svíčky, prostě vše. Nebo je tu ještě jedna varianta. Tak jako výhodně kupujeme na internetu dárky, můžeš si objednat i věnec, případně jiné zimní dekorace. Opravdu je z čeho vybírat. Ceny bývají na internetu příjemnější, akorát musíš objednávat s předstihem, aby ti do první adventní neděle opravdu došel.

Ať už si vybereš jakoukoli variantu pořízení věnce, neměl by na stole chybět. Nejenže dodržování tradic má svoje kouzlo, ale navodí vánoční atmosféru. Jestli se na Vánoce ještě netěšíš, s věncem na stole si Advent 2012 rozhodně uvědomíš. Tak vzhůru za věncem!

Adéla Dokonal Rovenská

Mladá, vdaná, šťastná a plná zážitků - 24 let není žádný věk, ale je to ten nejkrásnější. Ráda jí, ráda se baví, poznává vše nové a miluje vztahy. Je otevřená a vděčná životu, že jí poskytuje tolik nového poznání všeho druhu :-) A slíbila si, že navždy alespoň trochu zůstane dítětem...

No Comments Yet

Leave a Reply

Your email address will not be published.